czwartek, 8 maja 2014

Socjalizacja dorosłego psa

Socjalizacja dorosłego psa
Socjalizacja szczeniaka jest prosta. Małe pieski chłonął informację jak gąbka. Łatwo jest je nauczyć posłuszeństwa i odpowiednich zachowań. Wszelkie komendy zostają szybko zapamiętane i przetworzone. Z dużym psem nie jest już niestety tak łatwo. Jego socjalizacja może być ciężka i czasochłonna. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Socjalizacja zaczyna się pośród rodzeństwa – pupil uczy się poprzez zabawę i porozumiewanie z innymi szczeniaczkami. Następnie piesek trafia do nowych właścicieli i zaczyna się druga faza socjalizacji. Dzieje się to zazwyczaj w ósmym tygodniu życia czworonoga. Właśnie wtedy możemy zacząć panować nad rozwojem zachowań społecznych psa. Jeśli jednak zabieramy do swojego domu starszego pupila, który nie został poddany temu procesowi, musimy nadrobić stracony czas.

Zanim zaczniemy proces socjalizacji, musimy przyjrzeć się psu. Zaobserwować, jak zachowuje się w danych sytuacjach, mi.in. przy spotkaniu z obcym czworonogiem, w nowym miejscu, wśród nowych zabawek czy jedząc z nowej miski.

Jak zacząć socjalizacje dorosłego psa


Jeśli nasz pies jest wyjątkowo uporczywy i uparty, najlepiej wybrać się z nim do behawiorysty. Jeśli jednak zauważymy, że jest on skłonny do współpracy, możemy sami spróbować naprostować pupila.

Najbardziej pomocną komendą w trakcie nauki, jest komenda „patrz na mnie”. Dzięki temu będziemy w stanie skupić na sobie uwagę psa w momencie, gdy zacznie on wyrywać się do obcego osobnika. Najtrudniej jest oduczyć pupila szczekania i wyrywania się do innych czworonogów. W tym momencie należy użyć komendy „patrz na mnie”. Chodzi o to, by nie szarpać psa i nie krzyczeć na niego. Naszym celem jest powodowanie w nim pozytywnych uczuć w trakcie nauki. Jeśli komenda nie zadziała, najlepiej jest stanąć w miejscu i lekko trącić psa w miejsce koło zadu. Dzięki temu ocuci się on i skupi się na właścicielu.

Jak już pupil oswoi się z obecnością mijających go zwierząt, możemy zacząć doprowadzać do bliższych spotkań z innymi psami. Jeśli pies nie jest agresywny, to nie mamy powodu do obaw. Najwyżej naszczeka na swojego nowego kompana, ale na tym się skończy. Gorzej jeśli przejawia on objawy agresji. Wtedy najlepiej zacząć od pozwolenia obwąchania nowo poznanego czworonoga w momencie bycia na smyczy. Jeśli mamy znajomego z psem, dobrze by było poprosić go o to, by codziennie przychodził i pozwalał naszemu psu na sukcesywne przyzwyczajanie się do niego.

Szkoła socjalizacji dla dorosłych psów


Istnieją szkoły dla dorosłych czworonogów, które w dzieciństwie nie miały szansy na socjalizację. Tam czworonóg pozna nowe osobniki, nowych ludzi, miejsca oraz zabawki. Pod czujnym okiem trenera nauczy się on obcowania z nowym otoczeniem. Nauczy się przezwyciężać strach przed nieznanym.

Socjalizacja w domu


Bardzo dobrym sposobem na socjalizację dorosłego psa jest zapoznawanie go z nowymi sytuacjami. Zabierzcie pupila do parku, gdzie będzie mógł spotkać ludzi na rowerze. Wybierzcie się z nim do weterynarza, by mógł przyzwyczaić się do dotyku nowej osoby. Pobiegajcie z nim w otoczeniu ludzi jeżdżących na rolkach. Znajdujcie czas i miejsce, w którym pies będzie mógł doświadczyć nowych bodźców z zewnątrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger