poniedziałek, 27 marca 2017

Obroża dla dużego psa


Każdy psiak potrzebuje trochę innej obroży, ponieważ musi być ona dopasowana do jego rozmiarów, rasy, budowy anatomicznej, wieku czy trybu życia. Duże psiaki potrzebują rzecz jasna bardziej masywnych i wytrzymałych akcesoriów, ale wybór właściciel nadal ma dosyć szeroki. Pamiętajmy, że odpowiednio dopasowana zapewni pupilowi bezpieczeństwo i komfort podczas spaceru. Nie zapomnijmy też o doczepieniu adresówki. Dobra obroża dla psa to również taka, która świetnie „zgrywa się” ze smyczą. Oczywiście w zależności od aktywności na spacerze, należy wybrać inny model i obroży, i smyczy.


Obroża dobra dla dużego psa


Duże psiaki są zazwyczaj dosyć masywne i mają sporo siły. Warto zainwestować w obrożę wysokiej jakości, która nie rozpadnie się na kawałki, nie spruje i nie pęknie przy solidniejszym szarpnięciu. Psiak może się zachować nerwowo na spacerze z wielu powodów: przestraszy się, nadmiernie czymś zainteresuje, inny czworonóg go zaatakuje… Opcji jest wiele. Skutek zawsze ten sam: psiak szarpie. Dobra obroża nie tylko nie pęka, ale też nie dusi w sposób zagrażający zdrowiu pupila. Dobrymi materiałami są skóra albo nylon. Oba wytrzymałe i do tego wygodne, a ponadto odporne (przynajmniej częściowo) na brud i szybkoschnące. Musimy jednak zawsze sprawdzić rozmieszczenie szwów, bo to one najczęściej uwierają. Poza tym im więcej łączeń, tym mniej wytrzymały jest produkt. Sprawą podstawową jest też oczywiście rozmiar. Zbyt ciasna obroża dusi, uciska, może nawet uszkodzić kręgosłup szyjny. Za duża spadnie przy pierwszej okazji, a złudzeń mieć nie powinniśmy – psiak pomoże obroży, aby udało się ją zgubić jak najszybciej. Duże psiaki potrzebują zazwyczaj rozmiarów L lub XL. Na każdym produkcie jest rozmiarówka, ale warto zmierzyć też samodzielnie pupila, aby mieć pewność, że obwód będzie dobry. Kupujmy zawsze regulowane obroże, raczej elastyczne. Lepiej, aby były one szersze, bo wąski pasek wbije się w szyję albo nie zsunie na odpowiednie miejsce i poprzez uciskanie krtani wywoła kaszel. Kolejna ważna sprawa to oczywiście charakter naszego ulubieńca. Dla kudłaczy bardzo energicznych i pełnych życia, szalejących na spacerach przyda się obroża najbardziej wytrzymała z możliwych. Do grzecznych spacerów przy nodze możemy kupić delikatniejszą. Do treningu może przydać nam się nawet kolczatka, ale musimy umieć się z nią obchodzić.

↓ ADRESÓWKA DLA PSA ↓


 

Dławiki i kolczatki – czy to dobre obroże dla dużych psów?


Powszechnie uważa się, że tego typu obroże są doskonałe do poskramiania zarówno agresywnych, jak i mało wychowanych psiaków, mających problemy z dyscypliną. Nic bardziej mylnego. Oba modele w rękach amatora mogą zrobić pupilowi dużą krzywdę. Dławik, jak sama nazwa wskazuje, zaciska się do oporu. Duszenie kudłacza to żadna metoda wychowawcza. Poza tym wiele czworonogów wcale nie zareaguje na podduszanie grzecznym zachowaniem. Wręcz przeciwnie – zwierzak może wpaść w panikę i szarpać jeszcze mocniej. To gotowa tragedia. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet naderwania kręgosłupa szyjnego. Kolczatka jest tylko odrobinę bezpieczniejsza. Wszystko zależy oczywiście od kolców. Jeśli są ostre, a nie zaokrąglone na końcach (powinny koniecznie być!), zaczną wbijać się w skórę i mogą powodować nawet rany. Wersja  zgodna ze standardami tylko kłuje, ale i tak absolutnie nie wolno używać jej tak po prostu i na codziennych spacerach. Kolczatki sprawdzają się podczas treningów i tresury, nigdy jako standardowy produkt spacerowy. Właściciel musi mieć ponadto pojęcie, jak dokładnie obchodzić się z taką obrożą, żeby nie zrobić zwierzakowi krzywdy. Duże psiaki nie są bardziej odporne na ból albo uszkodzenia mechaniczne! Jeśli mamy źle wychowanego zwierzaka, zacznijmy od wyboru bardziej dyscyplinującej smyczy, a nie obroży. Czasami niezbędna jest też odpowiednia tresura. Są przypadki, że bez zoopsychologa właściciel nie da rady.

Obroża dla dużego psa – kwestie estetyczne


Oczywiście kolor i wzór możemy wybrać według własnych upodobań. Stonowane kolory są uniwersalne i ponadczasowe, do tego pasują do wszystkiego. Te bardziej jaskrawe lepiej z kolei widać. Możemy dobrać obrożę do koloru smyczy, adresówki albo… koloru oczu psiaka! Jeśli chcemy być oryginalni, możemy nawet zaprojektować własny model – niektórzy producenci obroży dają taką możliwość. Nie kupujmy natomiast zbyt dużych breloczków, świecidełek i innych gadżetów przyczepianych do obroży, bo są niewygodne i zaczepiają się o futro. Adresówka w zupełności wystarczy.

↓ OBROŻE DLA DUŻYCH PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger