wtorek, 16 września 2014

Gronkowiec u psa

Gronkowiec u psa
Gronkowce są bakteriami, które zaliczamy do grupy Gram-dodatnich. Charakteryzują się one tym, że żyją w skupiskach. 

Objawy gronkowca u psa


  • włochate grudki na skórze, które następnie zamieniają się w krostki,
  • strupy,
  • blizny,
  • gołe placki na skórze.

Gronkowcowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Jest wynikiem zapalenia mieszków włosowych. Zmiany skórne występują najczęściej na przednich i tylnych kończynach, brzuchu udach oraz napletku.

Typy bakterii 


Gronkowiec dzielimy na dwa typy bakterii:

  • Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty – jest on chorobotwórczy,
  • Staphylococcus albus - gronkowiec biały - warunkowo chorobotwórczy, który w normalnym stanie fizjologicznym nie wywołuje żadnych objawów choroby, ale przy różnych zaburzeniach (spadek odporności) może wywołać chorobę bakteryjną skóry.

Gronkowiec skórny u psa


Gronkowce często jest przyczyną różnych chorób skórnych. Pojawiają się wtedy zakażenia, pęcherze, krostki, ropne guzki (czyraki) lub jęczmienie. Takie zmiany są bolesne, swędzą i sprawiają, że pupil cały czas interesuje się, zmienionymi chorobowo, miejscami. 

Do najczęstszych chorób skóry, które wywoływane są przez gronkowca, zaliczamy: zapalenie mieszków włosowych, figówkę gronkowcową, czyli zapalenie mieszków włosowych na twarzy lub głowie, czyraki oraz ropnie mnogie.

Leczenie gronkowca u psa


Do odpowiedniego rozpoznania gronkowca u psa niezbędne jest wykonanie wymazu z miejsc, które zostały zmienione chorobowo. Należy zrobić również posiew bakteriologiczny oraz antybiogram. Po wykonaniu tych wszystkich badań można przejść do postawienia trafnej i dokładnej diagnozy. 

Leczenie gronkowca najczęściej polega na podawaniu odpowiednio dobranego antybiotyku przez parę tygodni. Najlepszą terapią jest „skojarzenie” dwóch form leczenia – ogólnego, czyli zastrzyków, tabletek oraz miejscowego, czyli maści, kremy antybiotykowe i aerozole.

Weterynarze często polecają wykonanie autoszczepionki – po zakończeniu terapii antybiotykowej podajemy psu serię zastrzyków (ok. 10). Tylko tak przeprowadzona kuracja daje pewność całkowitego wyleczenia. Niestety, nie sprawia on jednak, że choroba nie powróci. Gronkowiec ma bowiem skłonność do nawrotów – bardzo często następuje w bardzo krótkim czasie po zakończeniu kuracji. Właśnie dlatego nie powinno podawać się psu bardzo silnych antybiotyków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger