wtorek, 9 stycznia 2018

Suplementy dla psa


Czasami sama dieta, nawet dobrze zbilansowana, może psiakowi nie wystarczyć. Zdarza się bowiem, że jego organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem jakichś substancji albo ich pozyskiwaniem bezpośrednio z pożywienia. Są również takie sytuacje, kiedy suplementy okazują się wyjątkowo potrzebne, bo nasz pupil dochodzi do siebie po poważnej chorobie albo zmaga się z różnymi kłopotami natury zdrowotnej. Suplementy są dobrym i bezpiecznym pomysłem na uzupełnienie diety. Oczywiście nie wolno nam traktować ich jak cukierków. Są o wiele słabsze niż lekarstwa, ale powinno się je podawać psiakowi tak samo regularnie i w odpowiednich dawkach. Nie stosujmy też takich suplementów na własną rękę. Skonsultujmy się najpierw z weterynarzem, który doradzi nam, co warto podawać kudłaczowi i w jakich ilościach. Próby zbilansowania diety albo wsparcia organizmu zwierzaka na własną rękę mogą się skończyć pogorszeniem jego stanu, a nie polepszeniem. Decyzję warto zatem pozostawić specjaliście, a w każdym razie na pewno ją z nim skonsultować.


Kiedy psu potrzebne są suplementy?


Uważna obserwacja psiaka i znajomość jego trybu życia oraz charakteru bardzo ułatwia rozpoznanie, że coś może być z nim nie tak. Wiele zmian zdrowotnych widać gołym okiem i nie trzeba być żadnym specjalistą, aby zauważyć, że kudłacz potrzebuje wsparcia suplementowego. Już samo samopoczucie zwierzaka wiele nam powie. Jeśli jest osowiały albo nie ma na nic siły, powodem może być właśnie niedobór pewnych składników w diecie. Inne objawy to na przykład wypadająca albo matowiejąca sierść, rozwarstwianie się bądź łamanie pazurów, kłopoty z układem trawiennym (zła flora bakteryjna w jelitach lub żołądku), ale też problemy ze stawami (zwłaszcza u psich seniorów), układem krążenia, stanem skóry lub oczu. Suplementy dla psa mogą być także podawane w trakcie przewlekłych chorób albo w okresie rekonwalescencji. Przydają się sukom w ciąży oraz szczeniętom i psiakom w podeszłym wieku. Oczywiście nigdy nie mamy pewności, czy skutkiem złej formy czworonoga jest jakaś poważna choroba, czy właśnie niedobory pewnych składników w organizmie, więc musimy przede wszystkim udać się do weterynarza. Suplementy potrafią też bardzo przydawać się na kłopoty natury psychicznej. Psiakom przemęczonym albo nadmiernie zestresowanym niektóre preparaty witaminowe mogą wiele pomóc.

↓ SUPLEMENTY DLA PSA ↓Rodzaje suplementów dla psów


Większość suplementów diety to preparaty na bazie witamin i minerałów, choć posiadają także takie dodatki jak olej z łososia, probiotyki i prebiotyki, chondroitynę, kolagen, glukozaminę, drożdże piwne, a także zioła. Na kłopoty z układem kostnym (w tym zęby) dostaniemy specjalne suplementy, dedykowane nade wszystkim psiakom w młodym wieku, u których bardzo ważnym składnikiem diety jest wapń. Z kolei dla psich seniorów bardzo potrzebne okazują się często produkty ze składnikami wspierający stan i pracę stawów, które umożliwiają łatwiejsze i o wiele mniej bolesne poruszanie się pupila. W ich składzie znajdziemy glukozaminę, chondroitynę oraz kolegen. Bardzo popularne są również preparaty na wsparcie odporności, zawierające cenne przeciwutleniacze, hamujące procesy starzenia się organizmu. Układ pokarmowy wesprą suplementy z probiotykami. Na kłopoty ze skórą i sierścią (które nasilają się w późniejszym okresie życia kudłacza, ale należą ogólnie to jednych z najczęstszych kłopotów zdrowotnych) przydadzą się produkty zawierające oleje, zwłaszcza ten z łososia, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Jeżeli natomiast chcemy sprawić, aby nasz pupil był spokojniejszy i bardziej zrelaksowany, pomogą mu produkty oparte przede wszystkim na wyciągach z ziół. Doskonale działa rumianek albo bardzo popularna waleriana. Na rynku jest też oddzielna grupa suplementów dla psiaków uprawiających wzmożoną aktywność fizyczną, które potrzebują potężnej dawki aminokwasów i witamin.

Suplementy dla psa dostaniemy przede wszystkim w postaci tabletek, ale także kropli, płynów albo past. Uważnie przeczytajmy informację na opakowaniu, bo niektóre należy podawać przed jedzeniem, inne zaś w trakcie albo po. Pamiętajmy też, że bardzo ważne jest regularnie podawanie tego typu produktów. Suplementy nie działają z dnia na dzień, zauważalne efekty pojawiają się dopiero po pewnym czasie od ich stosowania.

↓ SUPLEMENTY DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger