środa, 24 kwietnia 2019

Szelki dla psa


Choć szelki dla psa nie wyparły jeszcze tradycyjnej obroży, to z roku na rok stają się one coraz popularniejsze. Właściciele czworonogów dostrzegają ich niewątpliwe zalety oraz przewagę, jaką daje ich użytkowanie. W rzeczy samej odpowiednio dobrane szelki mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić codzienne spacery z pupilem. Sęk w tym, by wybrać właściwy sprzęt i dopasować go do potrzeb psa. Jak to zrobić?


Wszystkie zalety szelek dla psa


Najistotniejszą zaletą szelek jest to, że nie uciskają szyi i krtani zwierzaka. W przeciwieństwie do niektórych modeli obroży, uprząż nie jest w stanie poddusić psa, nawet przy bardzo mocnym szarpnięciu. Konstrukcja szelek sprawia, że podczas ciągnięcia smyczy, ciężar rozkłada się równomiernie na całą klatkę piersiową i kręgosłup grzbietowy czworonoga. Dzięki temu wyrywający się pupil nie jest w stanie zrobić sobie żadnej krzywdy. Pamiętajmy, że nawet najbardziej opanowanym psom zdarza się pociągnąć mocniej na spacerze, na przykład gdy przestraszą się czegoś lub wypatrzą inne zwierzę. Co więcej, niektóre rasy, na przykład yorki, w ogóle nie powinny nosić obroży ze względu na delikatną budowę szyi (sprawdź, jakie szelki dla yorka wybrać KLIK).

Szelki są najlepszym rozwiązaniem również w przypadku wyjątkowo zwinnych zwierzaków, dla których wyswobodzenie się z obroży to pestka. Z szelek nie tak łatwo się uwolnić, zwłaszcza jeśli dobierzemy odpowiedni rozmiar. Uprząż sprawdzi się także podczas uprawiania różnego rodzaju psich sportów i aktywności fizycznych. W takich sytuacjach szelki są znacznie bezpieczniejsze od obroży, bo nie obciążają tak kręgosłupa. Z kolei w przypadku sportów zaprzęgowych szelki to już po prostu konieczność.

Szelki dla psa – które wybrać?


W sklepach zoologicznych znajdziemy kilka rodzajów szelek, różniących się od siebie budową oraz przeznaczeniem. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się, do czego właściwie będziemy go używać. Najpopularniejsze są oczywiście szelki spacerowe, dostępne w dwóch podstawowych modelach. Pierwszy składa się z równoległych pętli, otaczających szyję i klatkę piersiową psa, łączącego je paska oraz zapięcia umiejscowionego gdzieś na boku. Drugi wariant ma otwory na łapy i zapięcie na grzbiecie. Uprzęże tego typu są wyjątkowo wygodne dla zwierzaków, bardzo lekkie i dosyć luźne.

Do wyboru mamy także szelki treningowe », pośród których znajdziemy między innymi modele przeznaczone do uprawiania sportów zaprzęgowych. Zbudowane są one tak, by rozkładały ciężar równomiernie na całe ciało zwierzaka. Niektóre modele szelek treningowych wyposażone są także w specjalny mechanizm, utrudniający psu wyrywanie się i szarpanie. Smycz przypinana jest tam z przodu, więc każde mocniejsze pociągnięcie skłania psa do obrócenia się w kierunku właściciela.

↓ SZELKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

Na rynku dostępne są także bardziej wyspecjalizowane modele szelek, na przykład szelki samochodowe. Dzięki nim możemy bezpiecznie przewozić zwierzaka w aucie bez transportera czy klatki. W sklepach znajdziemy także specjalne szelki ortopedyczne dla psów po urazach kręgosłupa. Uprząż tego typu wspomaga regenerację i pomaga zwierzakowi utrzymać prawidłową postawę ciała.

↓ SZELKI SAMOCHODOWE DLA PSA ↓Jak dobrać szelki dla psa?


Szelki należy przede wszystkim dopasować do gabarytów naszego pupila. Pamiętajmy, że zbyt duża uprząż to szansa ucieczki dla zwierzaka, z kolei zbyt mała może boleśnie ocierać skórę, uwierać i po prostu krępować jego ruchy. Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar? Warto zwracać uwagę na informacje zamieszczane przy produktach, dotyczące wymiarów lub tego, dla jakich ras są one przeznaczone. Dla całkowitej pewności powinniśmy też wymierzyć pupila, by poznać obwód klatki piersiowej i szyi, długość łap oraz długość czworonoga od nasady szyi do ogona.

Na co zwrócić uwagę kupując szelki dla psa?


Wybierając szelki dla psa warto oczywiście zwrócić baczną uwagę na ich jakość. Materiał, z którego je wykonano powinien być lekki, miękki, ale i wytrzymały. Szelki mają przecież służyć nam w różnych warunkach, zarówno w słońcu, jak i deszczu, śniegu czy na mrozie. Upewnijmy się także, co do sposobu czyszczenia szelek, by w przyszłości zaoszczędzić sobie przy tym czasu.
Warto też wybierać szelki z możliwością regulacji pasków. Przed zakupem sprawdźmy czy materiał jest elastyczny i ładnie wykończony. Pamiętajmy, że wystające szwy czy klamry mogą uwierać pupila. Nie zaszkodzi też zadbać o dodatkowe elementy, zapewniające większe bezpieczeństwo po zmroku. Różnego rodzaju odblaski czynią psa lepiej widocznym w ciemności, a identyfikator przypięty do szelek do koło ratunkowe w przypadku zaginięcia pupila.

↓ SZELKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Zdjęcie: © duncanandison — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger