czwartek, 18 maja 2017

Naturalne gryzaki dla psa


Niektóre zachowania są tak głęboko zakorzenione w psiej naturze, że nie sposób je wyeliminować. Choćbyśmy bardzo się starali, nie przekonamy nigdy czworonoga, żeby przestał używać swoich zębów. Aby pupil mógł realizować swoje potrzeby, warto dostarczyć mu atrakcyjne gryzaki. Jakie naturalne przekąski do żucia będą dla psa najlepsze?Dlaczego każdy pies potrzebuje gryzaka?


Gryzienie jest zachowaniem charakterystycznym dla psów w każdym wieku. Już małe czworonogi czerpią z niego ogromne korzyści.  Przede wszystkim pozwala ono zwierzakom zdobywać wiedzę o otaczającym ich świecie. Szczeniaki wykorzystują swoje zęby także podczas wspólnych zabaw. W początkowym okresie życia muszą one nabyć tak cenną umiejętność, jaką jest inhibicja gryzienia. Zwierzaki muszą nauczyć się kontrolować nacisk swoich szczęk. Chęć do żucia u młodych czworonogów narasta wraz z rozpoczęciem przez nie fazy ząbkowania. Myli się jednak ten, kto myśli, że dorosłe psiaki nie mają już takich potrzeb jak młode zwierzaki. Gryzienie jest niezbędne przede wszystkim po to, by czworonogi mogły utrzymać swoje zęby w odpowiednim stanie. Żucie ma też pozytywny wpływ na psychikę psów – wycisza, uspokaja i redukuje stres. Jednocześnie jest to czynność niezwykle angażująca, pochłaniająca czas i skutecznie chroniąca przed nudą.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓Co się  jednak stanie, jeśli nie dostarczymy podopiecznemu odpowiedniego gryzaka? Niewykluczone, że będzie on wykazywał zachowania niepożądane. Warto mieć jednak na uwadze, że niewłaściwe z naszej perspektywy poczynania pupila, w rzeczywistości są czymś jak najbardziej naturalnym. Co robi pies, który nie ma odpowiednich przekąsek do żucia? Oczywiście próbuje na własną łapę znaleźć coś atrakcyjnego do gryzienia. Wszystko jedno, czy będą to nasze buty, legowisko, czy nowa kanapa. Pamiętajmy –  nie wystarczy dostarczyć ulubieńcowi smaczne gryzaki, trzeba także zadbać o ich odpowiednią ilość. Przysmaków do żucia zawsze musi być pod dostatkiem.

Jakie cechy powinien mieć dobry gryzak dla psa?


Nie ulega wątpliwości, że dobry gryzak musi być przede wszystkim bezpieczny dla psa. Nie może zatem po rozgryzieniu rozpadać się na elementy, które mogłyby uszkodzić dziąsła lub przewód pokarmowy czworonoga.  Ponadto gryzak musi zapewniać odpowiedni opór zębom pupila. Oznacza to, że powinniśmy dopasować go do siły szczęk naszego podopiecznego. Niewielkie lub młode zwierzaki potrzebują na ogół mniejszych i bardziej miękkich przekąsek. Potężnym czworonogom warto zaś zaserwować coś, co niełatwo rozgryźć.

↓ NATURALNE GRYZAKI DLA PSA ↓Idealnie byłoby, gdyby gryzak stanowił dla naszego pupila nie tylko ciekawy przedmiot do żucia, ale także smakowity kąsek. Wiele czworonogów przepada za przekąskami z pysznym nadzieniem. Warto szukać przysmaków wartościowych dla zdrowia czworonoga. Pamiętajmy, by psiakowi oferować smakołyki bez konserwantów i sztucznych dodatków.  Dobrym wyborem będą np. gryzaki pełniące funkcję higieniczną, które doskonale oczyszczają zęby.

Rodzaje naturalnych gryzaków dla psów


Jednymi z najbardziej naturalnych, zdrowych, a przy tym lubianych przez większość czworonogów przekąsek do żucia są suszone smakołyki pochodzenia zwierzęcego. Wśród nich prym wiodą żwacze wołowe. Tego typu rarytasy zawierają nawet 70-80% białka, przy jednocześnie niewielkim udziale tłuszczu. Dodatkowo są źródłem przyjaznych bakterii, regulujących pracę przewodu pokarmowego psiaka. Co więcej, żwacze są lekkostrawne i bogate w witaminy z grupy B. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też szereg innych suszonych gryzaków, które są podobnie wartościowe jak żwacze. Psu możemy zafundować m.in. uszy, ogonki, płuca, serca, wątróbki. Oprócz suszonych przekąsek wołowych funkcję gryzaków mogą pełnić także przysmaki z drobiu, jagnięciny, wieprzowiny, królika, koniny czy dziczyzny.

Wśród  naturalnych gryzaków dla psa warto zwrócić szczególną uwagę na te występujące w formie kości. Tego typu przysmaki najczęściej wykonane są z prasowanej skóry wołowej. Dzięki temu są dosyć twarde, a co za tym idzie –  pupil musi spędzić trochę czasu, by je całkowicie rozgryźć. To świetne ćwiczenie dla psich szczęk, gwarantujące dokładne oczyszczenie zębów. Szczególnie kuszące dla większości czworonogów są gryzaki, które dodatkowo wypełnione zostały mięsnym nadzieniem. Pyszny farsz to swoista nagroda za wysiłek, jaki nasz pupil włożył w rozdrobnienie twardej przekąski.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger