czwartek, 18 września 2014

Głupawka u psa

Głupawka u psa
Psy są jak dzieci – w trakcie dorastania w ich organizmie buzują hormony. Okres ten często obfituje w różnego typu głupie zachowania. Jak poradzić sobie z pupilem, który ma głupawkę?

Jak radzić sobie z głupawką u psa


  1. Zapewnij pupilowi dużo ruchu – dzięki wysiłkowi fizycznemu pies spali kumulującą się w nim energię. 
  2. Odizoluj od źródła głupawki – częstą przyczyną głupawki u psa jest nadmierna ekscytacja zabawą z dziećmi. Warto wtedy zamknąć pupila w oddzielnym pomieszczeniu lub kazać dziecku wyjść na chwilę.
  3. Ucz pożądanych zachowań i je nagradzaj – w trakcie szkolenia czworonoga, warto wykorzystać pozytywne metody tresury. Za wszelkie dobre zachowania należy nagradzać psa, by wiedział, że są one przez nas akceptowane i doceniane.
  4. Ignoruj jego złe zachowanie – z czworonogami jest jak z dziećmi. Jeśli będziemy reagować na ich złe zachowanie sprawimy, że jeszcze bardziej się nakręcą. Należy więc odwrócić wzrok i pójść w inną stronę.
  5. Często przeplataj szkolenie ciekawym zajęciem – szczeniaki nie lubią monotonii. Samo szkolenie może szybko się znudzić i doprowadzić do głupawki. Warto więc co jakiś czas przerwać tresurę i zająć się czymś innym, np. szukaniem zabawek pochowanych w ogrodzie.
  6. Zabawa zamiast kary - dojrzewanie szczeniaczka to okres rozchwianych emocji oraz próby zachowań. Psiaki zaczynają kraść ze stołu, podgryzać meble, uciekać na spacerach, sprawdzać jak daleko mogą się posunąć w swoich złych zachowaniach, szczekać na ludzi, z którym do tej pory się dogadywał. Takie wahania nastrojów mogą doprowadzić właściciela do pasji. Powinniśmy więc trzymać emocje na wodzy. Jeśli więc pies zachowuje się źle, warto zrobić kilka minut przerwy i wymyślić jakąś absorbującą zabawę. Kiedy psiak ochłonie, można wrócić do tresury.
  7. Trenuj z użyciem klikera -  wydajemy naszemu milusińskiemu komendę, on ją wykonuje, my natychmiast klikamy, żeby pies wiedział, za co go chwalimy i dajemy mu jakąś nagrodę, coś co lubi, jakiś jego przysmak. Gdy psiak nie wykonuje polecenia, nie krzyczymy na niego, nie stosujemy żadnej przemocy, po prostu ignorujemy zachowanie i próbujemy za jakąś chwilę, po raz kolejny wydać psu polecenie.
  8. Pozwól dziecku szkolić pupila – szczeniaki często głupieją w obecności dzieci. Warto więc wzmocnić pozycję dziecka – pozwólcie mu karmić czworonoga, zabawić się w polowanie, trzymać smycz na spacerze, czesać itp.
  9. Pozwól psu odetchnąć – czasami warto pozwolić pupilowi ochłonąć na osobności. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger