poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Czy psu należy zmieniać rodzaj karmy?


Czy jednostajny i monotonny sposób żywienia wyjdzie psu na dobre? A może lepiej byłoby co jakiś czas modyfikować dietę zwierzaka i urozmaicać jego jadłospis? Czy takie zmiany nie odbiją się na zdrowiu pupila? Podobne pytania zadaje sobie wielu psiarzy, niestety nie tak  łatwo na nie odpowiedzieć. Ustalając sposób żywienia dla naszego czworonoga, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak wiek czy stan zdrowia psa.


Teorie na temat żywienia psów


Istnieją dwie podstawowe teorie dotyczące żywienia czworonogów. Pierwsza z nich mówi o tym, że zbyt częste modyfikacje psiej diety nie są najlepszym pomysłem, a raz wybraną karmę pupil może jeść nawet przez wiele lat. Organizm czworonoga przyzwyczaja się do jednego rodzaju pokarmu, a nagła zmiana jadłospisu mogłaby wywołać poważne  zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego.

Zwolennicy drugiej teorii twierdzą coś zupełnie odmiennego. Ich zdaniem wręcz powinniśmy regularnie zmieniać pokarm czworonoga, mniej więcej co 3 miesiące. Dlaczego? Otóż tak częste modyfikowanie i urozmaicanie jadłospisu uchroni zwierzaka przed ewentualnymi niedoborami niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. W myśl tej teorii nowa karma dla psa ma uzupełniać braki poprzedniej.

Oczywiście droga, którą obierzemy zależy wyłącznie od naszego zwierzaka. Wystarczy uważnie poobserwować pupila, by stwierdzić, czy obecny sposób żywienia jest dla niego właściwy.

Kiedy można zmienić psu rodzaj karmy?


To jasne, ze dieta czworonoga nie będzie taka sama przez całe jego życie. Pamiętajmy, że wymagania żywieniowe psów zmieniają się wraz z wiekiem, kondycją i staniem zdrowia. Karma, którą podajemy pupilowi zawsze powinna być dostosowana do bieżących potrzeb jego organizmu. A zatem dietę pupila modyfikujemy przede wszystkim na każdym etapie jego życia, dostosowując ją do potrzeb szczenięcia, psa dorosłego czy seniora. Zmiana karmy może być konieczna również, gdy u ulubieńca pojawią się jakieś problemy zdrowotne, urazy czy nadwaga. W takiej sytuacji zmianę pokarmu wartko skonsultować z weterynarzem, który najlepiej oceni, jakie żywienie będzie optymalne dla naszego czworonoga.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Nietolerancja pokarmowa u psa


Oczywistym powodem do wymiany dotychczasowej karmy na inną jest nietolerancja lub alergia pokarmowa u psa. Leczenie tego uciążliwego schorzenia polega przede wszystkim na wyeliminowaniu alergenu z psiej diety. W takiej sytuacji należy zmienić pokarm na pozbawiony szkodliwego składnika lub sięgnąć po specjalną karmę hipoalergiczną, dedykowaną psim uczuleniowcom. Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa? Do pierwszych objawów należy nieustępująca niestrawność. Pupil może cierpieć na wzdęcia, zaparcia, biegunkę lub wymioty. Innymi symptomami są dolegliwości dermatologiczne, takie jak rany i zaczerwienienia widoczne na skórze, uporczywy świąd, łysienie, a czasem również odbarwienia sierści i nieprzyjemny zapach.


Kiedy zmiana karmy nie jest wskazana?


Oczywiście nie każdy pies zniesie takie dietetyczne rewolucje. Niektóre czworonogi są posiadaczami wyjątkowo delikatnych i wrażliwych na zmiany układów pokarmowych. W ich przypadku częste eksperymenty nie są wskazane. Jeżeli, na przykład nasz pupil borykał się z nietolerancją lub alergią pokarmową, a nam udało się w końcu wprowadzić karmę, dzięki której dolegliwości ustąpiły, to nie ma powodu do dalszych zmian. Pozostańmy już przy tym, co jest widocznie dobre dla psa. Ewentualne niedobory możemy uzupełniać suplementami lub zdrowymi i naturalnymi przysmakami.

Jak zmienić psu karmę?


Wszelkie zmiany w psim jadłospisie powinny być wprowadzane powili i stopniowo. Jeżeli nagle, z dnia na dzień, podamy pupilowi pełną miskę nowej karmy, możemy być pewni, że przypłaci to biegunką i niestrawnością. Organizm czworonoga potrzebuje trochę czasu na przyzwyczajenie się do każdej nowości. Od czego w takim razie powinniśmy zacząć? Na początek warto dosypywać po kilka, kilkanaście granulek nowej karmy do starej. Stopniowo zmieniajmy ich proporcje, aż do całkowitego wyeliminowania dotychczasowego pokarmu.

Pamiętajmy, że zbyt częste zmiany nie wyjdą pupilowi na dobre. Nowego pokarmu nie warto wprowadzać częściej niż raz na kilka miesięcy, inaczej zwierzak może zacząć grymasić przy jedzeniu. Nigdy nie róbmy też niczego na siłę. Jeśli karma widocznie zaspokaja potrzeby psa i utrzymuje go w dobrej kondycji, nie warto eksperymentować.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger