wtorek, 20 maja 2014

Niechęć psa do innych czworonogów

Niechęć psa do innych czworonogów
Nienawiść psa do innego czworonoga może być wynikiem wielu różnych bodźców. Najważniejsze jest to, by poznać przyczynę niechęci i pozbyć się jej jak najszybciej.

Zazdrość


Wiele psów staje się agresywne wobec innego czworonoga z powodu zazdrości o swojego pana lub terytorium.

Załóżmy, że wychodzimy z psem na spacer, w trakcie którego spotykamy znajomego lub obcego z innym pupilem. W momencie, gdy wymawiamy jego imię lub wystawiamy rękę, nasz zwierzak zaczyna szaleć. Szczeka, warczy, drapie i za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Psy posiadają silny instynkt terytorialny. Widząc, że próbujemy wejść w interakcję z innym osobnikiem, czworonóg zaczyna czuć się zagrożony. Może również odebrać takie zachowanie jako nawołanie do rozpoczęcia ataku.

Powody psiej zazdrości

Psy mogą okazywać zazdrość w następujących sytuacjach:

  • pojawienie się w domu nowo narodzonego dziecka,
  • pojawienie się w życiu właściciela nowego partnera lub partnerki,
  • obecność nowego psa lub innego zwierzęcia,
  • okazywanie czułości wobec innych czworonogów w obecności swojego pupila.

Socjalizacja


Jeśli pies nie przeszedł procesu socjalizacji lub w trakcie jej trwania popełniono jakieś błędy, czworonóg może nawet nie wiedzieć jak powinien zachować się w towarzystwie innego zwierzęcia. Może być to wynikiem braku rodzeństwa lub krótkiego przebywania w jego towarzystwie. Inną przyczyną nienawiści do innego psa może być fakt, że pupil nie miał styczności z innymi zwierzętami. Ich zapach jest dla niego nowy i oznacza nadchodzące zagrożenie.

Zły stan zdrowia


Powodem nienawiści do innego osobnika może być fakt, że pies ma problemy zdrowotne. W momencie, gdy odczuwa on ból lub jakiegoś typu dyskomfort, nie jest w stanie zachowywać się normalnie. Ból sprawia, że staje się on agresywny. Jest rozdrażniony i zły.

Niemiłe wspomnienia


Inną przyczyną nienawiści psa do innych czworonogów może być jakieś złe wspomnienie. Jeśli pupil w swojej przeszłości przeżył niemiłe spotkanie z innym zwierzęciem, za każdym razem, gdy zobaczy innego czworonoga, przypomni sobie tamto zdarzenie.

Co zrobić, by pozbyć się niechęci psa do innych czworonogów


Najważniejsze jest to, by poznać przyczynę problemu. W przypadku zazdrości i instynktu terytorialnego, należy mijać obce psy bez większego zainteresowania.

Jeśli problem tkwi w socjalizacji, należy jak najszybciej zacząć nadrabiać stracony czas. Proces ten jest bowiem kluczowy w życiu każdego pupila i każdy z nich musi go przejść. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, polecam przeczytać następujące artykuły:Socjalizacja psa oraz Socjalizacja dorosłego psa.

W przypadku złego stanu zdrowia, odpowiedź jest prosta – należy zabrać psa do weterynarza i wyleczyć pupila.

Jeśli pies czuje niechęć do innych pupili ze względu na niemile wspomnienie, należy pokazać mu, że nie każdy pupil jest zły. Najlepiej poprosić znajomego o to, by przyprowadził swoje zwierzątko i pozwolił naszemu psu krok po kroku poznać uroki zabaw z innymi pupilami.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger