czwartek, 6 marca 2014

Szelki czy obroża - co jest lepsze dla Twojego psa

Szelki czy obroża - co jest lepsze dla Twojego psa
No właśnie, obroża, czy może jednak szelki? Co jest bardziej odpowiednie i bardziej komfortowe dla Waszego pupila? Jeśli cały czas zastanawiacie sie nad wyborem, zapraszam do przeczytania tego wpisu :)

Wybór pomiędzy szelkami a obrożą dla psa


Często właściciele małych psiaków decydują się na szelki, ponieważ maluchy są z reguły bardzo energiczne i właściciele boją się, że mając obrożę, ich spryciarz bez większego trudu uwolni się i poleci gdzieś przed siebie, szukając przygód. Właściciele dużych czworonogów natomiast przeważnie wybierają obroże, z tego względu, że nad dosrosłym dużym psem często trudniej jest zapanować, a obroża pozwala np. na skuteczne odciągnięcie psa od drugiego osobnika albo od rzeczy, którą nie powinien się interesować.


Co jest bardziej bezpieczne dla psa: szelki, czy obroża


Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Specjaliści twierdzą, że, zarówno odpowiednio dobrane szelki, jak i obroża są bezpiecznym wyborem dla pupila. Najważniejsze jest to, by kupując którekolwiek z nich uwzględniać gabaryty i temperament psa. Pamiętajmy też, że chcąc kupić np. szelki, musimy zwrócić uwagę na ich jakość, a także na szerokość i rozmieszczenie pasków. Zasada jest taka, że im większy psiak, tym szersze powinny być paski - paski o szerokości 4, czy 5 cm to w przypadku dużego psa bardzo dobry wybór. Jeśli natomiast mamy malucha, paski muszą być cieńsze, nie powinny mieć także żadnych dodatkowych ozdób, ponieważ mogą wówczas utrudniać czworonogowi chodzenie i powodować otarcia. 


Zalety i wady szelek dla psa


Zalety:

 • pies czuje się komfortowo, nic go nie uciska, często staje się bardziej spokojny i mniej agresywny niż, wtedy, gdy nosił obrożę,
 • pies nie jest narażony na otarcia szyi, często występujące podczas używania obroży,
 • szelki nie pozwalają na łatwe oswobodzenie się psa z ich objęć.
Wady:
 • w przypadku szczeniąt ras małych, delikatnych, szelki mogą powodować urazy kręgosłupa,
 • trudno jest zapanować nad niewyszkolonym, szarpiącym psem, jeśli ma on na sobie szelki.

Zalety i wady obroży dla psa


Zalety:
 • łatwiej jest zapanować nad psem, kiedy ten wariuje, staje się agresywny.
Wady:
 • brak wyczucia, zbyt mocne ciągnięcie może doprowadzić do podduszeń, czy uszkodzeń krtani,
 • psiaki skłonne do ucieczek częściej lepiej radzą sobie ze zsunięciem obroży niż z wyswobodzeniem się z szelek,
 • psy nie czują się tak komfortowo, jak w szelkach, często dochodzi do otarć szyi,
 • ciągnięcie za obrożę czesto wzmaga agresję i przyczynia się do jeszcze bardziej agresywnego zachowania, ponieważ pies czuje się źle i niekomfortowo, odczuwa ucisk i podduszanie.

Jak widzimy, nie ma rozwiązania idealnego. Zawsze znajdziemy jakieś wady i zalety, trzeba po prostu zastanowić się, jaki wybór będzie lepszy w przypadku naszego pupila. Weźmy pod uwagę to, czy nasz psiak jest szalony, czy raczej opanowany, czy jest już wyszkolony i posłuszny, czy raczej robi to, co chce i kiedy chce, nie zważając na to, co do niego mówimy. Ważne jest także, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co psiak będzie robił, mając na sobie szelki lub obrożę, w jakim celu je kupujemy. Jeśli np. myślimy o jeździe na rowerze z pupilem, biegnącym przy boku, jedynym dobrym wyborem będą szelki. 

1 komentarz:

 1. Jadąc na rowerze, jak pies mnie szarpnie z jakiejś przyczyny, to sugerujesz, że ja się mogę przewrócić i połamać, bo ważne jest że pies ma szelki i nie odczuje nieprzyjemności z tego zdarzenia. No to psim rozumkiem... skoro mogę ciągnąć i nie jest to dla mnie nieprzyjemne to dawaj...
  Szelki są dobre!... ale ostatnio są mocno nadużywane, na dodatek nie widziałam żeby dobrze dopasowana obroża obtarła jakiegoś psa :) ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam NJ

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger