niedziela, 21 września 2014

Mity i magia w psiej historii

Mity i magia w psiej historii
Psy są częścią naszego życia. Kochamy je, pielęgnujemy, karmimy i traktujemy jak członków rodziny. Jednak nie zawsze czworonogi stanowiły wspaniałych towarzyszy życia człowieka. Były wykorzystywane do różnych obrzędów, ponieważ wierzono w ich magiczną moc.

Chiny


Zabijanie psów w Chinach, w celu zdobycia mięsa, praktykowane jest do dziś. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego te piękne stworzenia traciły i tracą życie:

 1. Wybrane kawałki ciała psa wykładano przed dom, by odstraszały złe duchy.
 2. Chińskie kobiety kupowały sobie Mastifa Tybetańskiego, a następnie go zabijały. Wierzyły bowiem, że ich wierne i oddane dusze będą czuwały nad ich mężami i nie pozwoli im to na dopuszczenie się zdrady oraz ucieczkę z domu.
 3. Owijano głowę psa papierem i wierzono, że jego niezwykła moc przenika w ten przedmiot i zapisują się na nim magiczne zaklęcia. Następnie papier ten palono, a popiół dosypywano do herbaty ukochanego lub wcierało się w jego skórę – wierzono, że sprawi to, iż mężczyzna lub kobieta zakocha się w tym, kto go zaczaruje. 

Wiedźmy 


Nie tylko koty były atrybutem wiedźm. W wielu pismach można znaleźć wzmiankę o tym, że wiedźmy posiadały psy. Podobno, gdy zawierały one pakt z diabłem, dostawały od niego szczeniaka, który miał je chronić. Pozwalały one ssać czworonogom swoją krew, by rosły szybciej i miały większą siłę.        

Mity i wierzenia


W wielu krajach na świecie uważano, że z psów można uzyskać ważne środki lecznicze:

 1. Podobno trzy dawki „sproszkowanego psa” leczyły ból brzucha u dzieci. 
 2. Woreczek ze szczątkami psa daje szczęście wszystkim domownikom i pozwala kobietom mieć łatwy i lekki poród. 
 3. Talizman z psa zabezpieczał dzieci przed duchem gorączki oraz krążącymi wokół łóżeczka demonami - w ciągu dnia pudełeczko umieszczano blisko dziecka, a nocą nad jego posłaniem. 
 4. W VIII wieku w Chinach wyrywano psu kilka włosów z szyi psa i wkładano do czerwonego woreczka. Wierzono, że taki talizman sprawia, że dziecko przestanie płakać.
 5. By pozbyć się choroby, ucinano psu kawałek ogona. Następnie wykopywano go z domu – im dalej od niego wylądował, tym dalej uciekła choroba.
 6. Hebrajczycy wierzyli, że nie powinno się stawiać domów w miejscu, z którego dochodzi psie szczekanie.
 7. W niektórych krajach rozlewano krew psa, by sprawić, że małżeństwo będzie długie i udane.
 8. Niektórzy wierzyli, że jeśli w drodze na swój ślub usłyszą szczekanie psa, należy odwołać ceremonię, bo jest to zły zwiastun.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger