piątek, 11 sierpnia 2017

Alergia u psa


Jeszcze do niedawna alergię uważano za schorzenie typowe dla ludzi. Tymczasem okazało się, że i naszym czworonogom doskwierają rozmaite dolegliwości na tle alergicznym. Co może być przyczyną uczulenia u psów? Otóż przeważnie jest to nietolerancja na białko lub inny składnik diety, ale warto wiedzieć, że potencjalnych alergenów może być znacznie więcej. Zobaczmy więc, po czym rozpoznać alergię u psa i jak opiekować się chorym czworonogiem.


Jakie psy chorują na alergię?


To dosyć podchwytliwe pytanie, nie da się bowiem ustalić określonego wzorca występowania alergii. Ze schorzeniami na tle uczuleniowym borykają się zarówno zwykle kundelki, jak i psy rasowe. Podobnie nie ma żadnej prawidłowości co do tego, w jakim wieku alergia może się rozwinąć. Symptomy świadczące o reakcji uczuleniowej mogą pojawić się u psa na każdym etapie życia, choć przeważnie alergia daje o sobie znać podczas kilku pierwszych lat życia.

Warto dodać, że niektóre rasy psów uznaje się za dużo bardziej predysponowane do zachorowania na alergię niż inne. Najbardziej narażone są czworonogi o charakterystycznie spłaszczonej kufie, a wiec boksery, mopsy, buldogi oraz pekińczyki. Skłonność do alergii mają również owczarki niemieckie, golden retrievery, setery i west highland teriery.

Przyczyny alergii pokarmowej u psów


Najczęstszą przyczyną alergii u psów jest nietolerancja organizmu na któryś ze składników diety. Właściwie każdy pokarm może stać się przyczyną alergii, zazwyczaj jednak to białka i tłuszcze odpowiadają za nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego. Alergizować mogą mięsa i podroby wieprzowe, wołowe oraz drobiowe. Częstym powodem nietolerancji bywają także składniki psich karm i gotowych przysmaków, takie jak soja, jajka i niektóre zboża. Niebezpieczne są również wszystkie produkty mocno przetworzone, nafaszerowane konserwantami, barwnikami i ulepszaczami smaku.

↓ HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA ↓Co jeszcze powoduje alergię u psów?


Nasze czworonogi mogą być uczulone na pchli jad albo, podobnie jak ludzie, na roztocza kurzu, pleśnie, grzyby oraz rozmaite pyłki. Coraz więcej psów cierpi z powodu tzw. alergii sezonowych, gdy na zewnątrz pylą trawy, kwiaty oraz drzewa.

Niektóre zwierzaki nie tolerują domowych detergentów i środków czystości. Z alergią kontaktową możemy mieć do czynienia również po zaaplikowaniu psu preparatów na pchły lub pasożyty, na przykład kropli spot-on. Przyczyną reakcji alergicznej bywają także szampony i środki do pielęgnacji psiej sierści.

↓ HIPOALERGICZNE SZAMPONY DLA PSA ↓


Objawy alergii u psów


Pierwszym objawem uchylenia jest uporczywe swędzenie skóry. Naszą czujność powinno wzbudzić to, że pupil nieustannie się drapie, liże lub gryzie sierść. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się skórze psa. Jeśli zauważymy rany, zaczerwienienia lub wysypkę, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do weterynarza. Intensywne drapanie czy wygryzanie sierści może prowadzić do groźnych infekcji, wiec w żadnym wypadku nie pozostawiajmy psa samemu sobie.

Symptomami alergii pokarmowych są problemy żołądkowe, takie jak wymioty czy biegunka. Te jednak pojawiają się nieregularnie, łatwo je więc pomylić z szeregiem innych schorzeń. Niekiedy dopiero po długim czasie okazuje się, że mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową.

Opieka nad psem alergikiem


Życie z psem alergikiem wcale nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Po wykonaniu odpowiednich testów i wytypowaniu alergenu, wystarczy stosować się do zaleceń weterynarza. Jeśli nasz pupil boryka się nietolerancją pokarmową, powinniśmy przede wszystkim zmienić jego dietę, eliminując szkodliwy składnik. Na rynku znajdziemy specjalne karmy hipoalergiczne, zawierające hydrolizowane białko. Dzięki nowej diecie komfort życia naszego czworonoga znacznie się poprawi.

W przypadku, gdy przyczyną psiej alergii są roztocza, pleśń lub grzyby, powinniśmy zadbać o utrzymanie należytej czystości w otoczeniu pupila. Pamiętajmy o systematycznych porządkach, odkurzaniu, zmywaniu podług, a także odświeżaniu psich posłań i kocyków. Jeśli to pyłki powodują uczulenie czworonoga, unikajmy długich spacerów o świecie i tuż po zmierzchu. To właśnie wtedy rośliny pylą najintensywniej.

Nie zapominajmy też o właściwiej ochronie przeciw pchłom i pasożytom. Warto wybierać jednak preparaty o naturalnym składzie, bazującym na roślinach i olejkach eterycznych.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger