środa, 19 sierpnia 2020

Czy pies może jeść banany?

Czy pies może jeść banany?

Świeże owoce zazwyczaj całkiem nieźle sprawdzają się w roli psich przekąsek, a banany nie są tu wyjątkiem. Jeśli więc po rarytasy takie sięgać będziemy zachowując należyty umiar, jak najbardziej możemy włączyć je w dietę zdrowego psiaka! Jak często pies może jeść banany?

Banany zdrową psią przekąską


Prawdą jest, że banany są doskonałym źródłem potasu, magnezu, witaminy C, błonnika, biotyny i miedzi. Z racji tej jednak, że w psiej diecie występować mogą one jedynie w roli dodatkowego przysmaku, z całą pewnością nie odegrają one kluczowej roli w dostarczaniu do organizmu tych składników odżywczych. To wysokiej jakości karma ma zaopatrywać nasze czworonogi we wszystko to, czego im trzeba. Atutem bananów jest zaś to, że są one zdrowe i w przeciwieństwie do wielu sklepowych smakołyków dla psów nie zawierają soli, tłuszczu i podejrzanych sztucznych dodatków.

Jak duże porcje bananów serwować możemy psiakom?


Z racji tej, że owoce te stanowią jedynie przekąskę, a nie samodzielny posiłek, spożywane mogą być przez nasze czworonogi tylko w niewielkich ilościach. Wszystkie serwowane psu dodatkowe przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki energii. Najlepiej więc trzymajmy się zasady, że średnim i dużym zwierzakom zaoferować możemy połowę tego owocu raz dziennie, małym zaś zaledwie 2-3 plasterki.

Kiedy banany mogą okazać się szkodliwe dla psiaka?


Choć banany są z zasady zdrowym przysmakiem, nie zapominajmy o tym, że zawierają one sporo cukru i posiadają wysoki indeks glikemiczny. Z pewnością owoce te nie są wiec wskazane dla psich cukrzyków, a zbyt duże ich spożycie nawet u zdrowych zwierzaków może podnosić stężenie cukru we krwi, przyczyniać się do otyłości i problemów żołądkowo-jelitowych oraz prowadzić do hiperkaliemii, a więc nadmiernego stężenia potasu we krwi, co z kolei grozi zaburzeniami funkcjonowania serca. Baczną uwagę zwrócić powinniśmy też na to, aby pupil nasz nie zjadał skórek od bananów, gdyż te, choć nie są toksyczne, stać mogą się przyczyną zaparcia, wymiotów, a nawet niedrożności jelit. Ponadto, tak jak w przypadku każdego innego produktu, psiaki mogą reagować na banany uczuleniem, objawiającym się pokrzywką, obrzękiem, kaszlem i trudnościami w oddychaniu. Włączając banany w menu zwierzaka, obserwujmy więc jego reakcję, a w razie problemów zupełnie zrezygnujmy z tego smakołyku.

W jaki sposób podawać możemy psu banany?


Zdecydowana większość z nas, karmiąc psa bananami, owoc ten kroi na kawałki i w ramach przekąski bądź nagrody podaje zwierzakowi. Sposób ten, choć z pewnością najprostszy w wykonaniu, nie jest jedyną możliwą opcją. Banana zmieszać możemy też z psią karmą bądź zmrozić go i w ciepłe dni serwować w formie nieco bardziej orzeźwiającej. Z racji swej konsystencji, bananem dobrze wypełnia się również psie zabawki, np. te typu kong. Jeśli w przyrządzanie przekąsek dla milusińskiego zaangażować chcemy się jeszcze bardziej, możemy przygotować dla zwierzaka własnoręcznie przygotowane ciasteczka bananowe.

Owoce w psiej diecie


Owoce w psiej diecie mogą być dodatkowym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Włączając je w menu pupila, możemy wzmocnić odporność zwierzaka, poprawić kondycję jego skóry, zmniejszyć stany zapalne oraz usprawnić trawienie. Sięgając po tego typu dodatkowe przekąski, pamiętać musimy jednak o tym, że nie wszystkie owoce trafiać mogą do psiego pyska. Zdecydowanie nie powinniśmy podawać psu winogron, rodzynek i porzeczek, których to trawienie nadmiernie obciąża nerki. Również awokado, ze względu na obecną w nim grzybobójczą toksynę (persin) nie powinno być przez psa spożywane w większych ilościach, gdyż wywoła wówczas biegunkę i wymioty. Do problemów zdrowotnych  (zwłaszcza wymiotów) u naszego czworonoga może też doprowadzić nadmierne spożycie cytrusów. Spowodowane to jest tym, że owoce te pobudzają produkcję kwasu żołądkowego i działają żółciopędnie.

Lubianymi przez psy owocami, poza wspomnianymi już bananami, są jabłka, gruszki, melony, kiwi, arbuzy, truskawki czy borówki. W przypadku jabłek pamiętajmy o tym, by usunąć z nich gniazda nasienne, gdyż po przegryzieniu pestki uwalniają niebezpieczny cyjanowodór. Ten obecny jest też w takich pestkowcach jak brzoskwinie, morele, śliwki, czereśnie czy wiśnie. I z tych owoców wpierw usunąć musimy znajdującą się w ich wnętrzu pestkę.

Ciekawym, niezwykle zdrowym, a przez to często dodawanym do karm owocem jest żurawina. Zawiera ona błonnik, mangan i sporą dawkę witaminy C. Najważniejsze jest jednak to, że żurawina wykazuje też sporą skuteczność w walce z infekcjami układu moczowego. Choć owoc ten znakomicie sprawdza się w roli zdrowej przekąski, jego cierpki smak nie zawsze trafia w psie gusta.  Innym zdrowym i zdecydowanie bardziej lubianym przez psiaki przysmakiem będą jagody. Owoce te są nie tylko bogatym źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy, ale i, podobnie zresztą jak jeżyny, wspomagają one organizm w walce z rakiem.

↓ KARMA BOSCH DLA PSA Z BANANAMI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Chalabala - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger