środa, 12 lutego 2014

Żywienie psa po sterylizacji

Żywienie-psa-po-sterylizacji
Dzisiaj opowiem Wam o tym, co powinien i czego nie może jeść pies po zabiegu sterylizacji. Dowiecie się również, dlaczego czworonogi mają większy apetyt po przebyciu operacji.

Przyczyną otyłości u psów po sterylizacji jest zmiana w gospodarce hormonalnej, co wpływa na metabolizm czworonogów. Po sterylizacji muszą więc nastąpić zmiany w żywieniu pupila. Istnieje prosta zasada, która zakłada, iż należy podawać psu o 30 proc. mniej jedzenia niż przed zabiegiem. Oprócz tego warto również przestrzegać kilku innych prostych zasad:

  • podawać posiłki o stałych porach,
  • nie dawać psu smakołyków, które zawierają dużą ilość węglowodanów,
  • podawać psu karmy przeznaczone i skomponowane specjalnie dla psów po sterylizacji,
  • zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, która pomoże zrzucić nadprogramowe kilogramy,
  • od czasu do czasu należy podawać psu surowe mięso,
  • podawać czworonogowi pokarm bogaty w błonnik.

W organizmach psów po sterylizacji dochodzi do szybkiego wzrostu stężenia insulino podobnego czynnika wzrostowego 1 (IGF-1) w osoczu. Jest to główny powód otyłości lub nadwagi u czworonogów. Zabieg sterylizacji doprowadza również do stanu hiperleptinemii. Wpływa ona ujemnie na metabolizm glukozy i sprawia, że pupilowi przybywa tkanki tłuszczowej.

Skąd bierze się apetyt u psów sterylizowanych


Właściciele czworonogów wiedzą, że ich pupile po zabiegu mają większy apetyt niż przed jego wykonaniem. Takie zachowanie jest spowodowane lokalnie wydzielaną greliną, inaczej zwaną „krótkotrwałym sygnałem głodu”. U psów otyłych jest jej aż o 24 proc. więcej niż u czworonogów o normalnej i ustabilizowanej wadze.

Źródłem wzrostu apetytu są również bodźce zewnętrzne, takie jak dostępność pokarmu, brak obecności właściciela, zapachy potraw oraz ich smaki.

Jeśli posiłki będą podawane psu regularnie, będą pełne włókna oraz minerałów i witamin, zmniejszymy podatność czworonoga na otyłość.

Dieta dla psów po sterylizacji


Dieta psa po kastracji musi być niskokaloryczna. Należy ograniczyć wszelkie tłuste elementy pokarmu oraz różnego typu przekąski, które bardzo przyczyniają się odkładanie tłuszczu w organizmie.

Najlepiej więc podawać czworonogowi gotowe pokarmy. Można je dostać w sklepie zoologicznym. Znajdziemy karmy dla psa każdej wielkości oraz większości ras. Istnieje również mnóstwo wariantów smakowych i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila.

Bardzo ważne jest to, by zapewnić psu duo ruchu, który nie pozwoli na odkładanie się tłuszczu w organizmie.

↓ KARMA DLA PSA PO STERYLIZACJI ↓


Sklep Telekarma


Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Suczki niestety po sterylizacji bardzo tyją i trzeba im pilnować diety. Mają tez wzmożony apetyt. W sieci znalazłam ciekawy artykuł na ten temat: pies.pl/zywienie/jaka-dieta-dla-psa-po-kastracji.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger