czwartek, 24 lipca 2014

Szczeniak jak antydepresant

Szczeniak jak antydepresant
W Polsce, wyjątkowo duży odsetek dzieci zmaga się z depresją. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można zapobiec tej chorobie. Jednym z nich jest przygarnięcie szczeniaczka. 

Szczeniaczki, oprócz tego, że stanowią świetnych towarzyszy, mają zbawienny wpływ na psychikę dzieci. W ciągu wielu lat obserwacji naukowcy dowiedli, że dzieci wychowujące się w towarzystwie psów są bardziej empatyczne, chętniej uprawiają sporty i udzielają się w przeróżnych kołach naukowych lub sportowych.

Czworonogi zmniejszają również stres u dzieci i pozytywnie wpływają na życie rodziny – jej członkowie mają lepsze nastawienie do życia i mają lepsze kontakty z innymi ludźmi. Psy są również świetnymi opiekunami dla dzieci – uczą je odpowiedzialności i szacunku do innych osób oraz zwierząt.

Bardzo ważne jest to, że czworonogi sprawiają, że dzieci mają większe poczucie własnej wartości i lepiej dogadują się z rówieśnikami. Potrafią odgadnąć nastrój dziecka i starają się zrobić wszystko, by poprawić jego humor. Działają jak naturalne antydepresanty – wystarczy dotyk, uśmiech, ciepło psiego ciała i maluch od razu czuje się lepiej.

Profesjonalne terapie z udziałem psów


W Polsce dostępne są następujące terapie z udziałem czworonogów:

  1. Spotkanie z psem, czyli SP – zajęcia, w trakcie których wytwarza się specyficzna więź między psem a człowiekiem. Więź z psem wytwarzana jest podczas zabawy, głaskania czy wyprowadzania na spacer. SP pomaga w zmianie postrzegania świata, pozwala otworzyć się na świat zewnętrzny oraz rozwija emocjonalnie. Zajęcia te mogą być prowadzone w grupie lub indywidualnie. SP nie wymaga prowadzenia dokumentacji.
  2. Edukacja z psem, czyli EP – zajęcia, w trakcie których dziecko rozwija się intelektualnie oraz poznawczo. EP wymagają odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia prowadzącego. Zajęcia te mogą odbywać się w przedszkolu, w szkole lub w innej placówce dla dzieci. Mogą mieć charakter grupowy lub indywidualny. 
  3. Terapia z psem, czyli TP – są to zajęcia, które mają konkretny cel, np. rehabilitację chorego. TP wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy ze strony osoby nadzorującej przebieg rehabilitacji. Zajęcia te mają charakter indywidualny i każde z nich musi być w pełni udokumentowane. 

Cechy psich terapeutów


  • wyszkolony,
  • samodzielny,
  • inteligentny,
  • cierpliwy,
  • lubiący obecność człowieka,
  • dobrze zsocjalizowany,
  • opanowany,
  • emocjonalnie rozwinięty,
  • pozbawiony agresji,
  • lubiący dotyk.

Nie potrzeba jednak wykwalifikowanego czworonoga, by pomóc swojemu dziecku. Wystarczy piękny kundelek, który swoją obecnością rozweseli dziecko i pozytywnie wpłynie na jego rozwój emocjonalny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger