czwartek, 5 października 2017

Karma dla szczeniaka yorka


Młody organizm yorka rozwija się bardzo intensywnie, dlatego potrzebuje wysokoenergetycznego, a jednocześnie odpowiednio zbilansowanego paliwa. Zadbajmy o to, aby do miski szczeniaka trafiały produkty pełnowartościowe, bogate w substancje odżywcze, w tym zwłaszcza w białko, witaminy i minerały. Podawanie zwierzakowi śmieciowego jedzenia i karm niskiej jakości już od najmłodszych lat, doprowadzi do fatalnych nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, że zła dieta ma wpływ na rozwój pupila, jego stan fizyczny i psychiczny, ale także na poziom jego odporności, a nawet długość życia. Serwujmy szczeniakowi yorka pyszne, ale jednocześnie zdrowe pożywienie.

Szczeniaki rasy york – na co uważać przy karmieniu


Yorki od małego są ogromnymi łakomczuchami. Uwielbiają jeść dużo i często. O ile cztery do pięciu posiłków dziennie to odpowiedni rodzaj żywienia szczeniąt (do sześciu miesięcy), o tyle serwowanie zbyt kalorycznych porcji to już zupełnie inna sprawa. Otyłość to naprawdę poważny problem u yorków! Ich drobny organizm nie jest przystosowany do dźwigania ciężarów, więc nadwaga grozi poważnymi kłopotami z układem kostnym (zwłaszcza ze stawami), ale może też doprowadzić do problemów z sercem albo do cukrzycy. Przejadanie się to też duży problem dla żołądka, który nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem pożywienia. Mogą się pojawić biegunki albo wymioty. Yorkom nie wolno także podawać słodyczy, przede wszystkim czekolady! Uwielbiają jej smak i z pewnością zaczną się dopominać, jak tylko zobaczą smakołyk. W żadnym wypadku nie możemy ulec. Czekolada i inne słodkości są wręcz szkodliwe dla organizmów tych małych psiaków i w skrajnych przypadkach nie skończy się tylko na kłopotach z wypróżnianiem, zaś pupil umrze (i to śmiercią bolesną). Chowajmy zatem słodycze przed szczeniakiem. Nie serwujmy mu też resztek z naszego stołu. Taka dieta nie jest ani odżywcza, ani zdrowa. Mnóstwo w niej węglowodanów i niepotrzebnych tłuszczy, brakuje natomiast odpowiednich witamin i minerałów.

↓ KARMY DLA SZCZENIAKA YORKA ↓Karma dla szczeniaka yorka


Jaka wybrać karmę dla szczeniaka yorka? Jak każdy drapieżnik, jego organizm musi dostawać regularne porcje mięsa, które jest podstawowym źródłem białka, odpowiedzialnym między innymi za odpowiedni rozwój mięśni. Mięso musi być ze sprawdzonego źródła. Samo hasło „mięso” na opakowaniu karmy nie wystarczy. Szukajmy cielęciny, jagnięciny lub drobiu, są to mięsa chude, a zatem lekkostrawne, czyli idealne dla młodego organizmu zwierzaka. Unikajmy wieprzowiny i wołowiny. Oprócz tego psiak potrzebuje jajek, trochę sproszkowanego mleka (tylko przez pierwsze miesiące życia), a przede wszystkim w jego diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców (doskonałe jest jabłko, z warzyw natomiast marchewka oraz groszek). Unikajmy wszelkich zbóż. Jako wypełniacz doskonale nada się ryż albo nawet kasza – produkty te są także źródłem potrzebnej pupilowi skrobi.

Szczeniaki często nie radzą sobie zbyt dobrze z gryzieniem dużych kęsów, więc szukajmy karmy z drobniejszymi granulkami albo bardziej miękkimi krokietami. W razie potrzeby jedzenie można trochę namoczyć. Zrezygnujmy z ryb, ale też z podrobów i kości. Te ostatnie są nie tylko bardzo trudne do zgryzienia małymi zębami, ale mogą też powodować zaparcia albo kaleczyć psie dziąsła.

Jeżeli chodzi o picie, mleko wolno podawać do szóstego miesiąca życia, najlepiej rozwodnione. Potem o wiele lepiej sprawdzi się przegotowana woda. Miska z płynem musi stać w kąciku żywieniowym pupila przez cały dzień i być regularnie uzupełniana.

Szukając w sklepie odpowiedniej karmy dla szczeniaka yorka, należy przede wszystkim szukać produktów z napisem junior. Druga ważna sprawa to oczywiście dopasowanie rodzaju karmy do wagi i rasy ulubieńca. Możemy sięgnąć po karmy dla szczeniąt ras małych i miniaturowych albo poszukać produktu dedykowanego specjalnie yorkom. Jeśli nasz czworonóg ma jakieś problemy zdrowotne albo jest na coś uczulony, trzeba będzie wybrać produkt z linii weterynaryjnej i skontaktować się koniecznie z weterynarzem. Wybierajmy produkty wysokiej jakości, z naturalnych składników i z atestem bezpieczeństwa.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger