czwartek, 11 maja 2017

Jak pies widzi kolory?


Każdy zwierzak trochę inaczej spostrzega świat. Decyduje o tym budowa oka, a zatem między innymi ilość takich fotoreceptorów, jak pręciki i czopki. Na temat psiego postrzegania rzeczywistości powstało wiele teorii, które dziś stają się coraz bardziej nieaktualne. Do tej pory sądzono bowiem, że psiaki postrzegają świat przede wszystkim w odcieniach czerni i bieli. To prawda, że kudłacze wiele kolorów odbierają jako gamę mniejszych lub większych szarości, nie jest jednak prawdą, że nie są zdolne do odróżniania kolorów. Ich gama barwna jest po prostu bardziej ograniczona.


Widzenie kolorów przez psa


W każdym oku, zarówno zwierzęcym, jak i ludzkim, znajdują się fotoreceptory. Są one ulokowane w siatkówce i wyróżniamy ich dwa rodzaje. Pierwsze, pręciki, odpowiadają za widzenie w ciemności. Jest to spektrum czarno-białe. Im więcej pręcików, tym lepiej dane oko widzi po zapadnięciu nocy. W przypadku ludzkiego oka nie jest tych fotoreceptorów zbyt wiele, natomiast u psiaków znajduje się ich więcej. Prosty z tego wniosek, że nasi czworonożni pupile widzą po ciemku o wiele lepiej, niż my. Ponadto, natura wyposażyła ich oko w mechanizm szybkiego dostrzegania ruchu. Są w tym o wiele sprawniejsze, niż ludzie. Dzięki takiemu widzeniu są w stanie wypatrzeć po zmroku skradającą się postać albo drapieżnika o wiele szybciej i skuteczniej, niż mógłby to uczynić człowiek. Drugi rodzaj fotoreceptorów obecnych w siatkówce oka to czopki. To właśnie one odpowiadają za widzenie kolorów. W ludzkim oku są trzy rodzaje czopków, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozróżniać bardzo dużą ilość kolorów. W psim oku znajdują się dwa rodzaje czopków, odpowiedzialnych za widzenie odcieni niebieskiego i żółtego. Z czerwonym niestety psiaki w ogóle sobie nie radzą. Dwa rodzaje czopków pozwalają jednak na zdecydowanie barwne postrzeganie świata, który w oczach naszych kochanych pupili wcale nie jest, jak dotychczas sądzono, wyłącznie czarno-biały. Skala szarości to tylko fragment ich widzenia. Psiaki doskonale poradzą sobie z kolorami żółtymi, niebieskimi i szarymi. Zwróćmy uwagę, że są to jedne z podstawowych kolorów występujących w naturze (poza zielonym), zatem psiaki zostały bardzo dobrze dostosowane do poruszania się w środowisku.

W czym psie oko jest lepsze od ludzkiego?


Budowa psiego oka pozwala na naprawdę duże możliwości, nieraz przewyższające zdolności naszych, ludzkich oczu. Widzenie kolorów to tylko fragment tego, co odbiera każde oko. Jak już napisano wyżej, pupile te bardzo dobrze radzą sobie po ciemku, dzięki większej ilości pręcików, niż ta, która znajduje się w oku człowieka. Do tego psiaki o wiele lepiej widzą głębię przestrzeni. Bez problemu także dostrzegają szczegóły przedmiotów i osób, również po zachodzie słońca. Mają dodatkowo bardzo dobre widzenie obwodowe, czyli peryferyjne. To znaczy, że patrząc na wprost, dostrzegają mnóstwo rzeczy także po bokach. To trochę jak w panoramicznym aparacie fotograficznym.

Widzenie kolorów, a wybór zabawki dla psa


Mając wiedzę o funkcjonowaniu i słabościach psiego spostrzegania, warto wybrać takie zabawki i narzędzia treningowe, które ulubieniec z łatwością wypatrzy i w trakcie lotu, i na ziemi. Kolor czerwony, fioletowy albo pomarańczowy to nie jest dobry pomysł. Nasz psiak spostrzega go jako mieszaninę szarości. Taki odcień trudno wypatrzeć w naturalnym środowisku, ale również w mieszkaniu albo na jakiejkolwiek innej powierzchni. W jakich kolorach warto zatem wybierać zabawki? W takich, które widzi nasz psiak: niebieskim i żółtym. W przypadku przedmiotu, który rzucamy w powietrze, lepszy okaże się kolor żółty, bo nie zleje się z barwą nieba. Do szukania na ziemi i trawie sprawdzi się doskonale niebieski. Psiaki rozróżniają jasno i ciemnoniebieski, tak samo jak jasno i ciemnożółty, więc tutaj możemy wybierać, co tylko zechcemy. W przypadku zabawek do wody lepszy oczywiście okaże się odcień żółty w przeróżnych wariantach. Posługując się kluczem kolorystycznym, możemy również wybrać smycz i obrożę (jeśli pupil przynosi je nam przed spacerem, będzie mu o wiele wygodniej, gdy wybierzemy rzucającą mu się w oczy barwę), a nawet smakołyki i gryzaki. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale z pewnością możliwość dokładnego zobaczenia produktu ułatwi zwierzakowi życie.

↓ ZABAWKI DLA PSA W WIDOCZNYCH KOLORACH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalne Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger