czwartek, 24 września 2020

Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie?

Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie?

Pies ogryzający buty, dywany i nogi stolików to prawdziwe utrapienie. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzak nie robi tego z czystej złośliwości, a za jego zachowaniem mogą kryć się rozmaite problemy. To, czy uda się je rozwiązać, zależy wyłącznie od naszej reakcji i postępowania z pupilem. Zobaczmy zatem, jakie czynniki skłaniają psa do gryzienia domowych sprzętów i jak można go tego oduczyć.Problem gryzienia u szczeniąt


Gryzienie butów i innych domowych sprzętów to zachowanie typowe dla szczeniąt. Młode psy w trakcie wymiany zębów z mlecznych na stałe odczuwają silne swędzenie dziąseł, które skłania je do żucia i gryzienia wszystkiego, co tylko pojawi się na ich drodze. Ofiarą szczenięcych ząbków jako pierwsze padają dywany i wykładziny, ubrania, buty oraz zabawki naszych dzieci. Gryzienie może być także przejawem naturalnej dla szczeniąt ciekawości i potrzeby poznawania otaczającego je świata. Czy można temu jakoś zaradzić?

Aby powstrzymać małego pupila przed niszczeniem naszych rzeczy, powinniśmy przede wszystkim zaproponować mu jakąś atrakcyjną alternatywę. Warto zaopatrzyć się w kilka naturalnych gryzaków dentystycznych, których smak i konsystencja powinny szczególnie przypaść do gustu szczeniakowi. Dobrym pomysłem będą także inne zabawki, takie jak szarpaki. Pamiętajmy też, by nigdy nie puszczać płazem prób podgryzania naszych rzeczy. Gdy tylko zauważymy, że pupil zabiera się do żucia buta czy dywanu, natychmiast zabieramy przedmiot i wypowiadamy komendę „nie” zdecydowanym tonem. Jeśli będziemy w tym konsekwentni, zwierzak szybko nauczy się, że taka komenda jest sygnałem do zakończenia konkretnej czynności.

↓ GRYZAKI DLA PSA ↓ 

Dlaczego dorosły pies wszystko gryzie?


Niestety problem gryzienia nie zawsze kończy się wraz z wiekiem szczenięcym. Często dotyczy także dorosłych psów, które z różnych przyczyn niszczą domowe sprzęty, buty oraz ubrania właściciela. Dlaczego tak się dzieje? Jak już wspomniano, psy nie potrafią być złośliwe, więc przyczyn obgryzania butów czy innych przedmiotów należy szukać gdzie indziej. Jednym z najczęstszych powodów takiego zachowania jest zwykła nuda, która dotyka zwierzaki spędzające większą część dnia samotnie w czterech ścianach mieszkania. Mało urozmaicone środowisko, brak ruchu i tęsknota za właścicielem sprawiają, że pies rozładowuje energię i emocje na tym, co ma akurat w zasięgu łap i pyska. Pamiętajmy, że każdego dnia pies powinien otrzymać solidną porcję ruchu na świeżym powietrzu, a także zajęć, które pozwolą mu zmęczyć się nie tylko fizycznie, ale i umysłowo.

Kolejną przyczyną niszczenia rzeczy w domu jest stres i niepokój, spowodowany nagłymi zmianami w otoczeniu, pojawieniem się dziecka czy przeprowadzką. Żucie i gryzienie to czynności, które działają na psa uspokajająco. Monotonna praca szczęk redukuje napięcie, pozwala psu wyciszyć się i zrelaksować. A zatem gryząc buty czy dywany, zwierzak odreagowuje negatywne emocje oraz bodźce, które go przytłaczają. Jeśli w otoczeniu zwierzaka brakuje odpowiednich zabawek, to prędzej czy później ofiarą psich szczęk padną właśnie nasze przedmioty.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓ 

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?


Gdy pojawi się problem gryzienia domowych sprzętów, powinniśmy przede wszystkim ograniczyć psu dostęp do tych rzeczy, które gryzie najchętniej. Jeśli jego ofiarą padają przeważnie buty, chowajmy je wszystkie do szafki przed wyjściem, a będąc w domu od razu reagujmy. Kiedy zauważymy, że pies zaczyna coś gryźć, należy zwrócić jego uwagę na siebie, na przykład klaskając dłońmi, a gry spojrzy w naszą stronę, wydać głośno i wyraźnie komendę „nie”. Potem warto zaproponować psu coś w zamian, na przykład gryzak czy inną zabawkę. Pamiętajmy, by w takiej sytuacji nigdy nie karcić ani nie bić psa, bo straci do nas zaufanie i przestanie słuchać jakichkolwiek komend.

Inna, wspomniana już metoda, polega na natychmiastowym odebraniu psu gryzionego przedmiotu połączonego z komendą „nie”. Pies powinien nauczyć się, że takie hasło kończy pewną czynność i po kilku takich ćwiczeniach zacznie reagować na samą komendę.

Co robić, gdy pies gryzie rzeczy podczas naszej nieobecności?


Jak poradzić sobie z psem, który niszczy rzeczy, gdy nas nie ma w domu? Pamiętajmy, że zwierzak, który większą część dnia spędza sam w małym mieszkaniu, może się po prostu nudzić. Warto więc zadbać o to, by zwierzak miał do dyspozycji kilka zabawek, które zajmą jego czas i uwagę. Najlepiej sprawdzają się naturalne gryzaki, takie jak żwacze wołowe czy preparowane kości, które nie tylko pomagają psu się wyciszyć, ale i wspomagają kondycję jego zębów oraz dziąseł. Równie dobrze sprawdzają się zabawki typu kong, w których można ukryć kilka smakołyków. Aby dobrać się do nich pupil będzie musiał manipulować zabawką, co wcale nie jest takie łatwe i potrafi zająć psa na całe godziny.

Przed każdą dłuższą nieobecnością w domu warto też zabrać psa na długi spacer, połączony z jakąś formą aktywności, czy to rzucaniem frisbee, czy treningiem nowych sztuczek i komend. Takie zajęcia pozwolą psu rozładować nadmiar energii, tak że po powrocie do domu będzie marzył już tylko o solidnej drzemce.

↓ ZABAWKI DLA PSA DO APORTOWANIA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna

Zdjęcie: © M. Mendelson — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger