wtorek, 8 lipca 2014

Pies a kobieta w ciąży

Pies a kobieta w ciąży
Masz czworonoga w domu i dowiedziałaś się, że zaszłaś w ciążę. Wchodzisz do internetu i przeszukujesz różne strony internetowe, z których dowiadujesz się wielu sprzecznych informacji na temat wpływu psa na przebieg ciąży. Nie przejmuj się – ostatnie badania dowodzą, że obecność pupila w domu nie wpływa bezpośrednio na płód.

Wiele lat temu, gdy kobieta zachodziła w ciążę, od razu oddawało się psa znajomym, do schroniska lub gorzej – wyrzucało na bruk. Na szczęście lekarze już jakiś czas temu dowiedli, że obecność pupila w domu wcale nie oznacza tego, że mamie i dziecku stanie się jakakolwiek krzywda.

Na początku ciąży najważniejsze jest to, by poinformować swojego lekarza prowadzącego o tym, że w domu ma się pieska. On zaleci wtedy wykonanie badania na toksoplazmozę – pasożytniczą chorobę ludzi i zwierząt, która jest spowodowana pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jednak posiadanie psa nie ma tutaj bezpośredniego wpływu na cierpienie na tę chorobę.

U niektórych kobiet, w trakcie ciąży, nasilają się przeróżne alergie. Dlatego warto obserwować swój stan zdrowia – jeśli po kontakcie z psem na waszych rękach pojawia się pokrzywka, macie katar, kichacie, drapie Was w gardle itp., musicie zastanowić się, czy nie powinnyście na jakiś czas rozstać się z psem. Jeśli jednak nie macie żadnych oznak alergii, nie ma się czym martwić. Ograniczajcie jednak kontakt z odchodami psa – zmuście swojego partnera lub partnerkę, by sprzątali po pupilu ;).

W trakcie ciąży bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny i przestrzeganiu pewnych zasad:

  • częściej myjcie ręce,
  • dokładnie myjcie warzywa i owoce, obierajcie je, parzcie skórki, kupujcie tylko sprawdzone produkty,
  • unikajcie kontaktu z odchodami psa,
  • kupujcie jedynie certyfikowane mięso,
  • obrabiajcie mięso – gotujcie je, smażcie pieczcie itd. - dzięki obróbce w wysokich temperaturach, pozbędziecie się różnego typu bakterii znajdujących się w pożywieniu,
  • nie spożywajcie surowych potraw – mięsa i ryb,
  • w trakcie ciąży wykonajcie badania serologiczne – polegają one na oznaczeniu całkowitego stężenia przeciwciał IgE oraz swoistego stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi.

Jeśli przed ciążą nie posiadałaś zwierzaka, nie przygarniaj żadnego. Nie wiadomo, jak zareagujesz na nagłe pojawienie się psa w domu. Możliwe, że pojawi Ci się alergia, duszności itp. nawet jeśli przed ciążą, podczas badań alergologicznych, nie wyszła Ci alergia na czworonoga.

Bardzo ważne jest byś nie stresowała się obecnością psa – stres gorzej wpłynie na przebieg ciąży niż czworonóg. Pamiętaj, by w trakcie okresu ciąży przygotować pupila na pojawienie się maluszka – dawaj mu ubranka do powąchania, zapoznawaj z przyszłymi zabawkami maluszka, pozwalaj pieskowi wchodzić do pokoiku dzidziusia. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pierwszym spotkaniu psa z maluszkiem, przeczytajcie artykuł Spotkanie psa z noworodkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger