czwartek, 3 sierpnia 2017

Biegunka u psaChyba każdy właściciel czworonoga miał już okazję borykać się z biegunką u pupila. To całkiem powszechna dolegliwość, której przyczynami są przeważnie zatrucia i nietolerancje pokarmowe. Niestety rozwolnienie może być też objawem wielu poważniejszych chorób, a długotrwała i nieleczona biegunka stanowi duże zagrożenie dla życia zwierzaka. Zobaczmy, co powoduje biegunkę u psa i jak ją zatrzymać?


Czym jest biegunka?


Warto wiedzieć, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą. Rozwolnienie to kliniczny objaw choroby, alergii lub zatrucia, charakteryzujący się częstszym niż zwykle oddawaniem kału lub zwiększoną ilością stolca o wodnistej konsystencji, często z domieszką krwi albo śluzu. Wydalany przez czworonoga stolec nie zawsze ma ten sam kolor, może być zarówno czarny, jak i zielony czy żółty. Rozwolnieniu mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak gorączka, osłabienie, nudności czy wymioty.

Rodzaje biegunki u psa


Rozwolnienie u psów przybiera postać ostrą lub przewlekłą. Ta pierwsza pojawia się nagle i nie utrzymuje zbyt długo, najwyżej kilkanaście dni. Jeśli jednak po około dwóch tygodniach leczenia objawowego biegunka nie ustępuje, możemy mieć do czynienia z jej przewlekłą formą, która zwykle jest objawem poważniejszych chorób. Nie wolno nam jej lekceważyć, ponieważ wycieńczenie i skrajne odwodnienie organizmu może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.

Przyczyny biegunki u psa


Najczęstszą przyczyną rozwolnienia u psa jest zatrucie nieświeżą żywnością, nietolerancja na któryś ze składników karmy lub alergia pokarmowa. Problemy z trawieniem mogą pojawić się, na przykład na skutek nagłej zmiany karmy. Dlatego też biegunki tak często dopadają szczenięta, których organizmy dopiero przyzwyczajają się do nowego rodzaju pożywienia. W takiej sytuacji mamy do czynienia z ostrą formą biegunki, gdzie stolec psa jest luźny, ale nie zawiera krwi, ropy ani śluzu. Ostra biegunka może pojawić się też jako efekt obżarstwa i przejedzenia, szczególnie po okresie dłuższej głodówki.

Co jeszcze może powodować biegunkę u psa? Przyczynami tzw. przewlekłej biegunki mogą być poważne stany chorobowe, które zdiagnozujemy dopiero podczas wizyty u weterynarza. Rozwolnienie może być objawem zapalenia jelit, infekcji bakteryjnej lub wirusowej przewodu pokarmowego, reakcji poszczepiennej, zapalenia trzustki, a nawet nowotworów. Wśród przyczyn biegunki u psów wymienia się także reakcje na leki doustne, środki na odrobaczenie, inwazje glist lub tasiemców, obecność pierwotniaków w układzie pokarmowym oraz choroby metaboliczne.

Czym grozi biegunka u psa?


Podczas biegunki organizm czworonoga traci wodę oraz cenne elektrolity. Skrajne odwodnienie, osłabienie i utrata substancji mineralnych mogą nawet doprowadzi do śmierci pupila. Długotrwale odwodnienie organizmu jest groźne szczególnie dla szczeniąt, psów starych lub schorowanych i wrażliwych. Dlatego tak ważne podczas biegunki jest podawanie płynów bogatych w elektrolity, sole mineralne i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka.

Co robić, gdy pies ma biegunkę?


Jeśli rozwolnienie u psa pojawiło się nagle i nie towarzyszą mu żadne poważniejsze objawy, takie jak wymioty, osłabienie czy gorączka, to najpewniej mamy do czynienia z zatruciem. W takim wypadku sami możemy pomóc naszemu zwierzakowi. Pamiętajmy przede wszystkim, że przy biegunce organizm psa traci wodę, a wraz z nią cenne substancję, powinniśmy zatem przypilnować, aby nasz pupil dużo pił. Należy wprowadzić także lekką głodówkę i przez kolejne 24 godziny podawać zwierzakowi wyłącznie świeżą wodę.

Czworonogowi warto podać również węgiel leczniczy, smectę albo kleik z siemienia lnianego, który uchroni żołądek przed podrażnieniami. Jeżeli w ciągu doby nastąpi poprawa, możemy zaserwować pupilowi niewielką ilość lekkostrawnego pokarmu i stopniowo wracać do normalnego żywienia.

Jak postępować przy przewlekłej biegunce u psa?


Jeżeli biegunka nie ustępuje lub pojawiają się inne objawy, koniecznie zabierzmy zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej. Lekarz dokładnie zbada czworonoga, przeprowadzi z nami dokładny wywiad, w celu ustalenia przyczyny rozwolnienia. Prawdopodobnie zaleci także przeprowadzenie badań kału psa na obecność bakterii, pasożytów i pierwotniaków.

Najważniejsze jest uzupełnienie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie psa. Weterynarz może przepisać terapię z węgla aktywnego, który usunie toksyny z organizmu. Nasz pupil dostanie też lekarstwa i preparaty elektrolitowe, które uzupełnią niedobory składników mineralnych. Jeżeli przyczyną biegunki jest poważniejsza choroba lekarz zaleci kurację, mającą na celu usunięcie jej przyczyn i poprawę stanu zdrowia zwierzaka.

↓ KARMY DLA PSÓW  Z WRAŻLIWYM UKŁADEM POKARMOWYM ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger