niedziela, 16 marca 2014

Jakich składników nie powinna zawierać dobra karma dla psa

Jakich składników nie powinna zawierać dobra karma dla psa
Dokonując wyboru karmy dla naszego psa, czytamy składy przeróżnych produktów i zastanawiamy się, czy to, co zawiera dana karma będzie na pewno dobre dla naszego pupila. Jakich więc produktów w karmach należy unikać? Na co zwracać szczególną uwagę? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Dobra karma dla psa


Wiemy, że dla psa podstawowym składnikiem diety powinno być mięso. Duża ilość mięsa to dużo białka zwierzęcego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego pupila, dla jego idealnej kondycji i zdrowia. Tak więc w głównej mierze wysokiej jakości mięso, dodatek warzyw, owoców, witaminy, minerały i różne dodatkowe substancje, jak chondroityna, glukozamina, czy L-karnityna - tak z grubsza powinien wyglądać skład karmy idealnej, a czego powinniśmy się wystrzegać w karmach dla psów?

Czego unikać, wybierając karmę dla psa


  1. Mięsne odpady pochodzenia zwierzęcego - nigdy nie wiemy, co dokładnie kryje się pod tym tajemniczym pojęciem. Oczywiście, są pewne odpady pochodzenia zwierzęcego, które zawierają dużo białka i są bardzo wartościowe, jednak są i takie, które mają bardzo niską wartość odżywczą i jedynie zwiększają objętość karmy. Takie karmy są stosunkowo tanie, ponieważ nie są produkowane z najwyższej jakości składników,
  2. Mączka mięsna - czy wiadomo z czego jest ta mączka? Z kurczaka? Może z indyka? Należy wybierać karmy, gdzie wyraźnie napisane jest, z czego wyprodukowano mączkę. Mączka mięsna to gotowane i wysuszone mięso, które zawiera śladowe ilości wody i bardzo dużo białka.
  3. Nie dajmy się nabrać, gdy na pierwszej pozycji znajduje się świeży kurczak, czy świeży indyk - Dlaczego? Otóż w świeżym mięsie znajduje się ok. 80% wody, czyli mięsa, a co za tym idzie białka zwierzęcego, wcale nie jest w karmie tak wiele, jak mogłoby się nam wydawać i składnik ten powinien być umieszczony dużo niżej na liście składników produktu. W karmie takiej powinny znajdować się jeszcze inne produkty, będące źródłem białka zwierzęcego.
  4. Zboża - kukurydza, czy jęczmień to nie są najlepsze wypełniacze, pojawiające się w karmach dla psów. Jeśli już karma zawiera jakieś zboże to powinien być nim ryż, który jest zbożem najlepiej przyswajalnym przez psa, zbożem łatwostrawnym.
  5. Sztuczne konserwanty - lepiej wybierać karmy z naturalnymi środkami konserwującymi, jak np. tokoferol.
  6. Sztuczne barwniki - nie mają żadnej wartości dodanej tak więc są zupełnie zbędne w karmie.

Pamiętajcie, że pierwsza pozycja na liście składników oznacza, że danej substancji jest w karmie najwięcej. Zwracajcie więc uwagę na to, co wybieracie dla swojego czworonoga. Powodzenia! :)

1 komentarz:

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł, który zbiera najważniejsze informacje w jedną całość. Każdy z nas powinien mieć świadomość czym karmi swojego psa i zwracać uwagę na to co pisze w składzie karmy, którą kupujemy swojemu pupilowi. :) Ze swojej strony mogę polecić zapoznanie się z karmą For Friends, którą mój psiak bardzo polubił. Karma jest o tyle ciekawa, że nie ma żadnych mięsnych odpadów, ani nawet mączki. Do produkcji stosowane jest tylko świeże mięso, ale i świeże warzywa i owoce, dzięki czemu % skład karmy jest zachowany, bo woda wyparowywuje mniej więcej w takim samym stopniu ze wszystkich składników. No ale więcej to już można poczytać na stronie for-friends.pl Jeśli chodzi o zboża to karma ta ich nie zawiera, nie ma także barwników i konserwantów. Zatem myślę, że warto się jej bardziej przyjrzeć. :) Z punktu widzenia twojego artykułu jak najbardziej zasługuje ona na miano "dobrej karmy dla psów". :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger