piątek, 26 kwietnia 2019

Szampon dla psa alergika


Różnego rodzaju alergie i problemy skórne coraz częściej doskwierają naszym czworonogom. Wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra zwierzaków wymaga specjalnej pielęgnacji, pozwalającej na poprawę komfortu ich życia. Do wyboru mamy między innymi specjalistyczne szampony dla psów borykających się z alergią skórną. Na co zwrócić uwagę kupując taki preparat i jak kąpać psa alergika?


Jak rozpoznać alergię skórną u psa?


Pierwszymi objawami alergii skórnej u psa są krostki i czerwone plamy na skórze. Wypryski swędzą, więc pies zaczyna się intensywnie drapać, co tylko pogarsza problem. Na skórze pojawiają się ranki, a sierść w dotkniętych uczuleniem miejscach staje się wyraźnie przerzedzona. Podrażniona drapaniem skóra jest bardzo podatna na różnego rodzaju infekcje, w tym bakteryjne i grzybicze. W zależności od przyczyny alergii pies może być także wyraźnie osłabiony i rozbity, często pojawia się również gorączka i kaszel. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zabrać pupila do weterynarza, który pomoże nam ustalić źródło problemu.


Co powoduje alergię u psa?


Jedną z najczęstszych przyczyn alergii u psów jest nieodpowiedni pokarm. Czworonogi, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na pewne składniki diety, przeważnie zboża, jajka oraz produkty mocno przetworzone, zawierające barwniki i sztuczne konserwanty. Niektóre zwierzaki mogą też być uczulone na roztocza, pyłki i grzyby. Typowym objawem alergii tego rodzaju jest silny świąd oraz problemy z oddychaniem.

Reakcję alergiczną mogą powodować także pasożyty zewnętrzne, głównie pchły. Mowa tu o pchlim zapaleniu skóry objawiającym się uporczywym świądem i wysypką. Uczulić może również szampon czy inny preparat do pielęgnacji skóry oraz sierści czworonoga. Jeśli nasz pupil nie miał dotąd takich problemów, a po kąpieli zaczął się drapać, to prawdopodobnie właśnie szampon jest winowajcą.

↓ SZAMPON DLA PSA ALERGIA ↓Szampon dla psa z alergią – jaki wybrać?


W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite szampony dla psa alergika. Zanim jednak sięgniemy o preparat tego rodzaju, warto skonsultować się z weterynarzem. Powinniśmy najpierw ustalić przyczynę alergii, wykonać odpowiednie testy i badania, a dopiero potem dobrać właściwy specyfik.

Jeśli ten etap mamy już za sobą, możemy zapoznać się z ofertą sklepów. Pamiętajmy, że hasła i zapewnienia producentów nie zawsze idą w parze z rzeczywistą jakością preparatu. Najwięcej dowiemy się o nim analizując jego skład. Szampon dla psa alergika nie powinien zawierać żadnych silnych związków chemicznych, barwników ani substancji zapachowych. Unikajmy także parabenów, fenoli i bifenyli, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę pupila.

Szampony dla psów z alergią oparte są na delikatnych substancjach oczyszczających i nawilżających. W składzie preparatu powinien znaleźć się między innymi pantenol, który zmniejsza utratę wody i utrzymuje dobre nawilżenie skóry. Ma on także właściwości kojące, uelastyczniające i łagodzące. Warto kupować szampony na bazie naturalnych składników, takich jak aloes, płatki owsiane czy olejki roślinne. Pamiętajmy, że im prostszy skład, tym lepiej dla skóry czworonoga.


Jak kąpać psa z alergią skórką?


Wybór odpowiedniego szamponu to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo go używać i z jaką częstotliwością. Warto pamiętać, że zbyt częste kąpiele mogą pogorszyć stan skóry pupila, bo naturalna warstwa lipidowa naskórka nie zdąży się zregenerować. To z kolei prowadzi do podrażnień, łupieżu oraz wielu innych, równie uciążliwych problemów skórnych.

Psa kąpiemy więc przede wszystkim, gdy jego sierść jest brudna, ubłocona lub wydziela nieprzyjemny zapach. Wystarczy robić to kilka razy do roku i tylko w okresie wiosenno-letnim, by nie narazić pupila na przeziębienie. Podczas mycia pamiętajmy też, że skóra naszego uczuleniowca jest bardzo wrażliwa. Kąpiąc go wykonujmy delikatne, koliste ruchy, tak aby wmasować szampon w sierść. Mocne szorowanie, tarcie i drapanie jest tutaj niewskazane. Uważajmy też, by piana nie dostała się do oczu ani uszu czworonoga. Po myciu futro delikatnie osuszamy ręcznikiem. Jeśli pupil ma dłuższą i gęstą sierść możemy użyć suszarki.

↓ SZAMPONY VET EXPERT DLA PSA ALERGIKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Zdjęcie: ©  mariiya — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger