poniedziałek, 11 września 2017

Karma slow food dla psów


Coraz szybsze tempo życia sprawia, że łatwo jest stracić radość z codziennych prozaicznych czynności. Rosnąca popularność fast foodów spowodowała, że często zapominamy, jak ważne jest samo celebrowanie posiłku i czerpanie przyjemności z jego smaku. Problem ten nie dotyczy jednak tylko ludzi, ale również naszych czworonogów. Receptą na przywrócenie smaku psiemu pożywieniu może okazać się żywienie pupila zgodnie z koncepcją slow food. Czym odznaczają się karmy produkowane w oparciu o tę specyficzną filozofię?


Podstawowe założenia filozofii slow food


Idea slow food pojawiła się w latach 80. XX wieku we Włoszech, skąd szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Koncepcja ta była odpowiedzią na zmiany nawyków żywieniowych, jakie zaszły na przestrzeni lat. Jej propagatorzy zauważyli, że ludzie coraz mniejszą wagę przykładają do jakości i smaku pożywienie, a pęd życia powoduje, że spożywanie posiłków staje się jedynie sposobem na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych. Nie jest wtedy możliwe czerpanie prawdziwej przyjemności z jedzenia i poznawanie jego rzeczywistych walorów. Filozofia slow food stanowczo sprzeciwia się takiemu podejściu do żywienia. Dąży do tego, by potrawom przywrócić ich dawny smak, a posiłki zacząć ponownie celebrować w atmosferze relaksu i w towarzystwie innych osób. Aby było to możliwe, trzeba chronić oraz promować tradycyjne receptury i produkty lokalne. Zamiast na żywność przetworzoną warto natomiast postawić na tę wyprodukowaną z użyciem wyłącznie surowców naturalnych, przy użyciu metod, które nie pozbawią jej wyjątkowych walorów. Jednocześnie trzeba zrezygnować ze stosowania sztucznych dodatków, barwników i konserwantów.

↓ KARMA SLOW FOOD DLA SZCZENIAKA ↓Czym wyróżniają się pokarmy slow food dla psów?


Idea slow food przeniknęła także do żywienia czworonogów i doprowadziła do pojawienia się na rynku specyficznej grupy produktów. Pokarmy slow food to bez wątpienia jedne z najbardziej wartościowych, jakie możemy zaoferować psiakom. Ich szczególne atuty są ściśle związane z surowcami użytymi do produkcji oraz unikalną recepturą. W karmach tego typu znajdziemy wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki pochodzenia naturalnego, pozyskiwane od lokalnych producentów. Nie musimy się także obawiać, że pożywienie zawiera szkodliwe dodatki. Nie ma w nim bowiem sztucznych aromatów, konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku czy produktów modyfikowanych genetycznie. Przed zepsuciem pokarmy chronią natomiast naturalne przeciwutleniacze. Wyjątkowy jest też skład pokarmów slow food. Wyróżniają się one przede wszystkim wysoką zawartością mięsa (nawet 60-70%), a co za tym idzie – także białka zwierzęcego. W karmach slow food obniżona została za to zawartość węglowodanów. Producenci rezygnują też ze składników, które często odpowiedzialne są za alergie. Niezwykle istotnymi komponentami tego typu pokarmów są różnorodne warzywa i owoce. Ich zawartość może wynieść nawet 10%. Dzięki nim psiak ma zapewnioną odpowiednią dawkę witamin, pektyn i minerałów. Warto zwrócić uwagę również na zioła. To one często nadają pożywieniu wyjątkowy smak i zapach, a poza tym działają prozdrowotnie. Aby nasz pupil mógł cieszyć się naprawdę wartościowym pożywieniem, producenci zadbali też o cały proces jego produkcji. Karmy slow food powstają powoli, przy użyciu tradycyjnych metod (np. suszenie). Dzięki temu mogą zachować najwyższą wartość odżywczą.

Jak karmić psa zgodnie z ideą slow food?


Szybkie i łapczywe jedzenie nie sprzyja nigdy zdrowiu. Warto zatroszczyć się więc o to, aby psiak zamiast jak najszybciej opróżniać miskę, mógł długo cieszyć się spożywaniem swojego posiłku. By tak się stało, zwierzak musi otrzymywać pokarm, który wymaga żucia i gryzienia. Dodatkowo pożywienie powinno pobudzać psie zmysły. Istotny jest zatem jego różnorodny smak i zapach. Pupilowi powinniśmy od czasu do czasu zaoferować pokarm o nowym wyglądzie, teksturze czy kształcie. Należy również zadbać o to, by zwierzak miał szansę zdobywać pożywienie. Dobrze więc zakupić dla niego specjalne zabawki, które można wypełnić smakołykami, lub miskę spowalniającą jedzenie. Wydobycie łakoci to swoista łamigłówka, która dostarcza czworonogowi stymulacji intelektualnej. Innym rozwiązaniem jest ukrywanie psich przysmaków i angażowanie pupila w ich szukanie. Taki sposób zdobywania pożywienia pozwoli psiakowi wykorzystać świetny węch, dlatego z pewnością będzie dla niego szczególnie atrakcyjny.

↓ KARMY SLOW FOOD DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger