wtorek, 15 lipca 2014

Dziecko szkoli czworonoga

Dziecko szkoli czworonoga
Jeśli planujecie przygarnięcie czworonoga, a macie w domu dziecko, musicie najpierw nauczyć je jak zachowywać się w obecności psa. Najlepszym sposobem na to jest zakup dużego, pluszowego pupila. 

Pluszak musi on być on na tyle elastyczny, by można było wygiąć mu łapy – chodzi o to, by był w stanie zrobić „siad” i „waruj”. Gdy już go kupicie, poproście swoją pociechę o to, by pokazała, gdzie można pogłaskać psa. Jeśli zacznie szarpać lub dotykać zabawkę w miejsce, które normalny pies może uznać za nieodpowiednie, poinstruujcie dziecko. Jak już nauczycie go odpowiedniego głaskania, przejdźcie do wydawania komend. Zacznijcie od komendy „siad”. Każcie dziecku wypowiedzieć komendę. Jednak nie ustawiajcie pluszaka w tej pozycji. Udajcie, że się nie posłuchał i obserwujcie reakcję dziecka. Jest to bardzo ważne ćwiczenie – dzieci zazwyczaj szybko się denerwują i niecierpliwią. Zaczynają podnosić głos i nerwowo wykrzykują komendę. Jeśli tak zareaguje Wasza pociecha, uspokójcie ją. Wytłumaczcie, że pieski czasami się nie słuchają, ale nie jest to powodem do niepokoju. Każcie jej jeszcze raz wypowiedzieć komendę – tym razem stanowczo ale spokojnie. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy. Potem przejdźcie do komendy „waruj”.

Pozycja dziecka


Psy są bardzo inteligentnymi stworzeniami – dobrze wiedzą, kto jest przywódcą stada. Szybko orientują się, że dziecko jest zależne od rodziców, czyli osobników alfa. Zazwyczaj na głównego przewodnika wybierają instynktownie jedną osobę z rodziny. Reszta jest poniżej przywódcy. Najważniejsze jest jednak to, by pies wiedział, że dziecko, mimo słabszej pozycji, nadal jest „ważniejsze” od niego. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, gdzie czworonóg zaczyna dominować nad dzieckiem. W takim przypadku nie będzie ono w stanie szkolić pupila.

Jak wzmocnić pozycję dziecka


Jeśli chcecie, by Wasze dziecko mogło szkolić psa, musicie postawić je w roli przewodnika. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń.

Jednym z nich jest karmienie czworonoga. Zabierzcie pieska w miejsce przygotowania lub nasypania pokarmu do miski. Na oczach pupila pozwólcie dziecku samodzielnie napełnić pojemnik z jedzeniem. Następnie, nadzorując pociechę, pozwólcie jej podać pieskowi z ręki kilka kawałków pożywienia. Uwaga! Zanim zaczniecie takie karmienie, musicie nauczyć psa delikatnego ściągania pokarmu z dłoni. Potem każcie dziecku położyć miskę na ziemi. Gdy piesek skończy jeść, powiedzcie dziecku, by zabrało miskę.
Innym sposobem na umocnienie pozycji jest zabawa w polowanie. Przygotujcie razem z dzieckiem zamykane pojemniczki z pokarmem. Następnie poukrywajcie je tak, by dziecko pamiętało ich położenie. Jak już skończycie, zawołajcie pieska. Pozwólcie dziecku przewodniczyć zabawie. Na oczach pieska pozwólcie mu podejść do pierwszego pojemnika. Niech przywoła do siebie czworonoga i pokaże mu, że znalazł niespodziankę. Niech ją otworzy i poda psu zawartość. Następnie, mówiąc psu „chodź ze mną, poszukamy”, dziecko powinno podejść do drugiego pojemnika i powtórzyć to, co zrobiło przy pierwszym.

Jak już zastosujecie się to podanych wskazówek, możecie pozwolić dziecku szkolić czworonoga. Najpierw musicie nauczyć je komend, jak je wypowiadać, jak gestykulować. Oczywiście, musicie nadzorować szkolenie, by nic złego się nie stało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger