niedziela, 20 lipca 2014

Porzucanie psów w trakcie wakacji

Porzucanie psów w trakcie wakacji
O każdej porze roku po ulicy błąkają się porzucone psy. Jednak wakacje są okresem, w którym najwięcej czworonogów traci swoich właścicieli.

W wakacje większość osób wybiera się na urlop. Zazwyczaj trwa on tydzień lub dwa tygodnie. Plany na wakacje robi się już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem lata – kraj, miasto, przelot lub przejazd, hotel itp. Wszystko skrupulatnie sprawdzamy, by być zadowolonym z wyjazdu i nie żałować wydanych pieniędzy. Wszystko dopinamy na ostatni guzik. Niestety, część osób zapomina o jednym z członków rodziny – psie. Nie uwzględniają go w swoich planach i okazuje się, że nie są w stanie załatwić mu opieki. Postanawiają więc pozbyć się problemu – wyrzucają czworonoga z domu. Skutkiem takiego zachowania są psy przywiązane do drzewa, porzucone pod bramami schroniska albo gorzej – błąkające się pod kołami samochodów.

Wchodząc na strony schronisk znajdujących się w Polsce, można znaleźć mnóstwo ogłoszeń – większość z nich dotyczy kilkuletnich, zadbanych psów, które zostały porzucone przez swoich właścicieli. Sprawiają wrażenie smutnych i pozbawionych chęci do życia. Wśród nich są również przepiękne szczeniaczki i ich mamy, których ciąża okazała się ogromnym balastem dla tegorocznych urlopowiczów. Codziennie pojawia się paręnaście nowych zdjęć, na których widnieją smutne buzie czworonogów.

Dlaczego tak się dzieje? Większość osób zapomina o tym, że piesek to nie zabawka, której można się bezkarnie pozbyć. Podczas planowania urlopu nie biorą pod uwagę tego, że ich pupil będzie potrzebował odpowiedzialnej opieki. A wystarczy włączyć komputer i poszukać hotelu dla psów lub psiej opiekunki.

W Polsce pojawia się coraz więcej hoteli dla psów. W każdym większym mieście znajdziemy miejsce, w którym przeszkoleni ludzie zajmą się naszym pupilem. Oczywiście, niektóre z nich są dosyć drogie, ale można znaleźć takie, w których jedna noc kosztuje ok. 30 złotych. Oprócz tego, w trakcie szukania miejsca na urlop, rozejrzyjcie się za hotelem, do którego można zabrać psa. Takich miejsc jest coraz więcej. A jeśli chodzi o opiekuna dla psa – w internecie znajduje się mnóstwo ogłoszeń osób, które chętnie zajmą się pupilem podczas waszej nieobecności. Ich oferty są bardzo atrakcyjne – za jeden dzień opieki oczekują 15 zł!

Bezkarność


Oprócz lekkomyślności, przyczyną porzucania psów jest poczucie bezkarności. Na szczęście 1 stycznia 2012 roku w życie weszła nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z jej treścią zaostrzyła się kara za znęcanie się nad zwierzętami, do którego zalicza się również porzucanie czworonogów – można trafić do więzienia nawet na dwa lata więzienia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o hotelach dla psów, przeczytajcie artykuł pt."Hotele dla psów".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger