środa, 8 marca 2017

Kaganiec materiałowy dla psa


Każdy psiak potrzebuje kagańca. Jednak kaganiec materiałowy to specyficzne akcesorium, którego nie można i nie wolno używać na co dzień. Produkt ten nazywany jest często również kagańcem weterynaryjnym, co dobrze pokazuje, w jakiej sytuacji najlepiej się sprawdza. Pamiętajmy jednak, że nawet produkt, teoretycznie potrzebny jest tylko od czasu do czasu, musi być odpowiednio dopasowany. W przeciwnym wypadku sytuacje, kiedy musimy już go użyć, będą się naszemu psiakowi podwójnie źle kojarzyły.


Kiedy potrzebny jest materiałowy kaganiec dla psa?


Materiałowy kaganiec bardzo ściśle przylega do psiej kufy. Efekt jest taki, że uniemożliwia pupilowi picie, jedzenie, ale także dyszenie. Na dłuższą metę kudłacz absolutnie nie może go nosić! Psiaki mają bardzo słabą termoregulację i poprzez ziajanie schładzają się. Jeśli nie będą mogły tego robić przez dłuższy czas, pojawią się problemy ze zdrowiem. Przede wszystkim czworonogom grozi przegrzanie. Dlatego kaganiec materiałowy zakładamy tylko w określonych sytuacjach, kiedy najważniejszą sprawą jest to, aby ulubieniec nie mógł rozewrzeć szczęk, a zatem nie był w stanie nikogo ugryźć. Po pierwsze i najważniejsze, kaganiec tego typu zakłada się oczywiście u weterynarza. To sytuacja wyjątkowo stresująca dla zwierzaka. Dodatkowo futrzaki w poczekalni „nakręcają się” wzajemnie swoim strachem, co tylko powoduje nasilenie nerwowych zachowań. W samym gabinecie taki produkt też jest niezwykle przydatny. Chroni przed ugryzieniem, nie tylko weterynarza, ale również właściciela. Zdenerwowany, ale też odczuwający ból lub dyskomfort psiak może ugryźć. Kaganiec chroni zatem wszystkich, którzy uczestniczą przy zabiegu. Niektóre zwierzaki reagują bardzo nerwowo nawet przy zwykłym przeglądzie. Nie lubią na przykład, kiedy ktoś dotyka ich łap, ogona albo bardziej intymnych miejsc. Wyższy poziom stresu niż normalnie powoduje, że kudłacz może przejawiać zachowania, których byśmy się po nim nie spodziewali. Po drugie, kaganiec materiałowy jest niezłym pomysłem, kiedy sami dokonujemy zabiegów pielęgnujących w domu i psiak zdecydowanie negatywnie na nie reaguje. Chodzi o obcinanie pazurów, zakraplanie lekarstw do oczu i uszu. Czasem nawet podczas mycia albo czesania taki kaganiec może nam się przydać. Po trzecie, takie akcesorium wolno założyć psiakowi podczas podróży, ale musi to być krótka przejażdżka tramwajem lub autobusem, a nie parogodzinna podróż. Po czwarte, kaganiec materiałowy przyda nam się, kiedy przyprowadzamy do domu nowego zwierzaka i chcemy zapoznać ze sobą czworonogi. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji, podczas których nasi pupile spróbują zrobić sobie coś nieprzyjemnego.

Kaganiec materiałowy dla psa – jak go dobrać?


Kaganiec materiałowy dobieramy tak samo jak każdy inny. Musi mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar. W tym wypadku cała konstrukcja powinna ściśle przylegać do kufy, aby produkt dobrze spełniał swoją rolę. Oczywiście nie wolno kupować zbyt ciasnego kagańca, bo zacznie uwierać, uciskać i dusić. Zawsze sprawdzajmy rozmiarówkę, a najlepiej wymierzmy też kufę psiaka, aby mieć odpowiednie wymiary. Druga ważna sprawa to miękkość i komfort. Kagańce zazwyczaj są nylonowe lub ortalionowe. To sprawia, że są też lekkie, przyjemne i prawie nigdy nie obcierają. Sprawdźmy tylko, czy produkt ma miękkie wyłożenie i czy szwy nie występują w newralgicznych miejscach (to one najczęściej uwierają). Na rynku są dostępne modele z siateczką wentylacją, która zapewnia lepszy przewiew. Dodatkowym plusem tych akcesoriów jest fakt, że występują w ogromnej gamie kolorystycznej, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Kagańce te łatwo też uprać i wysuszyć. Uważajmy tylko w lecie, szczególnie kiedy jest naprawdę gorąco, bo potrafią odparzać.

↓ KAGANIEC MATERIAŁOWY DLA PSA ↓Kaganiec materiałowy – trening antystresowy z psem


Problem z kagańcem materiałowym jest taki, że zakładamy go prawie zawsze w sytuacjach mniej lub bardziej nieprzyjemnych dla psiaka. Zwierzak z pewnością szybko zauważy zależność i będzie się bardzo bronił przed założeniem akcesorium. Co zatem robić? Należy „odczarować” taki kaganiec. Nie zakładajmy go tylko przy nieprzyjemnych okazjach i nie róbmy z tego jakiegoś okropnego rytuału. Warto założyć go psiakowi czasami tak po prostu albo wręcz przed jakimś bardzo sympatycznym wydarzeniem. Dobrym pomysłem jest również trening zakładania materiałowego kagańca zanim będzie naprawdę potrzebny (czyli od małego). To sprawi, że psiak nie połączy kagańca już na starcie z czymś negatywnym. Zawsze przytulajmy też zwierzaka, czule do niego przemawiajmy, a jeśli naprawdę mocno nie radzi sobie ze stresem, zabierzmy go do zoopsychologa. Kaganiec to tylko akcesorium i nie powinien się kudłaczowi negatywnie kojarzyć.

↓ KAGANIEC MATERIAŁOWY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger