czwartek, 17 lipca 2014

Pies jak dziecko

Pies jak dziecko
Z ostatnich badań wynika, że związek człowieka z psem do złudzenia przypomina relacje rodzica z dzieckiem. U ludzi występuje ogromna potrzeba kontaktu z innym. Nie jest jednak powiedziane, że muszą przelewać swoje potrzeby emocjonalne na drugiego człowieka. 

Zwierzęta domowe wykazują ogromne przywiązanie do swojej „ludzkiej” rodziny. Teoretycznie jest to sprzeczne z ich naturą, ponieważ powinny one trzymać się z osobnikami swojego gatunku. Jednak poprzez wieloletnie przyzwyczajenia, przelewają swoje uczucia na człowieka. To samo dzieje się u ludzi. Tak bardzo kochają swoje czworonogi, że traktują je jak swoich spowierników, przyjaciół i dzieci.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu znaleźli wiele podobieństw między więzią rodziców z dziećmi a ludzi z psami. Takie więzi nazywane są bezpieczną bazą – małe dziecko traktuje swojego rodzica jako kontakt ze światem zewnętrznym. Bazując na wiedzy o relacjach rodziców z dziećmi, pewna wiedeńska pani naukowiec postanowiła przenieść obiekt swoich rozważań na psy. Zbadała zachowanie czworonogów w  różnych sytuacjach:

  1. W pierwszej z nich piesek miał za zadanie zdobyć nagrodę w postaci pokarmu. Musiał jedynie odpowiednio oddziaływać na interaktywne zabawki. W momencie, gdy w pobliżu znajdował się właściciel, pupil starał się o wiele bardziej niż podczas jego nieobecności. Właściciel nie musiał się nawet odzywać – wystarczyła jego obecność.
  2. W drugiej sytuacji właściciel został zastąpiony przez obcą osobę. Piesek nie wykazywał już takiej motywacji jak w obecności swojego właściciela. W momencie, gdy obcy wychodził z pomieszczenia, pupil starał się prawie tak samo mało jak w jego obecności. 

Badanie potwierdziło, że piesek ma taki sam stosunek do swojego właściciela jak dziecko do rodzica. W momencie, gdy dorosły jest w pobliżu piesek, tak samo jak dziecko, zachowuje się o wiele odważniej. Wynika to z faktu, że oba osobniki traktują dorosłego jak bezpieczną bazę.

Czworonożny członek rodziny


Poprzez wieloletnie obserwacje, naukowcy stwierdzili, że pies uczy się od swojego właściciela pewnych zachowań. Jeśli człowiek jest agresywny, jego pupil również. Właśnie dlatego, nawet czworonogi tej samej rasy, mogą mieć zupełnie inny charakter. Ich zachowanie kształtowane jest bowiem przez właściciela, który jest dla pupila przykładem. Ważne jest więc, by panować nad swoimi emocjami w obecności psa, który bardzo łatwo podchwytuje i odtwarza dane zachowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger