wtorek, 8 września 2020

Hipoalergiczne karmy dla psów

Hipoalergiczne karmy dla psów

Psiakom też zdarza się mieć alergię i to niestety dosyć często. Uczulać może  tak naprawdę wszystko! Jakiś gatunek mięsa, zboża, któraś z ryb, coś z warzyw, jajka lub produkty mleczne. Potrafi być też tak, że nasz pupil ma alergię łączoną, co oznacza, że uczula go więcej niż jeden składnik. Im więcej takich alergenów, tym oczywiście trudniej ułożyć jadłospis i skierować psiaka na dietę eliminacyjną, czyli taką, która wyklucza wszystkie elementy pożywienia, których organizm zwierzaka nie toleruje. Dieta eliminacyjna działa tak samo w przypadku serwowania pupilowi własnoręcznie przygotowywanego jedzenia oraz gotowej karmy ze sklepu. Tak czy inaczej trzeba pomijać w jadłospisie pupila składniki, które wywołują alergię. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt, powinniśmy zdecydowanie przetestować hipoalergiczne karmy dla psów. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że okażą się bezpieczne dla naszego alergicznego kudłacza. Dlaczego? 


Hipoalergiczna karma dla psa – co to takiego?


Karmy hipoalergiczne powstały z myślą specjalnie o psich uczuleniowcach i zawierają możliwie najbardziej bezpieczny skład, wykluczający wszystkie popularne wśród zwierzaków alergeny. Taki produkt sprawdzi się u wielu kudłaczy, ale oczywiście nigdy nie mamy gwarancji, czy będzie odpowiedni akurat dla naszego psiaka, więc trzeba go przetestować tak samo jak wszystkie inne karmy. Jeśli mamy pecha i czworonóg ma nietypową alergię na jakiś wyjątkowo niepopularny lub rzadki składnik pożywienia, taka karma może nie rozwiązać naszego problemu. Jest jednak duża szansa, że będziemy mieli szczęście. Co wyróżnia hipoalergiczne karmy dla psów? Zazwyczaj mają w składzie tylko jedno źródło białka zwierzęcego, czyli są monobiałkowe. Możemy też w nich znaleźć białko hydrolizowane, ze zmienioną strukturą cząsteczkową, które nie jest odbierane jako wróg przez układ odpornościowy psiaka. To właśnie białka zwierzęce uczula najczęściej, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Jeśli karma hipoalergiczna sprawdza się u kudłacza, trzymajmy się jej i nie próbujmy dalej eksperymentować. Nie podawajmy też mu niczego więcej, bo możemy znów zaburzyć równowagę organizmu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku różnych przekąsek i smakołyków.

A które elementy diety zazwyczaj uczulają psiaki najbardziej? Wśród mięs króluje wołowina, poza tym także nabiał (a zwłaszcza mleko), drób, zboża (szczególnie pszenica, ale też jęczmień i żyto), ryby (tutaj prym wiodą tuńczyk oraz dorsz), a także jaja (przede wszystkim białko). Tych składników w karmach hipoalergicznych zazwyczaj nie znajdziemy.

↓ BRIT HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW  ↓


 

Objawy alergii pokarmowej u psa


Alergia pokarmowa przybiera różne formy, czasami zupełnie niekojarzące się z uczuleniem, więc rozpoznanie objawów potrafi nastręczać trudności. W razie jakichkolwiek obaw o stan zdrowia psiaka powinniśmy zacząć od wizyty u specjalisty. Alergie pokarmowe bywają mylone z inwazją pasożytów albo infekcjami. Najpopularniejszym objawem, który zazwyczaj pojawia się najwcześniej (ale to nadal potrafi być kilka godzin po posiłku) jest świąd i zaczerwienienie skóry. Oprócz tego mogą pojawić się bąble i to w dosyć dziwnych miejscach, jak powieki, uszy, głowa, do tego alergii często towarzyszy opuchnięcie, owrzodzenie (choć często jest ono tak naprawdę skutkiem, bo psiak drapie się do upadłego) oraz najbardziej kojarzone z alergią objawy, czyli te związane z układem pokarmowym (biegunki, wymioty, bóle brzucha albo wzdęcia). 

↓ ACANA HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓

 

Karma hipoalergiczna,a inne specjalistyczne karmy dla psów 

 Na rynku są rożne rodzaje karm dla kudłaczy z delikatnym układem pokarmowym oraz nietolerancjami żywieniowymi, dlatego nie należy ich mylić. Hipoalergiczne karmy dla psów to produkty typowo dla psich alergików, niezawierająca większości najbardziej uczulających substancji w psim menu. Z kolei karma bezzbożowa, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera zbóż, które potrafią być dużym obciążeniem dla psiego układu trawiennego. Znajdziemy w niej jednak różne gatunki mięsa, jajka czy nabiał. Szukamy produktu, który ma tylko jedno źródło białka (czyli zazwyczaj po prostu jeden gatunek mięsa)? Powinniśmy sięgnąć po karmę monobiałkową, która także jest doskonała dla uczuleniowców. Na rynku dostępne są również produkty bezglutenowe, których nie należy mylić z bezzbożowymi, ponieważ karmy bezglutenowe nie zawierają tylko tych zbóż, w których obecny jest właśnie gluten, inne natomiast jak najbardziej znajdziemy w ich składzie. Odrębną grupą karmą są też produkty przeznaczone dla psiaków z wrażliwym układem pokarmowym, ale bez stwierdzonej alergii czy nietolerancji. Są mniej obciążające jelita i żołądek, zawierają też substancje, które wspomagają procesy trawienia oraz wydalania ubocznych produktów przemiany materii z organizmu. Jeżeli z kolei nasz kudłacz ma kłopoty z przewlekłą chorobą trzustki lub wątroby, będzie potrzebował przepisanej przez weterynarza specjalistycznej karmy z linii weterynaryjnej, którą stosuje się właściwie tak jak lek.

↓ ONTARIO HYPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


 

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © chalabala — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger