poniedziałek, 9 października 2017

Karmienie szczeniaka labradora


Labradory należą do prawdziwie oddanych i przyjaznych czworonogów. Zwierzaki te, aby zachować dobrą kondycję i należytą wagę ciała, muszą się jednak odpowiednio odżywiać. O należycie zbilansowaną dietę zadbać powinniśmy jak najwcześniej, a więc już w przypadku szczeniąt. Taka troska pupilowi naszemu zaoszczędzić może wielu zdrowotnych problemów.


Dlaczego warto zatroszczyć się o prawidłowe karmienie szczeniaka labradora?


Labradory to niesamowicie towarzyskie psiaki. Nic więc dziwnego, że od wielu lat cieszą się one niesłabnącą popularnością. Niestety zwierzaki tej rasy cechuje skłonność do pewnych zdrowotnych dolegliwości, w tym m.in. do dysplazji stawu biodrowego oraz nietolerancji i alergii pokarmowej. Akurat te trzy problemy medyczne wybrane zostały nieprzypadkowo, gdyż wszystkie one w jakiś sposób łączą się z psią dietą.

W kwestii dysplazji zadbajmy o to, by stawy, również młodego zwierzaka, nie musiały ulegać zbyt dużym przeciążeniom. Od najmłodszych lat milusiński nasz powinien trzymać linię. Pomóc mu zaś w tym może dieta zawierająca odpowiednią ilość tłuszczów i protein.

Jeśli chodzi o nietolerancję i alergię pokarmową, sięgajmy po produkty naprawdę dobrej jakości, Zrezygnujmy ze specjałów bogatych w sztuczne barwniki i aromaty oraz w kukurydzę i pszenicę. Nawet w przypadku młodych psów niezbędne okazać może się też zastosowanie eliminacyjnej diety, a więc takich specjałów, które bazują na jednym rodzaju zwierzęcych białek i węglowodanów.

Potrzeby żywieniowe szczeniąt, psów dorosłych i starszych zwierzaków znacznie się od siebie różnią. Stąd też jedzenie starannie dopasowywać powinniśmy do wieku pupila. Również psy o docelowo dużym gabarycie inaczej rozwijają się niż maluchy ras małych. Dla młodego labradora idealnie sprawdzi się więc karma dla szczeniąt ras dużych bądź też ta dedykowana wprost labradorom juniorom.

O co jeszcze dbają producenci dobrych karm dla szczeniąt labradorów?


Szczeniaki psów ras dużych naprawdę szybko rosną. Karmy stworzone z myślą o takich juniorach, w pierwszej kolejności dbać więc muszą o zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju szkieletu i prawidłowej mineralizacji kości. Skrupulatnie ustalona dawka fosforu i wapnia jest tu kluczem do sukcesu. Ponadto karmienie szczeniaka labradora opierać powinno się też o dietę zawierająca optymalnie zbilansowaną ilość białek. Tych w wieku szczenięcym pies potrzebuje więcej, niż wówczas gdy jest już dorosłym zwierzakiem. Jednocześnie jednak karmy dla szczeniąt ras małych są bogatsze w proteiny niż te dla docelowo dużych psiaków. Większe psy radykalniej zwiększają masę swego ciała, na rośnięcie mają one jednak nieco więcej czasu. W ich przypadku zbyt wysokobiałkowa dieta szybko doprowadzić mogłaby do za dużego przyrostu mięśni i uszkodzenia nieprzygotowanego  na to kośćca.

Dodatkowo w karmach dla młodych labradorów gościć powinny też przeciwutleniacze stabilizujące naturalny system odpornościowy malucha oraz prebiotyki i tylko lekkostrawne białka chroniące delikatny układ trawienny.

↓ KARMA DLA SZCZENIAKA LABRADORA ↓Jak często karmić powinniśmy szczeniaka labradora?


Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko psie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Również sam sposób karmienia zwierzaka, a więc ilość serwowanych mu posiłków skrupulatnie dostosowywana jest do metryczki. Labradory są prawdziwymi łakomczuchami. W przypadku tej rasy szczególnie zadbać powinniśmy więc o to, by przestrzegać regularnego planu karmienia. Nawet w przypadku szczeniaków ściśle określone dawki posiłków serwowane powinny być w stałych odstępach czasu. Z całą pewnością  junior nasz nie powinien mieć więc stałego dostępu do miski.

Małe 8 tygodniowe, a więc dopiero co odstawione od matki zwierzaki przez pierwsze 4-5 tygodni karmić powinniśmy cztery razy dziennie. Posiłki dobrze jest rozplanować tak, aby długość przerw między nimi była podobna. Ostatnią ucztę w ciągu dnia urządzajmy zaś nie później niż na trzy godziny przed finalną wizytą w toalecie. Nieco starszy szczeniak, taki, który skończył już trzeci miesiąc swego życia, jeść może nieco rzadziej – 3 razy dziennie, dla półrocznego malucha dwukrotne – poranne i wieczorne karmienie  będzie wystarczające.

Mleko czy woda dla szczeniaka?


Krowie mleko nie jest zbyt dobrym napojem dla psa, nawet dla szczeniaka. Specjał taki u czworonoga często wywoływać może biegunkę. Maluch odstawiony od matki nie musi już żywić się mlekiem, do zaspokajania pragnienia od razu wykorzystać możemy więc wodę. W przeciwieństwie do jedzenia ta prawie zawsze powinna być w zasięgu psiej łapy. Jedynym wyjątkiem jest czas poprzedzający psią nocną drzemkę.  Maluch nie powinien opijać się tuż przed pójściem spać – pomoże mu to przetrwać noc bez zasikania mieszkania.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger