wtorek, 22 września 2020

Rasy psów dla dzieci

Rasy psów dla dzieci

Dzieciństwo spędzone u boku czworonoga może być niezapomnianą przygodą. Jednak zanim sprawimy dziecku takiego towarzysza, warto rozważyć kilka kwestii. Pierwsza z nich dotyczy wyboru odpowiedniej rasy, a kolejne – odpowiedzialności oraz tego, kto tak naprawdę będzie sprawował opiekę nad zwierzakiem. Przekonajmy się, które rasy psów dla dzieci są odpowiednie i jak nauczyć pociechę opieki nad pupilem.

Pies dla dziecka czy dla rodziny?


Trzeba pamiętać, że opieka nad psem to duża odpowiedzialność, a decyzję o jego kupnie warto naprawdę dobrze przemyśleć. Nie chodzi tu tylko o wybór odpowiedniej rasy, choć oczywiście jest to istotne z uwagi na nasz styl życia czy potrzeby dziecka. Jednak decydując się na psa, trzeba pamiętać jeszcze o kilku innych sprawach, na przykład nowych obowiązkach, jakie na nas spadną. Pamiętajmy, że pies nie jest maskotką, służącą jedynie do zabawy, głaskania i przytulania. To żywe stworzenie, które czuje i ma swoje potrzeby, a karmienie i wychodzenie na spacery to dopiero początek listy obowiązków.

Pies może także chorować, brudzić w mieszkaniu i na pewno będzie wymagał choćby podstawowej tresury czy nauki grzecznego zachowania. Pamiętajmy też, że zwierzak będzie z nami przez cały czas, również podczas świąt, wakacji i urlopów. Pupil będzie wymagał naszej uwagi, wyrozumiałości i poświecenia, a w opiekę nad nim powinna zaangażować się cała rodzina. Kupowanie psa „dla dziecka” jest dużym błędem, bo to głównie od nas zależy, jak rozwiną się relacje pomiędzy psem, a naszą pociechą. To my powinniśmy także zadbać o to, by dziecko poczuło się odpowiedzialne za swego towarzysza i przejęło od nas prawidłowe wzorce opieki nad zwierzęciem.

Pies idealny dla rodziny z dziećmi


Towarzystwo czworonoga może mieć ogromny wpływ na emocjonalny i społeczny rozwój naszego dziecka. Wspólnie z psem dziecko poznaje świat, a wypełnianie podstawowych obowiązków uczy je odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby innych. Idealne dla rodziny z dziećmi będą rasy towarzyskie, wesołe i lubiące zabawę. Warto postawić na psa z natury łagodnego, cierpliwego i bez skłonności do dominacji, którego tresura nie sprawi większych trudności. Związki kynologiczne wyróżniają kilka idealnych ras psów dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy także od wychowania zwierzaka i jego ułożenia. To, czy pupil stanie się przyjacielem rodziny i wiernym kompanem dziecka zależy wyłącznie od nas.

Najlepsze rasy psów dla rodziny z dziećmi


1. Labrador i Golden retriever – to najczęsciej polecane rasy psów dla dzieci. Dlaczego? Często wykorzystuje się je do dogoterpaii, bo doskonale radzą sobie w towarzystwie dzieci z autyzmem lub porażeniem mózgowym. Są spokojne i łagodne, a jednocześnie pełne energii i zawsze gotowe do zabawy. Cechuje je także duża inteligencja, pojętność i lojalność wobec rodziny. Cierpliwość i kojąca natura czyni je zwierzakami idealnymi dla rodzin z dziećmi, nawet bardzo małymi.
 

2. Buldog angielski - to pies znany ze swej cierpliwości i łagodnego usposobienia wobec dzieci. Buldog nie potrzebuje dużo ruchu, ale lubi zabawę i chętnie potowarzyszy nam podczas codziennych aktywności. Jest to pies czujny, ale nie wykazujący agresji, wiec sprawdzi się nawet jako towarzysz dla bardzo małych dzieci.
 

3. Cocker spaniel angielski – niezwykle cierpliwe i inteligentne psy, lubiące towarzystwo dzieci. Wyróżnia je przyjazne, wesołe usposobienie, niespożyta energia i chęć do zabawy. Spaniele lubią spędzać czas na dworze, ale równie dobrze czują s

ię w domu. Warto dodać, że większość psiaków tej rasy to prawdziwe pieszczochy, które potrzebują bliskości swej rodziny i mocno się do niej przywiązują.
 

4. Border collie – wyjątkowo aktywny i inteligentny pies o paserskiej naturze. Jest pełen życia i energii, potrzebuje dużo ruchu, długich spacerów i zabawy stawiającej przed nim jakieś wyzwania. Jest pojętny, więc szybko uczy się nowych sztuczek i komend. Sprawdzą się raczej dla starszych dzieci, które także lubią ruch na świeżym powietrzu i które poradzą sobie z takim energicznym towarzyszem.
 

5. Berneński pies pasterski – prawdziwy pieszczoch i oddany przyjaciel rodziny. Berneńczyk to pies obdarzony anielską cierpliwością i łagodnie usposobiony do dzieci. Jest także niezwykle towarzyski, energiczny i lubi bawić się z dziećmi. Wymaga także sporo ruchu na świeżym powietrzu, więc polecany jest zwłaszcza rodzinom aktywnym, często spędzającym czas poza domem.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW  ↓


Sklep Telekarma

 

Tekst: Angelika Podgajna 

Zdjęcie: © annaav - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger