poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Gdzie w domu umieścić legowisko dla psa?

Gdzie w domu umieścić legowisko dla psa?

Sen i odpoczynek odgrywają bardzo ważną rolę w psim harmonogramie dnia. Po długim spacerze czy ekscytującej zabawie każdy czworonóg potrzebuje chwili wytchnienia w ciszy i spokoju. Aby ułatwić pupilowi wypoczynek, warto zadbać o właściwie umiejscowienie jego posłania. Gdzie w domu umieścić legowisko dla psa?


Dlaczego pies powinien mieć legowisko?


Wśród psiaków nie brakuje amatorów miękkich łóżek i ekskluzywnych sof. Mogłoby się zatem wydawać, że czworonogi są w stanie obyć się bez legowiska. Nic bardziej mylnego! Własne legowisko może znacząco ułatwić psiakom wypoczynek. Dla wielu zwierzaków pełni ono także funkcję azylu i kryjówki. Dzięki niemu można wyodrębnić w mieszkaniu intymną przestrzeń dla czworonoga, gdzie będzie mógł odciąć się od bodźców, innych zwierząt czy gości. Legowisko jest też jednym z elementów wykorzystywanych w treningu. Pozwala nauczyć psa komendy „na miejsce”. Pomaga w nauce wyciszania emocji, terapii zaburzeń separacyjnych czy nadreaktywności. Legowisko ułatwia również utrzymanie czystości w domu – jego czyszczenie jest dużo prostsze i mniej pracochłonne niż mebli.

Idealne miejsce na legowisko dla psa


Legowisko dla psa powinno być usytuowane w miejscu, w którym zwierzak będzie mógł spokojnie i komfortowo odpocząć. Najlepiej więc umieścić je w cichym i ustronnym pomieszczeniu, z dala od hałasów, przeciągów i innych niepokojących bodźców. Psie posłanie nie powinno znajdować się w pobliżu urządzeń elektrycznych, drzwi czy ciągów komunikacyjnych. Nie najlepszym pomysłem jest też umieszczanie go w pobliżu kaloryfera czy okna. Legowisko dla psa warto ustawić w taki sposób, by przynajmniej z jednej strony przylegało do ściany czy mebli – takie umiejscowienie zwiększy u naszego pupila poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że większość czworonogów lubi w czasie wypoczynku obserwować otoczenie i swoich opiekunów. Miejsce na legowisko powinno zatem gwarantować dobrą widoczność. Z tego względu należy unikać umieszczania posłania w kącie pokoju czy między meblami. Aby ułatwić zwierzakowi obserwację otoczenia, jego posłanie można położyć na podwyższeniu.

Wybierając miejsce na legowisko dla psa, powinniśmy uwzględnić indywidualne upodobania naszego czworonoga. Zastanówmy się więc, gdzie psiak najchętniej przebywa i w jaki sposób lubi wypoczywać. Lękliwe zwierzaki zwykle preferują miejsca położone na uboczu. Towarzyskie czworonogi nie przepadają natomiast za odosobnieniem i wolą wypoczywać tam, gdzie opiekunowie spędzają najwięcej czasu. Właściciele kilku podopiecznych muszą zwrócić uwagę na relacje między zwierzakami. Jeśli atmosfera jest napięta, lepiej oddelegować pupili do osobnych, położnych z dala, pomieszczeń. Jeżeli jednak zwierzaki za sobą przepadają, z pewnością będą chętnie wypoczywać wspólnie.

↓ LEGOWISKO DLA PSA TYPU BUDKA ↓Gdzie umieścić legowisko dla psa?

 

Kuchnia, sypialnia, a może salon – gdzie w domu umieścić legowisko dla psa? Każda z lokalizacji ma z pewnością swoje wady i zalety. Zwykle najlepszym rozwiązaniem okazuje się rozdzielenie dziennej i nocnej strefy psiego relaksu. Za dnia czworonogi z pewnością chętnie utną sobie drzemkę w pokoju dziennym lub salonie, gdzie ich właściciele oglądają telewizję czy toczą rozmowy. Również w nocy psy czują się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo, gdy obok znajdują się ich opiekunowie. Idealnym miejscem na nocne legowisko psa może okazać się więc sypialnia lub sąsiadujące z nią pomieszczenie. Jeśli mieszkamy w wielopoziomowym domu, legowisko dla psa powinniśmy umieścić na każdym piętrze.

Ustalając miejsce na legowisko psa, musimy zrezygnować z kilku pomieszczeń. Na pewno nie sprawdzi się korytarz czy półpiętro – zwierzak będzie tam ciągle skupiony na przemieszczających się domownikach. W kuchni czy jadalni psiak prawdopodobnie będzie częściej myślał o smacznym posiłku niż o wypoczynku. Problematyczny byłby także wypoczynek w łazience – panujące tam warunki nie zapewnią zwierzakowi należytego komfortu.

↓ LEGOWISKO DLA PSA TYPU PONTON ↓Jak ułatwić psu wypoczynek?


By psiak chętnie korzystał ze swojego legowiska, musi jawić mu się jako miejsce przyjazne. Nigdy nie należy odsyłać zwierzaka na posłanie za karę. Do legowiska psa nie powinny mieć dostępu małe dzieci, które mogą niepokoić zwierzaka w czasie wypoczynku. Czworonóg musi mieć możliwość swobodnego opuszczania swojego posłania. Drzwi do pomieszczania, w którym znajduje się legowisko, powinny zatem być zawsze otwarte.

Aby wypoczynek na legowisku był dla psa przyjemnością, warto uwzględnić go w codziennym harmonogramie. Pupil będzie bardziej skory do drzemki, jeśli wcześniej udamy się z nim na długi spacer. W warunkach domowych w wyciszeniu zwierzakowi pomoże żucie gryzaków oraz węszenie. W pobliżu legowiska pupila możemy więc umieścić ulubione zabawki do gryzienia, kong czy matę węchową. Warto wyraźnie sygnalizować psiakowi, że właśnie nadeszła pora snu czy wypoczynku. Może do tego służyć komenda „na miejsce”. Odesłania psiaka na legowisko powinno stać się przyjemnym rytuałem. Warto więc poprzedzić je podaniem zwierzakowi smacznej przekąski. Porę relaksu można też podkreślić specjalną muzyką – po pewnym czasie zwierzak, gdy ją usłyszy, będzie wiedział, że nadchodzi czas na drzemkę.

↓ LEGOWISKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © AaronAmat — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger