niedziela, 11 maja 2014

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze
Wchodzisz do pokoju i znowu na środku podłogi znajdujesz mocz psa. Wsadzasz stopę do buta i nagle Twoja skarpetka staje się mokra. Szczeniaczki na początku oddają mocz gdzie popadnie. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania.

Szczeniak jest jak dziecko – wszystkiego uczy się z czasem. Potrzebuje on jednak pomocy. Trzeba pokazać mu, jak powinien się zachowywać, w tym również, gdzie i kiedy się wypróżniać.

Kiedy szczeniaczek oddaje mocz


Najważniejsze jest to, by wiedzieć, kiedy najprawdopodobniej wypróżnia się piesek. Z obserwacji właścicieli czworonogów, również mojej, wynika, że szczeniaczki oddają mocz po przebudzeniu, po jedzeniu oraz zabawie. Wtedy właśnie jest najlepszy moment, by wyprowadzić je na spacer. Po każdym wypróżnieniu należy pogłaskać psa, pochwalić go i nagrodzić jakimś smakołykiem. Naszym zadaniem jest wzbudzanie pozytywnych emocji u szczeniaczka. Wiedząc, że jego zachowanie jest chwalone, będzie je powielał po to, by zadowolić swojego pana.

Czy można karcić szczeniaczka


Jest to bardzo często zadawane pytania. Właściciele szczeniaczków zastanawiają się, czy mogą skarcić go za załatwienie się w domu. Odpowiedzi są dwie:

  1. Jeśli przyłapiemy szczeniaczka na gorącym uczynku, czyli w trakcie załatwiania się, wolno nam go skarcić. Nie chodzi tu o jakieś bicie czy kopanie – nie! Wystarczy stanowczym tonem powiedzieć, że nie wolno mu zachowywać się w ten sposób. Zły humor pana jest największą karą dla pupila.
  2. Jeśli jednak złapiemy małego łobuza po tym, jak odda mocz w niedozwolonym miejscu, nie ma sensu za to na niego krzyczeć. Wielu osobom wydaje się, że pupil zrozumie za co jest karany. To nieprawda. Szczeniaczek nie uważa swojego zachowania za złe i karanie go za coś, o czym zapomniał, jest bezcelowe. Zamiast kojarzyć załatwiania się w złym miejscu jako złe zachowania, zacznie kojarzyć naszą obecność z krzykiem i oburzeniem, czyli negatywnymi uczuciami. Szczeniaczek zacznie się wtedy załatwiać w domu, ale nie z niewiedzy tylko ze stresu.

Ważne jest to, że większość szczeniaczków wyrasta z załatwiania się w domu i same dochodzą one do wniosku, że fajniej jest oddawać mocz na zewnątrz niż w zamkniętym pomieszczeniu.

Bywa jednak tak, że dorosły piesek nadal załatwia się w domu. To niestety wynika z jego problemów behawioralnych. Stanowi to duży problem, ponieważ dużego pupila ciężej jest oduczyć wpojonych zachowań. Najlepiej wybrać się z tym do behawiorysty lub psiego psychologa, który określi, w czym tkwi problem czworonoga. Może to być stres, trauma z dzieciństwa czy po prostu problemy z nietrzymaniem moczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger