piątek, 23 czerwca 2017

Choroby wątroby u psów


Czy naszym czworonogom też dokucza wątroba? Oczywiście, że tak. Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na cały szereg schorzeń i dolegliwości wątroby, a każde z nich odbija się na całym organizmie zwierzaka, stanowiąc poważne zagrożenie dla jego życia. Najczęstszymi chorobami wątroby u psów są między innymi choroba Rubartha, marskość wątroby, leptospiroza, a także ostre zapalenie wątroby. Zobaczmy, co może być ich przyczyną.


Funkcje wątroby w organizmie psa


Wszyscy wiemy, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie wątroby w organizmie. Narząd ten odpowiada między innymi za magazynowanie niezbędnych do życia produktów przemiany materii, trawienie i wchłaniane tłuszczów oraz węglowodanów, a także produkcję glikogenu, zwanego skrobią zwierzęcą. Do najistotniejszych funkcji wątroby należy również oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. Ponadto wątroba reguluje krążenie krwi i gospodarkę wodną organizmu, a także stabilizuje temperaturę ciała.

Najczęstsze choroby wątroby u psów


Jedną z najczęściej spotykanych chorób wątroby u psów jest zakaźne zapalenie wątroby, zwane również chorobą Rubartha. Niestety wciąż nie opracowano skutecznej metody leczenia, ale można jej skutecznie zapobiegać poprzez regularne szczepienia ochronne. Zapalenie wywoływane jest przez adenowirus psów, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub pokarmową. Choroba dotyka zwykle młode psy, a do jej pierwszych objawów należą wymioty, biegunka, ból brzucha, gorączka oraz brak apetytu.

Kolejną groźną chorobą jest Leptospiroza, objawiająca się zażółceniem dziąseł i białek oczu, zwiększonym pragnieniem oraz krwawą biegunką. Choroba jest uleczalna, choć zależy w dużej mierze od stopnia rozwoju choroby. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym większe mamy szanse na uratowanie pupila.

Nasze czworonogi zapadają również na ostre i przewlekłe zapalenie wątroby. Schorzenie to może mieć wiele przyczyn, a nieleczone prowadzi do śmierci zwierzęcia. Objawy wyglądają podobnie, jak w przypadku innych chorób. Całkowite wyleczenie bywa niemożliwe, a chory pies już do końca życia musi przestrzegać ściślej diety i regularnie przyjmować leki.

Warto wspomnieć również o marskości wątroby, chorobie spowodowanej uszkodzeniem narządu przez stosowanie nieodpowiednich leków, takich jak sterydy czy paracetamol.

Przyczyny psich chorób wątroby


Do uszkodzenia wątroby może dojść z powodu zakażeń bakteryjnych i wirusowych, a także zarażenia pasożytami. Częstym powodem bywa nieprawidłowa, źle zbilansowana dieta, dlatego nie powinniśmy karmić psa nieświeżym mięsem lub resztkami ze stołu zawierającymi ostre przyprawy. Niezwykle groźne dla psa są niektóre lekarstwa, na przykład paracetamol, sterydy oraz leki przeciwdrgawkowe. Jednak szczególnie niebezpieczne są środki przeznaczone dla ludzki. W tym wypadku choroba pupila to efekt niefrasobliwości właścicieli, którzy podają zwierzęciu środki bez porozumienia z weterynarzem.

Duże zagrożenie dla zdrowia i życia psa stanowią rożnego rodzaju chemikalia, takie jak farby, kleje, proszki do prania i wybielacze. Szczególną ostrożność należy zachować również podając zwierzakowi środki na pchły i robaki, ponieważ niektóre z nich zawierają substancje szkodliwe dla wątroby.

Objawy chorób wątroby u psów


Niestety pierwsze oznaki chorób wątroby nie są jednoznaczne, przez co bardzo często mylimy je z innymi dolegliwościami, a prawdziwe źródło problemu wykrywamy zbyt późno. Najbardziej charakterystycznymi objawami są, na przykład ospałość, apatia, nieskoordynowane ruchy i niezdarność zwierzęcia. Pupil może obijać się o meble, kręcić w kółko lub przyciskać głowę do ścian i podłogi. Dalszym stadiom chorób często towarzyszą również drgawki. Do pierwszych symptomów schorzeń wątroby zaliczają się także wymioty i biegunka, gorączka, utrata apetytu i silne pragnienie. Często obserwuje się też zażółcenie białek oczu i dziąseł. Pies szybko traci na wadze i częściej niż dotychczas oddaje mocz, który przybiera znacznie ciemniejszą barwę. W stanach krańcowych może pojawić się obrzęk brzucha w okolicach wątroby oraz ślinotok.

Wymienione powyżej objawy są charakterystyczne dla wszystkich psich chorób wątroby. Jeżeli zaobserwujemy którykolwiek z nich, powinniśmy jak najszybciej zabrać czworonoga do lecznicy weterynaryjnej. W żadnym wypadku nie należy leczyć psa na własną rękę. Zwierzak, u którego doszło do zaburzenia funkcji wątroby musi natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Nawet najmniejsza zwłoka znacznie zmniejsza szanse pupila na powrót do zdrowia.

↓ KARMY DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger