piątek, 20 października 2017

Sweterki dla psa


Sweter dla psiaka – niektórym może wydawać się, że to już zbytnia ekstrawagancja. Skoro pupil ma futro, ubrania takie, jakie noszą ludzie, są mu przecież niepotrzebne. Takowe opinie mają jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie każdy kudłacz ma sierść niczym berneński pies pasterski albo długowłosy owczarek niemiecki. Są psiaki z futerkiem delikatnym i krótkim. Nie daje ono wystarczająco dużo ciepła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy na dworze znacząco spadają temperatury, pojawia się lodowaty wiatr, zacinający deszcz, a potem również śnieg. Spacer bez odpowiedniego „docieplenia” okaże się dla psiaka naprawdę nieprzyjemny. I nie chodzi tutaj wyłącznie o komfort zwierzaka (choć to przecież bardzo ważne), ale również o to, że przemarznięcie na spacerze może się skończyć zaziębieniem albo poważniejszą chorobą. Dlatego kupno milutkiego, ciepłego sweterka dla naszego kudłacza to dobry pomysł.


Wybieramy sweter dla psa


Sweter musi pasować na pupila. W przeciwnym wypadku stanie się prawdziwym utrapieniem dla zwierzaka, ale również dla nas, kiedy na przykład podczas wspólnego wyjścia psiak zgubi zbyt obszerne wdzianko albo zaczepi się o coś po drodze. Nie chcemy również sprawić, żeby pupil męczył się w swetrze o rozmiar za małym, który zacznie go dusić, uwierać, a nawet sprawi, że ciężko będzie kudłaczowi stawiać normalnie łapy. Dobranie odpowiedniej wielkości ubrania to zadanie bardziej zaawansowane niż kupowanie szelek, ale zasada pozostaje podobna: trzeba mieć możliwie najwięcej długości i szerokości pupila w różnych miejscach. Chodzi nie tylko o długość całego ciała albo nóg, ale też o obwód głowy, klatki piersiowej, w kłębie. Im więcej mamy wymiarów (nawet takich bardziej szalonych), tym lepiej. Nie zawsze jest możliwość przymierzenia ubrania w sklepie, więc możemy się kierować tylko rozmiarami wypisanymi na opakowaniach. Są one takie same jak ludzkie: XS, S, M, L, XL. Rozmiarówki mogą się jednak trochę różnić w zależności od producenta, więc wymierzenie zwierzaka na wszelkie możliwe sposoby bardzo potrafi się przydać. Druga ważna sprawa to materiał, z którego sweter dla psa jest zrobiony. Są wdzianka bawełniane, akrylowe, polarowe. Niektóre obszyto z zewnątrz ortalionem, żeby były bardziej odporne na deszcz i wiatr. Najważniejsze jest to, żeby tkanina dawała dużo ciepła, pozwalała skórze oddychać, chroniła przed wiatrem i nie schła zbyt długo (przecież sweter trzeba co jakiś czas prać). Unikajmy materiałów sztucznych, bo mają tendencję do elektryzowania futra, co nie jest przyjemne. Nie sięgajmy też po swetry, które drapią i uwierają, czyli na przykład wykonane wyłącznie z owczej wełny. Jeśli zdecydujemy się na konkretny produkt, sprawdźmy, czy wygodnie się go zakłada (psiak może początkowo stanowczo nie chcieć współpracować), czy ma solidne zapięcia, które jednocześnie wytrzymają szalone harce i nie będą uwierać zwierzaka, oraz oczywiście wybierzmy konkretną długość i dodatki (swetry występują w ogromnej ilości modeli).


Rodzaje swetrów dla psów


W dobrych sklepach zoologicznych wybór wysokiej jakości ubranek jest naprawdę duży. Swetry dla psów mogą mieć krótsze lub dłuższe rękawy (są również wersje bezrękawnikowe, bardziej przypominające pulowery). Długość całego ubranka też bywa różna: jedne są do pasa, inne kończą się tuż przed ogonem. Zwróćmy uwagę, czy wdzianko jest odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej naszego pupila i nie wybrudzi się na przykład, kiedy będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne. Możemy kupić sweter z kapturem albo bez (to bardziej ozdoba, żaden psiak nie zechce chodzić w czymś, bo zasłania mu pół świata). Są też produkty z cieplutkimi, puchatymi kołnierzami. Sweter powinien przylegać do ciała (tylko żeby nie uciskał), bo zbyt odstający wpuści pod spód zimne powietrze, a to oznacza, że psiak zacznie marznąć. Są też produkty ze specjalnymi ściągaczami oraz podbite w środku dodatkowym materiałem ocieplającym. Sweter warto też wybierać w zależności od tego, czego oczekujemy w danym momencie: jeśli to ubranko przejściowe, na pierwsze jesienne chłody, może być mniej ocieplane, niż taki sweter, który kupujemy psiakowi od razu na całą zimę i musi być tak cieplutki, aby pełnić funkcję kurtki lub płaszcza. Warto pomyśleć też nad kolorami i wzorami. Jaskrawe odcienie dobrze widać z daleka. Stonowane kolory są eleganckie. Barwy ziemi z kolei najdłużej zachowają dobry wygląd, a to oznacza, że rzadziej będziemy mogli je prać. Wszystko zależy od tego, czy postawimy na praktyczność, czy na elegancję. Pamiętajmy jednak, że dla psiaka liczy się przede wszystkim wygoda. Kolor i wzór robią mu niewielką różnicę. Możemy jednak zdecydować się na dwa w jednym: sweter modny, elegancki i w dosyć ochronnych barwach. Dużą popularnością cieszą się produkty z norweskimi wzorami.

↓ SWETERKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger