wtorek, 7 maja 2019

Jakie warzywa może jeść pies?


Każdy psiak potrzebuje warzyw. Są one cennym źródłem witamin i minerałów, mają też dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niektóre z nich mają doskonały wpływ na pracę serca, funkcjonowanie nerek, układu pokarmowego czy oddechowego. Są także niezastąpione jeśli chodzi o pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego. Zawierają błonnik, który działa na zasadzie miotełki, oczyszczającej jelita z ubocznych produktów przemiany materii. Usprawnia on również perystaltykę jelit.

Ponadto chrupiąca zielenina to smakowity dodatek do codziennej diety, sprawiający, że staje się ona nie tylko zdrowsza i bogatsza w substancje odżywcze, ale też bardziej różnorodna i po prostu pyszna. Jakie warzywa może jeść pies?

Wprowadzamy warzywa do diety psa


Początkowo należy zachować ostrożność, bo jeśli nasz psiak wcześniej warzyw nie jadał, jego organizm musi stopniowo się do nich przyzwyczajać. Zdarza się też, że pupil jest uczulony na któreś z nich. Z tego powodu każdego nowe warzywo wprowadzamy najpierw w małej ilości i obserwujemy, czy z organizmem zwierzaka wszystko jest w porządku. Wszelkie wymioty, rozwolnienia, wysypka albo wzdęcia są znakiem, że lepiej z danego produktu zrezygnować. Uważajmy też na to, w jakiej formie podajemy psiakowi warzywa. Niektóre o wiele lepiej sprawdzą się ugotowane (najzdrowiej na parze, bo wtedy nie tracą cennych składników odżywczych). Nie serwujmy też psiakowi wielkich kawałków, ale też nie wrzucajmy do miski papki – warto, aby futrzak popracował trochę zębami i dziąsłami. Wpłynie to pozytywnie na ukrwienie dziąseł i pomoże walczyć z kamieniem nazębnym. Warzywa jednak nie mogą być zdrewniałe albo z wyjątkowo grubą skórką, bo układ pokarmowy psiaka zwyczajnie sobie nie poradzi. Warzywa należy też zawsze umyć przed podaniem (dotyczy to zwłaszcza warzyw serwowanych na surowo). Nigdy nie serwujmy kudłaczowi mokrych warzyw, bo mogą wywołać bolesne wzdęcia i skurcze żołądka. Zawsze sprawdźmy też, czy na warzywie i w jego środku nie znajdują się pasożyty. Zaopatrujmy się w zieleninę w sklepach, do których mamy zaufanie. Nie przyprawiajmy też warzyw, jeśli podaje my w formie ugotowanej albo duszonej. Unikajmy smażenia i grillowania.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA Z WARZYWAMI ↓Warzywa dobre dla psa


Wśród jadalnych dla psów warzyw (i do tego zdrowych) znajdziemy marchew, buraki, szparagi, dynię, brokuły, kalafior, jarmuż, sałatę, ziemniaki, rzepę, kabaczek, pietruszkę, seler, szpinak, ogórek, pomidor czy szczaw. Oczywiście nie wszystkie podajemy w takiej samej ilości i w ogóle nie należy przesadzać z ilością warzyw (nie dajemy ich na każdy posiłek), ponieważ zawierają naprawdę sporo węglowodanów, od których nasz psiak zacznie tyć, jeżeli przekroczą dietetyczne normy. Należy też uważać z warzywami kapustnymi (brokuły, kalafior, kapusta), bo potrafią powodować wzdęcia i bóle brzucha. Niektórych, jak ziemniaki, nigdy nie podajemy na surowo! Ostrożnie też z takimi warzywami jak na przykład szczaw, bo – jak nazwa sugeruje – zawiera szczawiany, które w dużych ilościach mogą powodować kłopoty z układem moczowym. To samo dotyczy rabarbaru i szpinaku. Mieszane uczucia budzą wśród właścicieli też takie warzywa jak pomidory i ogórki. Mogą wywoływać uczulenia, są także niestety bardzo często pryskane, co nie tylko obciąża cały organizm (w tym najbardziej układ pokarmowy), ale również może wywoływać alergie. Jeśli chcemy sprawdzić, jak reaguje na nie nasz pupil, podawajmy mu na początku bardzo małe kawałki. Uważajmy również z pietruszką i selerem, ponieważ mają działanie mocno moczopędne, a zatem nie można serwować ich zbyt często, bo psiak nam się odwodni. Zdecydowanie wykluczmy z diety cebulę i czosnek. Wśród najbardziej bezpiecznych warzyw zdecydowanie znajduje się marchewka, która do tego jest bardzo zdrowa i zawiera wiele witamin oraz minerałów. To samo dotyczy buraków czy dyni. Oczywiście każdy psiak ma swój gust i niektóre warzywa mogą mu zwyczajnie nie smakować. Nie próbujmy niczego na siłę.

Warzywa w karmach dla psów


W karmach dla kudłaczy wysokiej jakości znajdziemy nie tylko mięso i ryby, ale także suszone warzywa i owoce. To bardzo dobra forma podawania ich pupilom, zwłaszcza tym, które bardzo źle reagują na samą zieleniną w misce. W opisach składów karm znajdziemy dokładne informacje, jakie w danym produkcie znajdują się warzywa i skąd pochodzą. Ich smak będzie prawie niezauważalny, więc to doskonały pomysł w przypadków psiaków z awersją do warzyw i owoców. Tego typu produkty znajdziemy zarówno w karmach suchych, jak i mokrych, więc wybór jest naprawdę duży.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA Z WARZYWAMI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: ©  Michael Pettigrew — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger