poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Szelki dla yorka - jakie wybrać?

Jeżeli Twój mały york wciąż nosi standardową obrożę, prawdopodobnie powinieneś rozważyć jej wymianę na coś znacznie wygodniejszego. Yorkshire teriery to drobne i niezwykle delikatne psy, które ze względu na specyficzną budowę szyi oraz duże ryzyko urazów, raczej nie powinny nosić zwykłych obroży. Za to nieodłącznym elementem ich wyprawki są szelki dla psów, zapewniające komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów oraz jazdy samochodem. Jak wybrać dobre szelki dla yorka?Szelki dla yorka to dobry wybór


Początki rasy yorkshire terier datuje się na końcówkę XIX wieku. W swej mglistej przeszłości yorki zajmowały się głównie tępieniem szkodników i dopiero z czasem dostrzeżono ich urok oraz nieodparty wdzięk. Niestety ciągłe próby udoskonalenia wyglądu  i najlepszych cech rasy, na przykład drobnej sylwetki oraz pięknej okrywy włosowej, odbiły się na prawidłowej budowie niektórych części ciała yorków. Obecnie jednym z najsłabszych punktów yorka jest szyjny odcinek kręgosłupa oraz tchawica.

Tchawica yorkshire teriera jest wyjątkowo krucha i może zapadać się pod wpływem zbyt dużego nacisku. Wystarczy, że pupil trochę mocniej pociągnie za smycz a obroża uciskająca jego szyję spowoduje zwężenie tchawicy, ból oraz trudności z oddychaniem. Pierwszymi objawami ucisku na tchawicę jest charakterystyczne charczenie i sapanie. Każde mocniejsze szarpnięcie na smyczy grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego warto zainwestować w dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze dla yorka szelki. Dzięki nim szyja naszego ulubieńca będzie chroniona, a siła z jaką ciągnie za smycz rozłoży się równomiernie na cały korpus psa.

Jaki rozmiar szelek dla yorka?


Nawet najbardziej solidne szelki nie spełnią swej roli, jeśli nie dobierzemy ich odpowiednio do gabarytów naszego ulubieńca. Właściwy rozmiar i dopasowanie szelek to kluczowe kwestie przy ich wyborze. Co to znaczy, że szelki są dobrze dopasowane? Mówiąc najprościej, uprząż dla psa nie powinna ani za ciasna, ani za luźna. Zbyt ciasne szelki spowodują bolesne otarcia na skórze czworonoga, a zbyt luźne doprowadzą do wycierania się jego pięknej sierści i utrudnią mu poruszanie się. W obu wariantach źle dobrane szelki to po prostu dyskomfort dla psa.

Psom rasy yorkshire terier dedykowane są szelki w rozmiarze S albo XS. Warto jednak pamiętać, że na rynku jest wielu producentów oferujących szelki dla psów, a rozmiarówka pomiędzy nimi może się trochę różnić. Dlatego przed wyborem uprzęży lepiej dokładnie zmierzyć czworonoga. Powinniśmy znać przede wszystkim obwód jego szyi oraz obwód najszerszego miejsca klatki piersiowej. Dla pewności można zmierzyć także długość zwierzaka, od szyi aż po samą nasadę ogona.

Na rynku dostępne są również szelki dedykowane rasie yorkshire terier, ich rozmiarówka odpowiada standardowym wymiarom przedstawicieli tej rasy. Regulacja pasków pozwala dopasować szelki, jeśli nasz pupil nieco odbiega od standardów.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓Jak wybrać szelki dla yorka?


Warto podkreślić, że odpowiedni rozmiar szelek to nie wszytko. Nie ważne czy kupujemy smycz, szelki, karmę czy zabawkę – zawsze kierujmy się jakością produktu. Skompletowanie całej wyprawki dla pupila może wydawać proste, warto jednak poświecić odrobinę więcej czasu po to, by poznać specyfikę każdego produktu i upewnić się, że spełnia nasze wymagania.

Szelki dla psa powinny odznaczać się dużą wytrzymałością. Materiał musi być solidny i odporny na uszkodzenia, a jednocześnie miękki i lekki. Szelki w żadnym wypadku nie mogą podrażniać czy obcierać skóry pupila, unikajmy zatem produktów o ostrych, drapiących krawędziach. Na rynku znajdziemy wiele, ciekawych modeli szelek dla yorków, a niektóre z nich wyposażono w podszewki z miękkich materiałów, dzięki którym są jeszcze wygodniejsze dla zwierzaków. Kupując taki rodzaj uprzęży upewnijmy się, że wewnętrzny materiał przepuszcza powietrze. Warto wybierać szelki wodoodporne i łatwe w czyszczeniu.

Yorkshire teriery to aktywne i żywiołowe psy, którym trudno usiedzieć na miejscu. Warto zatem mieć pod ręką coś, co ułatwi codzienne spacery z ulubieńcem i pozwoli nam nad nim zapanować, gdy poniesie go niespożyta energia. Szelki to przydatny i praktyczny element psiej wyprawki, który doskonale sprawdzi się również podczas podróży samochodem, kiedy to od grzecznego zachowania ulubieńca zależy jego własne bezpieczeństwo.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotoli.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger