niedziela, 16 lutego 2014

Behawioralne zabawki dla psów

Behawioralne zabawki dla psów
Czym są behawioralne zabawki dla psów? Po co nam one? Jak wpływają na psiaki? O tym napiszę Wam dzisiaj :)

Co to jest zabawka behawioralna


Słowo "behawioralny" oznacza związany z zachowaniem. Zabawki behawioralne to zabawki, które nie tylko zapewniają psu rozrywkę, ale, przede wszystkim, uczą go myślenia. Pies, dostając zabawkę behawioralną, analizuje, szuka rozwiązania problemu, szuka wyjścia. Zabawki te są bowiem skonstruowane tak, że ukrywa się w nich smakołyki, a pupil musi przesuwać różne elementy lub potrząsać zabawką, by je uwolnić i dostać zasłużoną nagrodę, na którą tak zapracował. Pamiętajcie, wysiłek fizyczny to nie wszystko, ważne jest to, by zadbać również o rozwój intelektualny naszych maluchów.

Zabawka behawioralna to fantastyczny lek na psiego rozrabiakę


Bardzo często nasze psiaki, gdy zostawiamy je w domu na dłuższy okres czasu, zaczynają z nudów szaleć, rozrabiać, gryźć meble, niszczyć, walające się po mieszkaniu rzeczy. Nic dziwnego, nie robią tego przecież złośliwie, one po prostu się nudzą i szukają sobie zajęcia. Dlatego też, zanim wyjdziemy z domu, warto jest zmęczyć psiaka dłuższym spacerem, zabawą, a także zostawić mu kilku behawioralnych zabawek, porozrzucanych w różnych miejscach mieszkania. Dzięki ulubionym smakołykom w nich umieszczonym, psiak na pewno nie przejdzie obok nich obojętnie i będzie głowił się nad tym, jak wydostać te pysznosci na zewnątrz. To sprawi, że nasz przyjaciel nie będzie miał nawet najmniejszej ochoty na to, żeby rozrabiać i niszczyć wszystko, co znajdzie sie w zasięgu jego wzroku. A co, kiedy łamigłówka zostanie rozwiązana i wszystkie smakołyki znikną? Gwarantuję Wam, że po godzinie wyczerpującej zabawy, Wasz rozrabiaka bardzo chętnie odpocznie, ucinając sobie regenerującą drzemkę, która pozwoli mu zebrać siły na kolejną zabawę.

Przykładowe zabawki behawioralne dla psów, które możecie kupić w sklepie zoologicznym

  1. Kong - jest to twarda zabawka, w kształcie gruszki, z otworem, do którego wsypuje się smakołyki. Następnie otwór zalepia się serkiem albo np. pasztetem i pies ma zabawę na bardzo długi czas. Najpierw wylizuje to, czym zalepiliście otworek, a później stara się dobrać do smakołyków.
  2. Snackball - to natomiast zabawka - piłka z małymi otworkami (kilkoma lub jednym), do której, tak jak do Konga, wrzucamy smakołyki. Psiak, delikatnie tocząc piłkę, uwalnia smakołyki, które w nagrodę może oczywiście schrupać.
  3. Kość, na którą nakładane są smakowite krążki - świetna, skacząca kość, na którą zakłada się po obydwu stronach pyszne krążki. Psiak stara się je zdjąć i oczywiście zjeść.
  4. Łamigłówki dla psów - to wszelkiego rodzaju zabawki, w których smakołyki zostają ukryte w jakimś pojemniczku, czy pod klockiem i psiak, żeby dostać sie do smaka, musi przesuwać różne elementy, i ustawiać je w odpowiednich pozycjach.

Zabawki behawioralne możecie także zrobić sami, wystarczy np. plastikowa przezroczysta butelka, do której wrzucicie smakołyki, a zamiast zakrętki, jak w Kongu, serek, czy pasztet. Jeśli więc macie czas, a w głowie pełno pomysłów, to do dzieła, zróbcie własnoręcznie prezent dla czworonoga i podarujcie mu behawioralną zabawkę. Na pewno będzie zachwycony! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger