niedziela, 30 lipca 2017

Smycz ringówka dla psa


Często zdarza się, że domowe czworonogi potrzebują więcej niż jednej smyczy. Inny model tego niezbędnego psiego akcesorium przyda nam się, gdy z psem u boku pokonujemy zatłoczone ulice, inny zaś gdy wybieramy się do lasu bądź na wspólny jogging. Również, jeśli zwierzak nasz bierze udział w wystawach, niezbędna jest mu do tego smycz odpowiedniego rodzaju.


Jak wygląda ringówka dla psa?


Ringówka to cienki, w miarę krótki „sznurek” z jednej strony zakończony zaciskową pętlą pełniącą funkcję obroży, z drugiej zaś przeznaczoną do trzymania rączką. Ringówka dla psa jest smyczą wystawową. Zwierzaka wyposażyć musimy więc w nią wówczas, gdy chcemy, by brał on udział w pokazach. Na co dzień używana smycz i obroża w tej konkretnej sytuacji może się nie sprawdzić. Spacerowe akcesoria są zbyt masywne i za bardzo widoczne, te wystawowe przede wszystkim jak najmniej powinny rzucać się w oczy.

Jaka ringówka dla psa okaże się najlepsza?


Każdy właściciel psa wystawowego wie, ile trudu wymaga należyte przygotowanie pupila do pokazu. Końcowego efekty nie warto więc psuć źle dobraną smyczą. Na rynku dostępny jest wiele rozmaitych ringówek. Między sobą różnią się one nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale i gamą kolorystyczną oraz zdobieniami. Szczególnie z tymi ostatnimi powinniśmy jednak uważać. Pamiętajmy, że w konkursie startuje psiak, nie zaś smycz i obroża. Od zwierzaka nic więc nie powinno odwracać sędziowskiej uwagi. O ile odcień zwykłej smyczy spacerowej dobrać możemy wedle własnych upodobań, o tyle z ringówką postępować powinniśmy ostrożniej. W tym wypadku najlepszym okaże się taki model, który jak najbardziej podobny będzie do barwy psiej sierści. Wyjątkiem od tej reguły mogą być smycze wystawowe dla niektórych małych psiaków, takie jak yorki czy shih tzu – te dobierane są często pod kolor kokardek wiązanych zwierzakom na głowach. Również o dodatkowych ornamentach i wszytych w smycz dekoracjach na czas wystawy lepiej zapomnieć. 

W kwestii materiału panuje nieco większa dowolność. Do wyboru mamy tu smycze skórzane lub wykonane z linki bądź taśmy. Dla mniejszych psiaków te ostatnie sprawdzą się znakomicie. Dla większych lepsze okażą się skórzane smycze. Skóra, choć w pielęgnacji jest nieco trudniejsza niż linka nylonowa, okazuje się bardziej wytrzymała. Często też znacznie wygodniej leży nam ona w dłoni. Nowo zakupioną ringówkę skórzaną trzeba jednak nieco wyrobić, tak by stała się ona elastyczniejsza i miększa.

Smycz ringówka dla psa – zalecana długość i szerokość


Smycze wystawowe są krótkie, mimo wszystko różnice pomiędzy konkretnymi modelami mogą być dość spore. Na rynku znajdziemy ringówki liczące od 140 do 50 cm. Długość smyczy dobrać powinniśmy tak, by była wygoda dla pupila i dla nas. Pamiętajmy, że podczas wystawy musimy swobodnie nią manewrować.

Ringówki często zwane też wodzikami z zasady starają się być jak najmniej widoczne, są więc one bardzo cienkie. Linki o szerokości 2-3 cm idealnie nadadzą się dla małych zwierzaków, tym większym lepiej zakupić nieco szerszy model.

W jaki sposób pies powinien nosić ringówkę?


Smycz ringówka dla psa musi nie tylko odpowiednio wyglądać, ale i być nałożona w należyty sposób. Pętla umieszczona na szyi powinna przebiegać tuż za uszami i pod samą żuchwą. Dzięki takiemu ułożeniu smycz nie odciska się na futrze i pozwala nam dumnie podnieść psią głowę. Zwróćmy też uwagę na to, by podczas prezentacji nadmiar sznurka nie zwisał luźno u psiego boku. To w naszej gestii leży to, by smycz umiejętnie ukryć w dłoni. Pies w cienkiej ringówce na szyi początkowo może czuć się mało komfortowo. Na spokojnie przyzwyczajmy więc go do tego wystawowego akcesorium.

↓ SMYCZ RINGÓWKA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger