czwartek, 7 września 2017

Jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca?


Nauka noszenia kagańca to jeden z najważniejszych elementów szkolenia czworonoga. Niestety wielu właścicieli rezygnuje z niego sądząc, że skoro pupil jest łagodny, przyjacielski i nigdy nikogo nie ugryzł, to znaczy, że kagańca nie potrzebuje. Pamiętajmy jednak, że akcesorium to bywa niezbędne, chociażby podczas wizyt u weterynarza lub w środkach komunikacji publicznej. Warto więc zadbać o to, by pies poznał czym jest kaganiec i nauczył się go nosić. Jak to zrobić?


Jaki kaganiec dla psa wybrać?


Przekonanie psa do noszenia kagańca wcale nie jest tak trudne, jak można by się spodziewać. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego akcesorium, wygodnego i dopasowanego do rozmiarów psiej kufy. Zbyt mały i ciasny kaganiec to dla psa istne narzędzie tortur, warto więc poświecić czasz na dopasowanie właściwego akcesorium.

Kupując kaganiec dla psa powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz kształt. Sprzęt powinien być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie otwierać w nim pysk. Pamiętajmy, że czworonogi nie pocą się, a temperaturę swego ciała regulują poprzez ziajanie i dyszenie. Organizm psa pozbawionego tej możliwości, mógłby się szybko przegrzać. Paski kagańca nie mogą uwierać psa, wrzynać się w jego skórę, wycierać sierści ani opierać się na nosie. Niektórzy producenci oferują kagańce przeznaczone dla konkretnych ras psów, dzięki temu łatwiej dopasować kaganiec do kształtu pyska.

Rodzaje kagańców dla psów


Wybierając kaganiec dla psa powinniśmy zwrócić uwagę również na materiał, z którego jest wykonany. W sklepach zoologicznych znajdziemy między innymi akcesoria metalowe, polecane głównie psom dużym i agresywnym. Kagańce metalowe są bardzo wytrzymałe, ale i dosyć ciężkie, więc raczej nie nadają się dla małych czworonogów. Drobniejszym psom poleca się, na przykład akcesoria plastikowe.

↓ METALOWY KAGANIEC DLA PSA ↓Dużo lżejsze są także kagańce wykonane ze skóry. Niestety materiał ten może niszczyć się pod wpływem wilgoci. Zdarza się, że paski boleśnie ocierają się o sierść i skórę pupila, a niektóre zwierzaki potrafią je przegryźć.

Coraz popularniejsze są kagańce nylonowe, które obejmują pysk psa tak, że ten nie może go otworzyć. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, na przykład na czas wizyty u weterynarza, gdy niespokojny, zestresowany pupil mógłby kogoś ugryźć. Akcesoria tego typu zdecydowanie nie nadają się na co dzień.

Kiedy zacząć przyzwyczajać pa do kagańca?


To jasne, że pupil będzie potrzebował trochę czasu na to, by zaakceptować. Pamiętajmy, że nie warto czekać z nauką aż pies podrośnie lub odkładać tego na ostatnią chwilę. Szkolenie przeprowadzane w nerwowej atmosferze wpłynie na nastawienie psa i zrazi go do noszenia nowego akcesorium. Dlatego przygodę z kagańcem możemy zacząć już ze szczeniakiem. Maluchy uczą się dużo szybciej, łatwiej przyswajają komendy i akceptują nowe okoliczności. Oczywiście nie musimy zmuszać szczenięcia do noszenia kagańca każdego dnia. Chodzi raczej o zbudowanie pozytywnych skojarzeń, tak aby w przyszłości pies nie bał się i nie opierał z całych sił przed założeniem kagańca. Dorosły pies, który nigdy wcześniej nie miał styczności z czymś takim, może nie być tak skłonny do współpracy, jak ciekawski maluch.

Jak nauczyć psa noszenia kagańca?


Przede wszystkim pamiętajmy, że kaganiec musi kojarzyć się pupilowi z czymś pozytywnym. A nic tak nie nadaje się do budowania dobrych skojarzeń, jak smakołyki dla psów. Przyzwyczajając czworonoga do noszenia kagańca warto mieć pod ręką ulubione przysmaki pupila i nagradzać go za każdy postęp. Od czego zacząć naukę? Oczywiście od zapoznania psa z nowym przedmiotem. Wystarczy położyć kaganiec gdzieś na podłodze, najlepiej w pobliżu legowiska lub miski z jedzeniem. Jeśli zaciekawiony zwierzak podejdzie, by go lepiej obwąchać, nagradzamy go smakołykiem.

↓ SKÓRZANY KAGANIEC DLA PSA ↓Na kolejnym etapie musimy skłonić pupila do tego, by sam włożył pyszczek do kagańca. Jak to zrobić? Wystarczy położyć przedmiot na ziemi, jak uprzednio, a do jego wnętrza schować przysmak. Aby go wydobyć pies będzie musiał włożyć kufę do środka, a kiedy już to zrobi chwalimy go i nagradzamy. Taką próbę wykonujemy jeszcze kilka lub kilkanaście razy. Następnie unosimy kaganiec z umieszczonym w środku przysmakiem na wysokość pyska psa i czekamy, aż cała jego kufa znajdzie się wewnątrz. Kiedy to przebiega bezproblemowo, możemy spróbować zapiąć paski. Najpierw na kilka sekund, potem stopniowo wydłużamy ten czas. Kiedy pies ma założony kaganiec postarajmy się zająć czymś jego uwagę. Możemy poczęstować go smakołykiem, wydać jakąś komendę lub chwilę się pobawić.

Dajmy pupilowi czas na zaakceptowanie nowej dla niego sytuacji. Bądźmy czujni na sygnały, które nam wysyła i nigdy nie róbmy nic na siłę. Zmuszanie psa do noszenia kagańca tylko wzbudzi jego niechęć. Gdy tylko zauważymy, że pies jest niespokojny, zdejmijmy kaganiec i wróćmy do nauki nieco później.

↓ MATERIAŁOWY KAGANIEC DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger