wtorek, 25 marca 2014

Wpływ karmy na agresję u psa

Wpływ-karmy-na-agresję-u-psa
Dzisiaj dowiecie się tego, czy pożywienie psa może mieć wpływ na jego zachowanie. Opowiem Wam również o tym, jaką dietę należy zastosować, by zmniejszyć agresję u czworonoga.

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że to, co je nasz pies ma wpływ na jego zachowanie. Dotyczy to głównie narastającej agresji u pupila. Istnieją bowiem związki chemiczne, które mogą być przyczyną wahania nastrojów. 

Jak się okazuje, zaburzenia zachowań psów mogą wynikać z obecności tryptofanu i tyrozyny (organiczne związki chemiczne wchodzące w skład białek) w diecie czworonoga. Tryptofan jest aminokwasem, który przyczynia się do produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Tyrozyna ma działanie anty-tryptofanowe. Wszystkie aminokwasy współzawodniczą ze sobą w próbach przedostania się do mózgu. 

Białka są źródłem dużej ilości tryptofanu. Zawierają one też tyrozynę. Węglowodany również są pełne w tryptofan, ale mają lepszy współczynnik tyrozyny do tryptofanu. Najlepiej więc zmienić dietę na taką, która zawiera dużo tryptofanu a mało tyrozyny. 

Jakiej diety należy użyć, żeby zmniejszyć agresję u psa


  1. Najlepiej podawać psu następujące produkty: ryż, ziemniaki, płatki owsiane, jęczmień (jako źródło węglowodanów; zamiast kukurydzy). Należy zacząć od tego, by stara dieta stanowiła 90% obowiązującego pożywienia. Pozostałe 10% ma stanowić nowe jedzenie, które obniży poziom agresji u pupila. Potem możemy stopniowo zwiększać o 10% udział nowej diety, aż będzie ona stanowiła całość spożywanego jedzenia. (Dobrym zamiennikiem posiłku węglowodanowego może być tofu lub węglowodany zmieszane z karmą.)
  2. Należy zminimalizować ilość karmy, aby pies miał w żołądku miejsce na mały posiłek czysto węglowodanowy.
  3. Po dwóch godzinach po podaniu czworonogowi zwykłej karmy, należy dać psu mały, gotowany posiłek. Ma on być czysto węglowodanowy. Najlepiej najpierw sprawdzić, które produkty są akceptowane przez pupila. Dobrze jest spróbować następujących produktów: ziemniaków, słodkich ziemniaków, brązowego ryżu, jęczmienia, groszku, marchewki oraz papryki. Trzeba pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi czworonoga witaminę B.
  4. Należy kontynuować dietę przez kilka tygodni, do momentu aż zachowanie psa ulegnie zmianie. Oczywiście, zmniejszenie się agresji u pupila nie będzie wynikiem samej z diety, ale również tego, czy zmieniliśmy nawyki behawioralne czworonoga.
  5. Jeśli pupil nie będzie chciał spożywać posiłku węglowodanowego, można podać mu tofu lub węglowodany wymieszane z suchą karmą. 
Jeśli boimy się, że w trakcie nowej diety organizm naszego psa straci wiele minerałów i witamin, możemy udać się do weterynarza, by zrobił czworonogowi badania krwi. Ustali on, czy pupil powinien brać jakieś suplementy diety, by uzupełnić ewentualne braki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger