wtorek, 13 maja 2014

Spotkanie psa z noworodkiem

Spotkanie psa z noworodkiem
Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, życie wszystkich domowników zmienia się nie do poznania. Również psy bardzo przeżywają to wydarzenie. Co więc zrobić, by czworonóg polubił noworodka?

Zanim noworodek pojawi się w domu, należy przygotować sobie plan działania. Wiadomo, że przez kilka dni mama i tata dzidziusia znajdują się w szpitalu. Ktoś musi więc zająć się pupilem przez cały ten czas. Dopilnujmy, żeby była to osoba, którą nasz czworonóg lubi i szanuje. Dzięki temu jego niepokój będzie mniejszy i powrót właścicieli z nowym domownikiem nie będzie takim wielkim szokiem.

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem


Najważniejsze jest to, by wszystko sobie dokładnie zaplanować. Upewnijcie się, że, zanim przyjedziecie z dzieckiem do domu, piesek zostanie zabrany na długi i wyczerpujący spacer. Dzięki temu będzie on spokojny i podejdzie do spotkania w mniej euforyczny sposób.

Drugą bardzo ważną sprawą jest to, by móc swobodnie przywitać się z pupilem. Dotyczy to w szczególności nowo upieczonej mamy, której piesek nie widział najdłużej. Musi ona mieć możliwość swobodnego pogłaskania i przytulenia czworonoga, który najzwyczajniej w świecie tęsknił za swoją panią. Potem dobrze jest pobawić się z psem. Powydawać różne komendy, nagrodzić przysmakiem.

Po zabawie z psem możemy przejść do zapoznawania go z noworodkiem. Ważne jest, by użyć do tego nosidełko. Należy wziąć noworodka zapiętego w nosidełku i pozwolić psu obwąchać dziecku stopy i polizać je. Pamiętajcie, by nie dopuścić pupila do twarzy maluszka. Możecie również dać pieskowi powąchać ubranka bobasa i rzeczy, których dotykało.

W trakcie przebiegu spotkania podawaj czworonogowi smakołyki. Zbuduje to w nim pozytywne uczucia związane z przebywaniem w obecności noworodka. Dzięki temu, za każdym razem, gdy będzie on w pobliżu dziecka, będzie miał pozytywne skojarzenia.

Bardzo ważne jest, by nie izolować pieska od dzidziusia. Jak już zobaczymy, że przyzwyczaił się on do obecności nowego domownika, możemy pozwolić mu na bliższe spotkania z dzieckiem. Usiądźcie na kanapie z noworodkiem na kolanach i pozwólcie psu usiąść obok was. Głaszczcie psa  w momencie, gdy będzie on obwąchiwać dzidziusia. Pozwólcie mu położyć łapkę lub główkę na ciałku maluszka. Niech poczuje jego bibie serca. Dzięki temu sprawimy, że piesek będzie traktował dziecko nie jako intruza, ale jako kogoś, kim ma się opiekować. Powstanie między nimi więź i pupil będzie darzył maluszka miłością.

Jednak, nawet jeśli będziemy pewni, że czworonóg zaakceptował noworodka, zawsze musimy być przy ich spotkaniach. Pies, mimo tego, że jest członkiem rodziny, pozostaje zwierzęciem i nigdy nie wiadomo, co podpowie mu jego instynkt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger