wtorek, 25 lutego 2014

Żywienie psów aktywnych fizycznie

Żywienie psów aktywnych fizycznie
Każdy psiak potrzebuje odpowiednio zbilansowanej karmy, dostosowanej specjalnie do jego potrzeb. Tak jest także z psiakami, które wyróżnia wysoka aktywność. W dzisiejszym wpisie przyczytacie m.in. o tym, czym żywić psy bardzo aktywne, a także, jakich substancji nie może zabraknąć w diecie tych czworonogów.

Pies o wysokiej aktywności fizycznej


Psiaki bardzo aktywne fizycznie to m.in. czworonogi pracujące, biorące udział w polowaniach, spędzające sporą ilość swojego czasu na bieganiu, tropieniu, bądź wykonywaniu innych aktywności fizycznych. To również psiaki, które biorą udział w zawodach sportowych i intensywnie trenują, by osiągać jak najlepsze wyniki.

Karmienie psa aktywnego


Pies aktywny dużo szybciej zużywa energię niż tzw. kanapowiec, który jedynie przechadza się od czasu do czasu po domu i dwa razy dziennie wyprowadzany jest na krótki spacer. Dieta pupila, który kocha ruch powinna być więc, przede wszystkim, wysokokaloryczna (ok. 25 % tłuszczu). Należy pamiętać także o tym, by wybierać pożywienie, bogate w witaminy i mikroelementy. Tak samo istotna jest obecność w diecie wysokowartościowego, łatwostrawnego białka zwierzęcego (ok. 30%), które wykorzystywane jest w procesie budowy masy mięśniowej pupila.

Ciężko jest samemu opracować idealną dietę dla aktywnego psiaka, dlatego też najlepiej korzystać z gotowych karm suchych dla psów aktywnych. Takich na rynku jest wiele, możemy więc wybrać producenta oraz karmę, która najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i unikniemy ryzyka, ponieważ sami moglibyśmy nie uwzględnić jakiegoś ważnego składnika, a przecież nie chcemy, by nasz maluch borykał się później z niedoborami witamin i innymi problemami, wynikającymi z nieodpowiednio zbilansowanej karmy.

Kiedy karmić psa aktywnego


Psiak nie powininen trenować mając zbyt pusty, ale też i zbyt pełny żołądek. Jeśli pupil zje tuż przed wysiłkiem, może mieć później wzdęcia, czy cierpieć z powodu biegunki. Najlepiej więc podać psu jedzenie (ok. 1/3 dziennej dawki) na trzy godziny przed wysiłkiem, a resztę porcji zostawić na później i podać szkrabowi, kiedy ten będzie już odpoczywał i regenerował się po treningu. 


Nie wiecie, czy prawidłowo karmicie swojego trenującego psiaka? Przyjrzyjcie mu się, poobserwujcie go. Jeśli jest szczęśliwy, nie męczy się zbyt szybko, ma piękną, błyszczącą sierść - najprawdopodobniej niczego więcej mu nie potrzeba, ale pamiętajcie, że, jeśli czegoś nie jesteście pewni, warto udać się do weterynarza, który rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger