piątek, 21 lipca 2017

Koprofagia u psa


Koprofagia to chyba jedno z najbardziej odrażających zachowań naszych czworonogów. Na czym ono polega? Chodzi tu oczywiście o skłonność do zjadania własnych odchodów lub odchodów innych zwierząt. Koprofagia to niestety dosyć częsty problem, który psuje relacje pomiędzy nami i pupilem, budzi nasz wstręt i niechęć. Co może być przyczyną zjadania fekaliów przez psa? I jak zapobiegać takiemu zachowaniu?Czym jest koprofagia?


Koprofagia to termin oznaczający skłonność do zjadania odchodów własnych lub cudzych. Słowo pochodzi z języka greckiego, gdzie kopros znaczy gnój, łajno, a phagein – jeść. Dla niektórych zwierząt, na przykład królików i gryzoni, zachowanie to jest całkowicie normalne. Robią to, aby odzyskać z odchodów nieprzetrawione składniki pokarmowe i pozyskać bakterie niezbędne do prawidłowego trawienia.

Jeśli zaś chodzi o psy, to podobne zachowanie może być akceptowalne jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy odchody zjada suka odchowująca szczenięta. Matka robi to po to, aby utrzymać porządek w gnieździe i usunąć zapachy, które mogłyby sprowadzić potencjalne zagrożenia. Równie naturalne jest zjadanie odchodów przez szczenięta, do około 6 miesiąca życia. Maluchy robią to naśladując zachowanie matki oraz ze zwykłej ciekawości. Na szczęście większość psów szybko ze tego wyrasta. 

Czy zjadanie odchodów jest bezpieczne dla psa?


Pomijając wymienione wyżej sytuacje, koprofagia w żadnym razie nie jest zachowaniem właściwym dla dorosłych psów. Jeśli nasz pupil zjada odchody własne lub co gorsza innych zwierząt, to powinniśmy zastanowić się nad przyczyną tego problemu i postarać się go szybko rozwiązać. Chociażby z uwagi na potencjalne zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne może być zjadanie odchodów innych psów, kotów czy nawet koni. Nie wiemy przecież w jakim stanie było zwierzę, które odchody pozostawiło. Zjadając cudze fekalia, nasz pies może zarazić się chociażby pasożytami, na przykład glistą lub tasiemcem.

Dlaczego psy zjadają odchody?


Jeśli zaobserwujemy, że nasz pupil podczas spacerów nadmiernie interesuje się odchodami innych zwierząt, powinniśmy wybrać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i wskaże możliwą przyczynę.

Źródłem koprofagii bywają zaburzenia somatyczne, takie jak niestrawność czy niedobory witamin. Jeżeli czworonóg zjada głownie odchody zwierząt roślinożernych, może próbować w ten sposób uzupełnić deficyty witamin i składników odżywczych, których brakuje w jego diecie. Problemy mogą pojawić się także wtedy, gdy dieta naszego pupila jest zbyt ciężkostrawna. Jeśli organizm zwierzaka nie może łatwo przyswoić sobie zawartych w pokarmie składników, to w odchodach pojawiają się gnijące resztki, co z punktu widzenia psa czyni je zdatnymi do jedzenia.

Koprofagia, a zaburzenia behawioralne


Najczęstszymi przyczynami zjadania odchodów przez psy są:

•    Nuda, brak zajęć – uważa się, ze koprofagia częściej pojawia się u psów, prowadzących mało aktywny tryb życia i spędzających samotnie większą cześć dnia. Czasem to właśnie z nudów psiak zaczyna zajmować się swoimi odchodami.

•    Stres i zbyt surowe traktowanie psa – koprofagia może pojawiać się już na etapie nauki czystości. Jeśli zbyt ostro karcimy psa za załatwianie się w niewłaściwych miejscach, to ze strachu przez nami zwierzak woli „posprzątać” własne odchody zjadając je.

•    Potrzeba zwrócenia na siebie uwagi właściciela – pamiętajmy, że psy potrzebują naszej uwagi i zainteresowania. Jeżeli czują się zaniedbywane i samotne, starają się za wszelką cenę zwrócić naszą uwagę. Przy czym chodzi im tu o reakcję jakąkolwiek, nie ważne czy gniewamy się i krzyczymy, grunt, że w ogóle się nimi zajmujemy.

•    Konkurencja żywieniowa – jeśli mamy więcej niż jednego psa, to może dochodzić pomiędzy nimi do rywalizacji o pokarm. Pies, który musi wałczyć o swoje jedzenie zjada je dużo szybciej, co skutkuje gorszym trawieniem.

Jak poradzić sobie z koprofagią u psa?


Jeśli przyczyną koprofagii jest niedobór witamin i zaburzenie flory bakteryjnej układu pokarmowego, powinniśmy odpowiednio zmodyfikować dietę pupila. Warto wybrać dobrej jakości, właściwie zbilansowaną i pełnowartościową karmę. W jadłospisie czworonoga powinny znaleźć się też naturalne, suszone przysmaki, takie jak żołądki, płuca czy wątroby. Szczególnie polecane są żwacze wołowe, które wspomagają procesy trawienne oraz perystaltykę jelit.


↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓Podczas spacerów powinniśmy uważnie pilnować psa i nie pozwalać mu na zjadanie odchodów. Na każdy przypadek zainteresowania fekaliami należy odpowiedzieć głośną komendą, na przykład „Zostaw!”. Przez jakiś czas warto używać też kagańca i nie spuszczać pupila ze smyczy. Jeśli źródłem koprofagii są problemy behawioralne powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną zwierzaka i urozmaicić mu dzień spacerami oraz zabawą. Pamiętajmy też, by wyeliminować wszystkie sytuacje powodujące stres i lęk. Nigdy nie karcimy psa i nie krzyczymy na niego. Zamiast tego możemy odwracać jego uwagę zabawką lub smakołykiem.

↓ KAGANIEC DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger