poniedziałek, 19 czerwca 2017

Jak wyrobić paszport dla psa?Rozstanie z ukochanym czworonogiem to niełatwa sprawa, nawet jeśli miałaby potrwać zaledwie kilka dni. Rozłąka dotkliwa jest również dla zwierzaków, które pozostawione w obcych rękach tęsknią i cierpią. Ale co zrobić z psem, gdy czeka nas dłuższy pobyt za granicą? A gdyby tak zabrać go ze sobą? Czy to możliwe, by zwierzak podróżował i zwiedzał Europę razem z nami? Właściwie nie ma ku temu żadnych przeszkód! Wystarczy tylko dopełnić kilku formalności przed wyjazdem, a przede wszystkim – wyrobić paszport dla psa.


Gdzie wyrobić paszport dla psa?


Po paszport dla czworonoga powinniśmy zgłosić się do zarejestrowanej przychodni weterynaryjnej, mającej prawo do wydawania podobnych dokumentów. Koszt wyrobienia paszportu wynosi od kilkudziesięciu do 100zł, ale do tej ceny należy doliczyć jeszcze koszty badań, szczepienia oraz odrobaczenia psa. Jeśli nasz pupil nie został wcześniej zaczipowany, to również będziemy musieli załatwić w lecznicy.

Prawo do podróżowania po większości krajów Unii Europejskiej mają tylko te zwierzaki, które posiadają czip oraz przypisany do niego numer identyfikacyjny. Czip umieszcza się pod skórą w okolicy szyi lub między łopatkami zwierzaka, przy pomocy specjalnej strzykawki. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a może uratować naszego pupila, jeśli ten zgubi się w trakcie wyjazdu. Numer identyfikacyjny psa powinniśmy zgłosić w kilku internetowych bazach danych. Warto pamiętać, że nie wszystkie wymieniają informacje między sobą, dlatego lepiej zgłosić czworonoga do jak największej ilości baz. Dzięki temu w razie tarapatów nasz pupil będzie miał szansę wrócić bezpiecznie do domu.

W jakich krajach ważny jest paszport dla psa?


Paszport dla psa to ogromne udogodnienie, dzięki któremu możemy swobodnie podróżować z pupilem po wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Zwierzak posiadający paszport może również przekraczać granice tzw. państw stowarzyszonych, czyli: Andory, Islandii, Watykanu, Monako, Liechtensteinu, San Marino, Norwegii oraz Szwajcarii. Praktycznie wszystkie kraje starego kontynentu za wymóg podstawowy uznają szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jednak niektóre z nich wyznaczają dodatkowe kryteria, takie jak odrobaczenie, leczenie przeciw tasiemcowi, a nawet krótki okres kwarantanny.

Planując podróż w towarzystwie czworonoga powinniśmy dowiedzieć się, jakie kryteria musi spełniać nasz pupil, by swobodnie przekroczyć granice państwa, do którego się wybieramy. Warto pamiętać, że każdy kraj ma trochę inne wymagania w kwestii wwożenia zwierząt na swoje terytorium. Szczegółowe informacje na ten temat zamieszczane są na witrynach internetowych odpowiednich ambasad oraz na Stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Jakie informacje muszą znaleźć się w psim paszporcie?


Paszport dla psa powinien informować przede wszystkim o dacie ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie, dacie wprowadzenia czipu oraz o jego numerze identyfikacyjnym. Niektóre kraje wymagają jednak dodatkowych szczepień, zaświadczeń o przebytym leczeniu lub  przeprowadzonych badaniach. Jeżeli wybieramy się do Wielkiej Brytanii lub Finlandii, w paszporcie pupila powinna znaleźć się informacja o odbytym leczeniu przeciwko tasiemcowi, bąblowicy oraz kleszczom. Zaświadczenie o leczeniu tasiemca i bąblowicy jest obligatoryjne również na terytorium Malty i Irlandii. Jeszcze inne kryteria stawia Szwecja. Otóż wymagana tam szczepionka przeciwko wściekliźnie powinna być zatwierdzona przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, i wykonana co najmniej 21 dni przed podróżą.

Paszporty czworonogów ważne są bezterminowo, choć wymagają aktualizacji, na przykład przy okazji kolejnej serii szczepień okresowych lub leczenia przeciw pasożytom. Warto też pamiętać, że z racji wszystkich tych wymagań podróż z pupilem możliwa jest dopiero, gdy ten ukończy trzeci miesiąc życia, a tym samym przejdzie pełny cykl szczepień.

↓ AKCESORIA DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger