czwartek, 1 czerwca 2017

Jak obliczyć wiek psa?

Dość powszechna teoria głosi, że jeden rok z życia psa to jak 7 lat ludzkich. Niestety wzór na obliczenie wieku pupila nie jest aż tak prosty. Szczególnie w pierwszym etapie swego życia szczenięta rosną znacznie szybciej niż dzieci. Ponadto również rasa, a dokładniej wielkość zwierzaka wpływa na to, jak kalkulować powinniśmy psie lata.


Obliczanie wieku psa – różnica między małymi, a dużymi psami


Przedstawiciele małych ras dojrzałość osiągają w wieku 7-8 miesięcy. Rosłe czworonogi, a zwłaszcza psy giganty takie jak nowofundland czy dog niemiecki, by dorosnąć, potrzebują nieco więcej czasu – nawet dwa lata. Niestety duże psy choć dłużej cieszą się młodością, żyją krócej i w pewnym momencie szybciej zaczynają się starzeć. Seniorami stają się one już w wieku 6 lat, małe psiaki zaś dopiero w wieku lat 12.

Niegdyś przy przeliczaniu psich lat na ludzkie obowiązywała zasada, że każdy rok z życia psa przemnożyć trzeba przez siedem. Dziś, choć istnieją różne sposoby kalkulowania wieku domowych pupili, wszystkie one starają się uwzględniać różnice pomiędzy rasami oraz fakt, że w przypadku psów rok rokowi nie jest równy. Zależnie od wieku naszym pupilom czas raz leci szybciej, raz wolniej.

W ciągu dwóch lat mały pupil staje się dorosłym psiakiem


Pierwsze dwa lata w życiu psów traktujemy w sposób szczególny. Przyznać trzeba, że pie maluchy rozwijają się szybciej niż dzieci. Zarówno dzieciństwo, jak i okres młodzieńcy trwa tu zaledwie chwilkę. W przeliczeniu na naszą własną rachubę czasu uznać można, że roczny pies skończył lat 15, dwuletni zaś na swym karku ma już aż 24 wiosny. Dwuletniego sierściucha przystoi więc traktować w sposób całkiem poważny.

Jak obliczać powinniśmy wiek dorosłego pupila?


Wiemy już, że dwuletni pies wyrósł z wieku szczenięcego i stał się dorosłym zwierzakiem. Trzeci, czwarty i piąty rok życia psa zawsze, niezależnie od wielkości pupila przeliczamy tak samo – jeden rok życia zwierzaka to mniej więcej cztery lata nasze. Tym sposobem uznać możemy, że każdy trzylatek ma 28 lat, każdy czterolatek – 32, kończąc pięć lat, pies obchodzi zaś 36 urodziny. 

Przeliczniki w tym okresie mogą się nieznacznie od siebie różnić. Czasem zakłada się, że rok mnożyć powinniśmy nie przez cztery, a przez pięć naszych lat. Innym razem obliczenia przeprowadzane są tak, że również wiek trzy czy czterolatków rachować powinniśmy różnie, zależnie od rasy. Prawdziwe schody w kalkulowaniu zaczynają się jednak później. Profesor Stanley Coren z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej proponuje, by od szóstego psiego roku życia lata na ludzkie przeliczać następująco: w przypadku psów małych ras każdy następny rok to cztery lata ludzkie, w przypadku psów dużych ich jeden rok to aż sześć lat naszych. Inne przeliczniki uwzględniają jeszcze subtelniejsze różnice. Zawsze sięgnąć możemy więc po dostępne w internecie tabele[1] czy kalkulatory[2]. Różne współczesne metody obliczania psiego wieku nieznacznie się od siebie różnią, wszystkie jednak zgodnie twierdzą, że nie możemy wieku pupila po prostu mnożyć przez siedem.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

[1] http://img.webmd.com/dtmcms/live/webmd/consumer_assets/site_images/article_thumbnails/reference_guide/how_calculate_dogs_age_in_years/dog_age_05.jpg
[2] https://www.pedigree.com/dog-care/dog-age-calculator


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger