piątek, 7 lipca 2017

Wakacje z psem


Gdy lato zbliża się wielkimi krokami, wszyscy myślimy już tylko o urlopie i wakacyjnych wojażach. Pamiętajmy jednak, by w ferworze planowania i przygotowań rozstrzygnąć jeszcze jeden, istotny dylemat – co począć z czworonogiem? Na szczęście zwierzak w podróży nie stanowi już dziś większego problemu. Coraz więcej pensjonatów, hoteli i miejsc wypoczynkowych akceptuje zwierzaki. Nie ma zatem przeszkód, by pupil towarzyszył nam podczas urlopu, musimy tylko pamiętać, by do takiej podróży odpowiednio się przygotować.


Urlop z psem – co zabrać?


Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na podróż w towarzystwie psa. To doskonały pomysł, który wymaga jednak pewnych przygotować. Musimy pamiętać, na przykład o zapakowaniu kilku niezbędnych rzeczy. Co zabrać na wyjazd z psem?

W każdą podróż z czworonogiem powinniśmy zabrać jego książeczkę zdrowia, która przyda się w razie wizyty u weterynarza. Sami też powinniśmy do niej zajrzeć, by upewnić się, że wszystkie szczepienia są aktualne. Planując urlop warto ustalić również adres kliniki weterynaryjnej, znajdującej się najbliżej miejsca naszego pobytu.
 
W walizce naszego pupila powinny znaleźć się także akcesoria, takie jak: dwie miski, obroża, kaganiec oraz smycz, woreczki na odchody, zapas wody butelkowanej, ulubiona zabawka, a także apteczka. Ponadto warto zabrać zapas karmy, którą zwierzak je w domu albo ustalić czy nie będzie problemu z jej kupieniem na miejscu.

Niezbędna jest również adresówka z naszym numerem telefonu lub inny identyfikator, przypięty do psiej obroży. W przypadku zaginięcia psa dane zawarte na adresówce pozwolą znalazcy szybko się z nami skontaktować.

↓ ADRESÓWKA DLA PSA ↓Jak przygotować się na wyjazd z psem za granicę?


Czworonogi mogą podróżować z nami również po większości krajów Unii Europejskiej. Taki wyjazd wymaga jednak wyrobienia paszportu dla psa, z zawartą w nim informacją o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Zagraniczny wyjazd wiąże się również z koniecznością zaczipowania zwierzaka. W psim paszporcie musi znaleźć się numer czipa oraz informacja o tym, gdzie został wszczepiony. Dokument ten upoważnia psa do pobytu w krajach UE, a także w Szwajcarii, Monako, Andorze, Watykanie, Liechtensteinie oraz na Islandii.

↓ OBROŻE I SZELKI DLA PSA ↓

 Jak zadbać o bezpieczeństwo psa w samochodzie?


Długie podróże samochodem są dla psów męczące, szczególnie w letnie, upalne dni. Jeżeli na urlop wybieramy się własnym autem, powinniśmy tak je przygotować, aby podróż była jak najbardziej komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna dla pupila. Przede wszystkim musimy pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu czworonoga. Małe psiaki najlepiej przewozić w przypiętym do siedzenia transporterze, natomiast większe zwierzaki mogą podróżować w klatach. Alternatywą dla klatek są specjalne maty samochodowe dla psów, które rozpięte na siedzeniach wyznaczają psu bezpieczną przestrzeń. Oczywiście zwierzak powinien nosić również szelki samochodowe, których klamry umożliwiają przypięcie do siedzenia.

Nie zapominajmy o częstych postojach. W czasie podróży z psem powinniśmy przynajmniej co 2-3 godziny zatrzymać się na chwilę, by pupil mógł pospacerować, napić się wody oraz załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDEŁKA NA WODĘ DLA PSA ↓Jak przygotować psa do podróży samolotem?


Niestety nie wszędzie da się dotrzeć samochodem. Każda dalsza wyprawa wiąże się z podróżą samolotem. Co w takim  wypadku począć z psem? Sprawa nie jest prosta. Po pierwsze musimy dowiedzieć się, które linie lotnicze zezwalają na transport zwierząt, a nie każdy przewoźnik daje taką możliwość.

↓ TRANSPORTERY DLA PSA ↓Co więcej większość linii lotniczych zezwala na pobyt na pokładzie tylko małym zwierzakom, których łączna waga z transporterem nie przekracza 8kg. Duże czworonogi narażone są na znacznie większy stres, ponieważ całą podróż muszą spędzić w luku bagażowym. Zwierzaki odbywają lot w specjalnych klatkach, zgodnych z wymogami IATA. Tego typu transporter musi posiadać odpowiednią wentylację, solidne zamknięcie oraz zapewniać psu stały dostęp do wody i jedzenia.

Wakacje z psem nad morzem lub jeziorem


Choć tolerancja wobec czworonogów w miejscach wypoczynkowych znacznie się poprawiła, to wciąż są takie tereny, na które psy mają zakaz wstępu. Do takich szczególnych miejsc nalezą chociażby niektóre parki narodowe. Do wielu z nich zwierzaki wejdą tylko w kagańcach i na smyczy, a do innych wcale. Z psem nie wejdziemy na przykład do Parku Tatrzańskiego, Pienińskiego, Wolińskiego czy Bieszczadzkiego.

Planując urlop z psem nad morzem warto pamiętać, że również niektóre plaże są dla czworonogów niedostępne. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednie miejsce zadbajmy o to, by pies nie czynił na plaży żadnych szkód i nie przeszkadzał innym. Na urlop nad morzem lub jeziorem warto zabrać kilka pływających zabawek dla psów, które zajmą zwierzaka i uprzyjemnią nam wspólnie spędzany czas.

↓ WORECZKI NA PSIE ODCHODY ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. AnnaDziewanna17 lipca 2017 18:35

    Nie wyobrażam sobie wakacji bez mojego psa! Ba! Nie wyobrażam sobie wyjazdu gdziekolwiek bez mojego psa. Jeśli chodzi o wakacje to odkąd Bazyl jest z nami jeździmy nad morze, do Darłówka. To już prawie 5 lat:) Nocujemy w sprawdzonych noclegach Baltic Korona - przyjazne psu :) I nie czepiają się wcale! A miasto jest przyjazne psom - tak samo jak restauracje, sklepy, port czy deptak. Zresztą nawet na samej plaży jest wiele psów i nikomu to nie przeszkadza. Jeśli chodzi o obowiązkowe akcesoria na wakacje - zdecydowanie adresówka a najlepiej to 2! Koniecznie takie z numerem telefonu.My akurat mamy czarnego psa więc dodatkowo zainwestowaliśmy w adresówkę z diodami led, żeby psa było widać po zmroku. Zawsze zabieramy jego ulubione łóżeczko (legowisko) zabawkę, worki na odchody ulubioną miseczkę i przysmaki. Polecam podróżowanie z psem - warto - wtedy wszystko jest piękniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger