czwartek, 11 września 2014

Test Campbella

Test Campbella
Test Campbella ma za zadanie sprawdzić zachowanie siedmiotygodniowego szczeniaka. Składa się z pięciu prób, które przeprowadza się  w pustym pokoju – ma być jak najmniej bodźców zewnętrznych. Należy również unikać mówienia do pupila.

Ocena zainteresowania socjalnego


Sprawdzenie zainteresowania socjalnego polega na pozostawieniu szczeniaka w pustym pokoju, na podłodze. Następnie oddalamy się, kucamy i klaszczemy – staramy się przywołać psa do siebie.

Skala ocen:

1- idzie od razu, nie zbacza z drogi, cieszy się, skacze, podgryza – dd
2- idzie od razu, nie zbacza z drogi, daję łapę – d
3- idzie, nie zbacza z drogi, ogon ma podkulony – s
4- idzie niepewnie, ogon ma pokulony – ss
5- nie idzie – i

Ocena zdolności posłuszeństwa


Sprawdzanie zdolności posłuszeństwa polega na stopniowym oddalaniu się od szczeniaka. Zadaniem psa jest podążanie za człowiekiem. Jeśli tego nie robi, może oznaczać to, że pies jest zbyt niezależny i nieposłuszny.

Skala ocen:

1- podąża za człowiekiem, idzie przy nodze, podgryza – dd
2- idzie wprost na nogę – d
3- podąża za człowiekiem, ogon ma jednak podkulony – s
4- idzie niepewnie, waha się – ss
5- idzie w inną stronę, nie podąża za człowiekiem – i

Ocena reakcji na dominację przez przymus


Sprawdzenie reakcji na dominację przez przymus polega na położeniu szczenięcia plecami na podłogę i przytrzymania przez 30 sekund. Następnie obserwujemy reakcje psa.

Skala ocen:

1- broni się gwałtownie, gryzie – dd
2- broni się gwałtownie, ale nie gryzie – d
3- broni się gwałtownie, lecz po chwili się uspokaja – s
4- nie broni się, liże dłonie, nie czuje zagrożenia– ss

Ocena reakcji dominacji socjalnej


Sprawdzanie reakcji dominacji socjalnej polega na tym, że głaszczemy leżącego szczeniaka wzdłuż kręgosłupa, czyli od głowy po nasadę ogona. Następnie obserwujemy reakcję.

Skala ocen:

1- skacze, gryzie, warczy – dd
2- skacze, daje łapę – d
3- zwija się, liże ręce – s
4- przewraca się na plecy, liże ręce – ss
5- odchodzi – i

Ocena reakcji na dominację przez podniesienie


Sprawdzanie reakcji na dominację przez podniesienie polega na uniesieniu szczeniaka na 30 sekund, umieszczając splecione dłonie pod jego mostkiem (łapki mają zwisać). Następnie obserwujemy reakcję.

Skala ocen:

1- broni się gwałtownie, gryzie, warczy – dd
2- broni się  – d
3- broni się, ale szybko się uspokaja i liże ręce – s
4- nie broni się, liże ręce – ss

Odczytanie wyniku Testu Campbella


Grupa I – dwa lub więcej ”dd” lub przewaga ”d”

Szczeniak, który uzyska taki wynik, nie rokuje najlepiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrośnie z niego agresywny i dominujący osobnik. Nie nadaje się do życia z dziećmi i osobami słabymi. Wymagają szkolenia i opieki osoby z silnym charakterem, konsekwentnej, która utrzyma go w ryzach.

Grupa II – trzy lub więcej ”d”

Taki wynik oznacza, że szczeniak ma skłonności do dominacji, nie jest jednak spisany na straty. Odpowiednie szkolenie i konkretny właściciel sprawią, że pupil stanie się posłuszny. Nie jest to jednak osobnik nadający się do zabawy z dziećmi.

Grupa III – trzy lub więcej ”s”

Szczeniak z takim wynikiem jest zrównoważony i zdolny do podporządkowania się. Nie jest agresywny. Jego szkolenie będzie przebiegało sprawnie. Nadaje się dla rodzin z dziećmi i osobami starszymi.

Grupa IV – dwa lub więcej ”ss”

Taki wynik oznacza, że szczeniak jest posłuszny i uległy. Nie przejawia agresji, chyba, że będzie narażony na stres. Jego szkolenie musi opierać się na pochwałach i łagodniejszym traktowaniu. Nadaje się do zabawy z dziećmi i osobami starszymi.

Grupa V – dwa ”ss” oraz ”i”

Szczeniak z takim wynikiem może przejawiać agresję spowodowaną strachem. Jego reakcje mogą być nieprzewidywalne – np. gryzienie podczas karcenia. Nie powinien przebywać z dziećmi. Wymaga opiekuńczego właściciela, który będzie go chwalił i przytulał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger