poniedziałek, 15 stycznia 2018

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?


Zdobycie karmy dla psa nie jest trudnym zadaniem. Dziś psie jedzenie sprzedawane jest niemal na każdym rogu. Półki nim zastawione odnajdziemy nie tylko w sklepach zoologicznych, ale i w supermarketach oraz w sklepikach osiedlowych. Sytuacja komplikuje się dopiero wtedy, gdy zaopatrzyć chcemy się w naprawdę dobrą karmę. Znalezienie takiego produktu, który sprosta naszym wymaganiom, często bywa nie lada wyzwaniem.


Jakość psiego jedzenia ma znaczenie!


Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że jakość serwowanego jedzenia bezpośrednio wpływa na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. Zwierzak dobrze odżywiony poszczycić może się m.in. sprawnie działającym systemem immunologicznym, lśniącym futrem i odpowiednią ilością energii. Pies taki z pewnością nie będzie też stałym klientem weterynaryjnej lecznicy. Jedzenie trafiające do psiej miski musi zaspokajać wszystkie żywieniowe potrzeby naszego pupila. Nic więc dziwnego w tym, że wyzwaniu takiemu nie mogą sprostać najtańsze karmy w dużej mierze bazujące na bezużytecznych wypełniaczach, nie zaś na pełnowartościowych składnikach. Wybierając pokarm dla psa, w pierwszej kolejności prześledzić powinniśmy więc skład zamieszczony na etykiecie (dowiedz się jakich składników nie powinna zawierać dobra karma dla psa KLIK).

Mity narosłe wokół psiego jedzenia


Jak okazuje się, wcale nie jest tak łatwo ocenić, co dokładnie powinno znajdować się w psiej karmie. Psy, w przeciwieństwie do kotów – zdeklarowanych mięsożerców, należą do zwierząt wszystkożernych. Menu ich wcale nie musi więc bazować tylko i wyłącznie na mięsie. W dobrych karmach dla psów często goszczą zboża, owoce i warzywa, które dostarczają zwierzakowi wielu niezbędnych substancji odżywczych, w tym minerałów, błonnika czy witamin. Ważną kwestią jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji składu oraz troska o jakość i strawność użytych produktów.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓W składzie psich karm najwięcej kontrowersji wzbudzają zboża. Tych oczywiście unikać powinniśmy wówczas, gdy pupil nasz jest uczulony na gluten (poczytaj więcej o karmach dla psa alergika KLIK). Alergen ten często we znaki daje się ludziom, wbrew pozorom nie jest on jednak aż tak częstą przyczyną uczuleń u psiaków. Gdy zwierzak nasz nie jest alergikiem, karma, w której zboża są obecne, może okazać się pożywnym dla niego kąskiem. Węglowodany są sprawnie trawione przez psi organizm i stanowią porządny zastrzyk energii. Gdy jednak do miski naszego pupila trafia ich zbyt wiele, psa łatwo doprowadzić może to do otyłości. Producenci dobrych karm dla psów duży nacisk kładą też na jakość wykorzystywanego zboża. Dobrze wiedzą oni, że w przypadku psów ryż sprawdza się znacznie lepiej niż pszenica czy kukurydza. Małowartościowy wypełniacz stanowią też takie odpady przemysłu spożywczego jak otręby kukurydziane bądź ryżowe łuski. Szerokim łukiem omijajmy więc pokarmy, które w składzie swym zawierają właśnie takie specjały.

Najważniejszą pozycję w menu naszego pupila powinno stanowić białko. Nic więc dziwnego w tym, że w porządnych karmach dla psów to właśnie mięso otwiera listę składu. Wielu z nas sceptycznie odnosi się do widniejącego nieraz na etykietach hasła by-products. I o ile faktycznie w przypadku karm najtańszych nie do końca wiadomo, co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą, o tyle u renomowanych producentów sformułowania tego nie musimy się obawiać.  Tu często mianem by-products określane są podroby z dziczyzny bądź baraniny, a więc kąski niezwykle bogate w cenne substancje odżywcze.


Postaw na karmy jak najbardziej naturalne


Zdrowe, a więc wolne od chemii jedzenie serwować możemy wszystkim domownikom, w tym również psiakom. Wielu producentów niezwykle pieczołowicie dba dziś o to, by do psiej miski trafiał pokarm wolny od wszelkich zbędnych dodatków. Widniejące na etykiecie sztuczne barwniki i wzmacniacze smaku powinny być dla nas jasną wskazówką, że produkt je zawierający nie szczyci się dobrą jakością. W końcu kamuflaż taki nie jest potrzebny wówczas, gdy karma bazuje na porządnych, wonnych i zachęcających do konsumpcji składnikach. Również BHA i BHT, czyli związki chemiczne występujące w roli konserwantów i przeciwutleniaczy w psim jedzeniu wcale nie są potrzebne. Znakomicie zastąpić je może m.in. witamina E i C.


Dopasuj karmę do wymogów i preferencji zwierzaka


Nawet najlepszej jakości karma nie sprawdzi się, gdy źle dobierzemy ją do potrzeb naszego zwierzaka. Wielkość psa, jego wiek czy rasa, styl życia oraz problemy zdrowotne to podstawowe wytyczne, które powinniśmy w kwestii tej wziąć pod uwagę. Inną sprawą, której nie można bagatelizować, są upodobania pupila. Przysmak o wspaniałym składzie na nic się zda, gdy zwierzak nasz nie będzie chciał ruszyć go z miski. Czasem warto więc wybrać parę dobrych smakołyków i nieco poeksperymentować ze smakiem.

✔ Poczytaj więcej o:

Żywieniu psów ras małych »
Żywieniu psów ras dużych i olbrzymich » 

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger