czwartek, 6 lutego 2014

Jak odnaleźć zaginionego psa

Jak odnaleźć zaginionego psa
Ucieczka psiaka to dla właściciela okropne przeżycie. Co wtedy robić? Jak się zachowywać, by zwiększyć szanse odnalezienia psa? Czy ktoś z Was przeżył kiedyś taką sytuację? Udało Wam się szczęśliwie sprowadzić psa do domu?

Dlaczego psy uciekają


Bardzo często psiaki uciekają, mimo wspaniałego domu, kochających właścicieli i czułości, jaką są obdarowywane. Zazwyczaj, przyczyną ucieczki jest po prostu ciekawość świata, instynkt myśliwego, czy też chęć zaspokojenia popędu płciowego. Psiaki uciekają, zarówno z domów, jak i podczas spacerów, np. w lesie. Gdy psiak złapie trop, to biegnie i biegnie, aż dobiegnie do celu, a wtedy może się okazać, że nie jest już tak łatwo znaleźć mu drogę powrotną do swojego przewodnika. Czasami psiaki uciekają także ze strachu, np. gdy usłyszą jakiś przeraźliwy dźwięk. Wtedy lecą jak oszalałe i dopiero po jakimś czasie, gdy już się uspokoją, zaczynają zastanawiać się, jak wrócić do właściciela.

Co robić, gdy nasz pies zaginął


Jeśli nasz psiak uciekł, należy przede wszystkim działać szybko. Każda minuta jest bowiem ważna. Co więc robić? 
 • chodzimy po okolicy, nawołujemy psa, pytamy ludzi na ulicy, czy go nie widzieli,
 • rozwieszamy w okolicy plakaty ze zdjęciem, opisem psa i oferujemy nagrodę w zamian za odnalezienie pupila i doprowadzenie go do nas,
 • idziemy do pobliskich schronisk, lecznic weterynaryjnych, informujemy o zaginięciu naszego psa, dajemy jego zdjęcie i prosimy o kontakt, jeśli psiak trafiłby w któreś z tych miejsc,
 • zamieszczamy informację w internecie, sprawdzamy strony, gdzie ludzie piszą o zaginionych i odnalezionych zwierzętach,
 • jeśli psiak zaginął podczas spaceru np. w lesie, w miejscu, gdzie się od nas odłączył, zostawiamy kilka rzeczy, należących do nas, ponieważ jest szansa, że psiak będzie wracał w to miejsce, czując znajomy zapach; my również jak najczęściej się tam pojawiajmy, spacerujmy w okolicy i nawołujmy pupila.

Jak zminimalizować ryzyko psiej ucieczki

 1. Należy szkolić psiaki. Podczas szkolenia, pies uczy się posłuszeństwa, dzięki czemu jest większa szansa, że nie oddali się gdzieś, będąc obojętnym na polecenia właściciela, przywołującego go do siebie.
 2. Należy spacerować z psem, trzymając go na smyczy, szczególnie, gdy wiemy, że nasz pupil ma kłopoty z posłuszeństwem i, jak tylko będzie miał ochotę, to poleci gdzieś w świat.
 3. Należy zwracać uwagę na to,czy na pewno zamknęliśmy drzwi do domu, furtkę, bramę.

Co zrobić, by w razie ucieczki psa, szybciej go odnaleźć i sprowadzić do domu

 1. Pies powinien mieć wszczepiony czip (więcej o czipowaniu psów znajdziecie TUTAJ).
 2. Do obroży pupila należy przyczepić breloczek, zawierający jego imię i numer telefonu właściciela.
 3. Zakupmy lokalizator, dzięki któremu będziemy mogli szybko ustalić położenie naszego psa (więcej o lokalizatorach przeczytacie TUTAJ).

Jeśli Wasz psiak ucieknie, pamiętajcie o tym, że najważniejsze jest opanowanie i szybkie działanie. Czasami ciężko jest upilnować psiaka i nawet, mimo naszych starań (szkolenia, spacery na smyczy), psiak może nam się nagle wyrwać i po prostu polecieć przed siebie, w dal. To tylko zwierzę, nie wiemy, co mu w głowie siedzi. My musimy jedynie dołożyć wszelkich starań, by w razie zaistnienia takiej sytuacji, jak najszybciej odnaleźć naszego rozrabiakę. Życzę Wam oczywiście, żeby Wasze maluchy były posłuszne i nie przyprawiały Was o palpitację serca, uciekając gdzieś hen daleko! Trzymajcie się ciepło i buziaki dla Waszych czworonogów! :)


4 komentarze:

 1. Mój pies się zgubił. Szukam go dalej, zdjęcie na Facebooku Niki Jakubiec. Nr tel w razie odnalezienia: 603 587 350. Proszę o zerkanie na posta ze zdjęciem. Pozdrawiam i liczę na pomoc z waszej strony. Psiak w okolicach Lipowej się zgubił.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy przypadek został kiedyś opisany na reddit i przetłumaczony tutaj:
  http://www.swiatidei.pl/zaginal-pies-znalezc-zaginionego-psa/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny tekst– dużo o tym jak znaleźć zaginione zwierzę tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 4. https://www.olx.pl/oferta/zaginione-suczka-nuka-skromna-nagroda-dla-znalazcy-CID103-IDo5ICC.html

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger