niedziela, 28 września 2014

Gdy pies opłakuje przyjaciela

Gdy pies opłakuje przyjaciela
Pies, tak samo jak człowiek, ma uczucia. Cieszy się, płacze, tęskni. Przeżywa różne sytuacje tak samo jak my. Właśnie dlatego, po stracie przyjaciela, przez długi okres czasu nie może się z tym pogodzić i opłakuje swojego kompana, psa lub człowieka.

W internecie roi się od historii i filmików ukazujących to, jak stratę przyjaciela przeżywa czworonóg. Wiele z nich łapie za serce i skłania do refleksji. Jednym z najpopularniejszych filmików o psie opłakującym człowieka, jest ten ukazujący płaczącego czworonoga rasy Husky. Po obejrzeniu go miałam łzy w oczach i przez dłuższy czas nie mogłam o nim zapomnieć. 

Jak pomóc cierpiącemu psu


Każdy z członków rodziny, pies czy człowiek, należy do codziennych rytuałów. Dzięki nim pies czuje się bezpiecznie i szczęśliwie. Gdy jednak ktoś z członków rodziny umiera, świat pupila zawala się. Nagle codzienność zmienia się i to powoduje chaos. Piesek stara się przywrócić równowagę i np. uparcie czeka na brakującego przyjaciela, odwiedza miejsca, w których bywał za zmarłym. Nie jest w stanie pogodzić się ze stratą. W takiej sytuacji musimy pomóc czworonogowi:

  1. Opuśćcie na kilka dni dom – jeśli macie taką możliwość, wyjedźcie z psem. Dajcie mu odpocząć od miejsca, które kojarzy mu się ze stratą ukochanej osoby lub zwierzęcia.
  2. Zmieńcie rytuały – sprawcie, by pies nie wyczekiwał pod drzwiami, nie spał w określonym miejscu itp. Postarajcie się zmienić mu tryb dnia. Dzięki temu mniej odczuje stratę.
  3. Wymieńcie psu legowiska i zabawki – w nich może znajdować się zapach zmarłego członka rodziny.
  4. Absorbujcie psu czas – jeśli będziecie spędzać z czworonogiem dużo czasu, będziecie zapewniać mu aktywność fizyczną i zabawę, szybciej pogodzi się z tragedią.

Dajcie psu czas


Czas leczy rany. Każdy, pies również, musi odcierpieć swoje. Nie pospieszajcie go. Nie denerwujcie się. Dajcie mu tyle dni lub tygodni, ile będzie potrzebował. Po pewnym czasie pustka w sercu się zapełni i będziecie mogli wrócić do normalnego życia.

Kiedy znaleźć następcę


W przypadku, gdy piesek straci czworonożnego przyjaciela, po pewnym czasie możemy przygarnąć nowego pupila. Kiedy to zrobić?

Ważne jest, by nie zrobić tego za szybko. Dajcie psu odcierpieć swoje. Kiedy zobaczycie, że pupil pogodził się ze stratą, możecie rozpocząć poszukiwania. Najlepiej zabrać psa do schroniska lub hodowli, z której chcemy wziąć nowego członka rodziny. Sprawdźcie, jak pupil zareaguje na danego osobnika. Niech sam wybierze nowego kolegę. Wtedy łatwiej będzie mu przyzwyczaić się do jego obecności w domu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger